Mniej aerozoli w powietrzu dzięki farbie do ścian

Mniej aerozoli w powietrzu dzięki farbie do ścian

Klimat panujący we wnętrzach wpływa w istotny sposób na nasze zdrowie. Choć wiele osób zaskoczy ta informacja, to fakty mówią same za siebie – powietrze na ulicy może być czystsze od tego w naszym salonie! A jeśli uświadomimy sobie, jak wiele czasu spędzamy w budynkach, sytuacja robi się poważna. I choć nie wyeliminujemy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, to możemy zadbać o to, by powietrze w nich było czystsze, a co za tym idzie – zdrowsze.

Przebywając w budynkach jesteśmy narażeni m.in. na wdychanie kurzu i pyłków roślin. Do tego codzienne domowe czynności, takie jak pranie, gotowanie czy kąpiele, generują duże ilości wilgoci w postaci pary wodnej, tworząc nierzadko idealne warunki do rozwoju grzybów, w tym pleśni. Jest coś jeszcze, o czym często zapominamy, mówiąc w kontekście jakości powietrza w pomieszczeniach – aerozole. Co to takiego, w jaki sposób nam zagrażają i jak się przed nimi ochronić? Już wyjaśniamy.

Czym są aerozole?
Nazywamy nimi mieszaniny cząstek stałych lub ciekłych (cząstek zawieszonych), rozproszone w gazie lub mieszaninie gazów (np. powietrzu). Cząsteczki aerozolu osiągają rozmiar maksymalnie 20 mikrometrów i mogą być rozprowadzane w pomieszczeniu podczas mówienia czy oddychania, stanowiąc środek transmisji wirusów i innych szkodliwych substancji.

Najmniej zagrażają nam krople emitowane na skutek kaszlu czy kichania. Ich masa sprawia, że szybko opadają na podłoże. Przed zakażeniem zabezpiecza wówczas odpowiedni dystans. Bardziej problematyczne są natomiast mniejsze cząsteczki cieczy (kropelki osiągające maksymalny rozmiar 5 mikrometrów), które w naturalny sposób unoszą się w wydychanym powietrzu i pozostają w nim nawet przez 12 godzin. Przenoszone tą drogą wirusy mogą przenikać do naszych dróg oddechowych i prowadzić do zakażenia. Dodajmy przy tym, że do większości infekcji dochodzi właśnie wewnątrz pomieszczeń.

Czym są aerozole?
Fot. Baumit

Pogromca zanieczyszczeń
Aby uchronić się przed skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza w domu, warto zainwestować w zdrowy mikroklimat wnętrz, zwracając przy tym szczególną uwagę na materiały wykończeniowe, które mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach. Sięgając po odpowiednie rozwiązania, możemy stworzyć solidne fundamenty pod zdrową przestrzeń życiową. Na płyty gipsowo-kartonowe czy ściany betonowe warto zastosować system Baumit Ionit, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i reguluje wilgotność w pomieszczeniach.

Innowacyjna farba Baumit IonitColor aktywnie zwiększa ilość jonów w powietrzu, które działają na zanieczyszczenia jak naturalne magnesy. Im więcej jonów w powietrzu, tym więcej substancji szkodliwych może zostać związanych, by dzięki większemu ciężarowi opaść na podłogę. Co ważne – efekt jonizacji jest trwały i niesłabnący w czasie.

Potwierdzone naukowo
Oczyszczające działanie Baumit IonitColor potwierdziły niezależne jednostki naukowo-badawcze, przeprowadzając szereg testów. Jedno z przeprowadzonych doświadczeń wykazało, że produkt firmy Baumit przyczynia się do znacznego ograniczenia pyłków i drobnego kurzu we wdychanym powietrzu – nawet o 90% w ciągu godziny. Sprawdzono również, jak przebiega redukcja cząsteczek wydychanych przez człowieka w trakcie konwersacji czy oddychania. W pomieszczeniu, w którym ściany pomalowano farbą Baumit IonitColor zaobserwowano, że w ciągu 90 minut stężenie aerozoli zmniejszyło się aż o 60%, zwiększając znacznie czystość powietrza. W obu przypadkach bazę porównawczą stanowiło identyczne pomieszczenie, w którym użyto zwykłej farby ściennej, bez aktywnych składników. W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko infekcji i możliwość oddychania w pomieszczeniach czystszym powietrzem, co docenią nie tylko alergicy, seniorzy czy dzieci, lecz każdy, kto chce oddychać pełną piersią!

Potwierdzone naukowo
Fot. Baumit

Wilgotność jest ważna
Najwyższe stężenia jonów można spotkać w przyrodzie – w lasach, w górach, w jaskiniach, nad morzem, a zwłaszcza w pobliżu wodospadów – to duża zasługa odpowiednio wysokiej wilgotności, jaka występuje w tych miejscach. Aby we wnętrzach stworzyć warunki najbardziej sprzyjające produkcji dobroczynnych jonów, warto zastosować farbę Baumit IonitColor w systemie z masami szpachlowymi Baumit IonitFinish i Baumit IonitFino. Zwiększają one liczbę cząsteczek wody w powietrzu, utrzymując ją na odpowiednim poziomie – mieszczącym się w przedziale 40-60% – który jest także najzdrowszy dla mieszkańców.

W związku z tym, że nawet 90 proc. czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, powinniśmy przywiązywać większą wagę do zdrowego stylu mieszkania. Wybierając odpowiednie technologie oraz materiały wykończeniowe możemy stworzyć przestrzeń, która będzie wspierała dobre samopoczucie i przełoży się na lepszą jakość naszego życia! Badania naukowe przeprowadzone w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA nie pozostawiają wątpliwości – regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jeden z najważniejszych warunków do spełnienia w kontekście zdrowego mieszkania.

Baumit IonitColor
Fot. Baumit

www.baumit.com

Napisz komentarz...