Szkło na pierwszym planie – piękna, lekka wizualnie i reprezentacyjna kuchnia

Szkło na pierwszym planie – piękna, lekka wizualnie i reprezentacyjna kuchnia

Szkło zawładnęło wnętrzami i podbija rankingowe trendy. To obecnie jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych, nie może go zatem zabraknąć również w aranżacji kuchni, gdzie jest fantastyczną ozdobą mebli. Fronty z przeszkleniami to otwarte pole do tworzenia indywidualnych kompozycji z naczyń i dekoracyjnych przedmiotów.

Imponuje coraz większymi formatami, zastępując już nie tylko drzwi szaf wnękowych, ale nawet ściany działowe, odgradzając całe pomieszczenia w modnych wnętrzach. Szkło bardzo efektownie prezentuje się w postaci dużych tafli, ale jest atrakcyjną ozdobą również w mniejszych rozmiarach. Daje duże możliwości aranżacyjne, dlatego jest lubianym elementem dekoracyjnym w urządzaniu współczesnych kuchni. Wystarczy delikatny akcent w postaci szklanej witryny wkomponowanej w szereg szafek wiszących z pełnymi frontami, aby przełamać jednorodność stylistyczną zabudowy meblowej. Dekoracyjny potencjał szkła możemy wykorzystać również w postaci nowoczesnego kredensu albo pełne fronty zastąpić przeszkleniami na całej szerokości zabudowy górnej. Chociaż to nadal najbardziej popularne zastosowanie, nie musimy ograniczać się wyłącznie do szafek wiszących. Szkło jest obecne na wszystkich poziomach zabudowy meblowej.

Nawet jeżeli szkło będzie przewodzić kuchennej aranżacji, z pewnością jej nie przytłoczy. To jego ogromna zaleta. Wzbogaca zabudowę meblową i zapewnia jej efekt stylistycznej świeżości, a jednocześnie nadaje lekkości i pozwala optycznie kształtować proporcje wnętrza. Fronty z przeszkleniami „odciążą” wizualnie nawet masywną bryłę mebli. Docenimy to szczególnie w przypadku systemów meblowych do wysokości sufitu.

Szkło nie tylko jest szykowne i reprezentacyjne, ale podobnie jak dekory drewna, jest uniwersalne i ma ponadczasowy charakter. Prosta kuchnia w wiejskim stylu, klasyczna w stylistyce dyskretnej elegancji czy nowoczesna w industrialnym klimacie – w każdej z tych aranżacji szkło doskonale pasuje i będzie fantastycznym ozdobnikiem zabudowy meblowej. To materiał, który bardzo dobrze komponuje się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, dlatego można go dowolnie łączyć z drewnem, kamieniem czy powierzchniami lakierowanymi, zarówno w wykończeniu matowym jak i wysokim połysku.

Nawet, jeżeli w projekcie kuchni dominują monochromatyczne barwy i proste formy, nie musimy rezygnować z przeszkleń, które będą atrakcyjnym urozmaiceniem mebli, nie psując przy tym efektu stylistycznego umiaru. Dzięki frontom z przeszkleniami, które pozwolą wyeksponować wybrane przez nas naczynia czy przedmioty ozdobne, zabudowa wydaje się bardziej spersonalizowana i ciekawsza wizualnie

– przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.

Coraz większą wagę przywiązujemy do wystroju kuchni. Chcemy przygotowywać posiłki w atrakcyjnej i przyjemnej dla oka przestrzeni, a szkło daje wiele możliwości aranżacyjnych. Efektownie prezentuje się zarówno szkło transparentne, jak i półprzezierne. To drugie jest bardziej dyskretnym rozwiązaniem, dlatego wybierzmy je, jeżeli chcemy, aby zawartość naszych szafek nie była całkowicie widoczna. Pamiętajmy jednak, że fronty z przeszkleniami będą przyciągały wzrok, dlatego warto zatroszczyć się o nienaganny porządek.

Szkło wydaje się oczywistym wyborem do kuchni w stylu klasycznym czy w stylizacjach retro. Najczęściej wybieramy wówczas fronty z wypełnieniem szklanym ze szprosami. Sprawdzi się również w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach w połączeniu z prostymi płaszczyznami frontów w modnych kolorach czy dekorach drewna. Będzie efektownym uzupełnieniem także kuchni w loftowym stylu – w prostej oprawie drewna czy wyrazistego metalu.

Napisz komentarz...