Frezowanie CNC

Frezowanie CNC – co to jest i na czym polega?

Frezowanie CNC opiera się na komputerowym sterowaniu frezarkami. Dzięki całkowitej automatyzacji całego procesu uzyskuje się niezwykłą precyzję i możliwość bezpiecznej pracy nawet na niewielkich elementach. Frezowanie tworzy w obrabianym przedmiocie rowki lub kanaliki, co zmienia jego teksturę. Natomiast wyniku ruchu obrotowego narzędzia tnącego i posuwistego ruchu kształtowanego materiału, zmienia się jego kształt.

Zastosowanie frezowania CNC
Obróbka CNC jest wykorzystywana zazwyczaj w przemyśle spożywczym, chemicznym i ciężkim oraz w budownictwie i projektowaniu wnętrz Odgrywa również dużą rolę w branży reklamowej, która stosuje produkty o niestandardowych wymiarach i kształtach. Zakłady produkcyjne, których profilem działania są usługi CNC, dzieli się na:

– oparte na produkcji jednostkowej – wtedy każdy produkt jest niepowtarzalny. Często produkuje się prototypy na specjalne zamówienie;
– realizujące głównie produkcję seryjną – dotyczy firm tworzących maszyny, Dzięki frezowaniu CNC znacznie skraca się czas konieczny do wykonania podzespołów albo przezbrojenia urządzenia.;
– skupiające się na produkcji masowej – wykorzystywane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym.

Rodzaje materiałów, które da się frezować
Do tworzyw, które poddają się frezowania można zaliczyć:

– stal – możliwość jej kształtowania jest uzależniona od składu stopu,

– drewno i materiały drewnopochodne – frezowanie drewna jest bardzo popularne np. w aranżacji pomieszczeń oraz wzornictwie przemysłowym,

– metale miękkie – czyli aluminium, miedź i mosiądz,

– tworzywa sztuczne – takie jak plexa, PCV, pianka, poliamid.

Aby unaocznić sobie potencjał frezarek CNC, warto zajrzeć na stronę https://desgen.pl/frezowanie-w-drewnie/ i obejrzeć zdjęcia zakończonych projektów.

Zalety frezowania CNC
Obróbka CNC jest bardzo korzystna nie tylko ze względu na wyjątkową precyzyjność i możliwość pracy na małych elementach. Wiąże się ona ze znacznym obniżeniem kosztów wytwarzania detali. Nowoczesne maszyny CNC są niezwykle wydajne, a przy tym zużywają mało prądu i nie generują dużych strat materiału.

Etapy frezowania CNC
W celu najprostszego zobrazowania frezowania CNC, najlepiej cały proces podzielić na etapy. Pierwszym z nich jest zaprojektowanie elementu, który ma być wynikiem pracy frezarki CNC. Robi się to przeważnie, opracowując model CAD. Na jego podstawie realizuje się plan CAM, na podstawie którego pracuje konkretna maszyna. Kolejnym etapem jest kontrola tego planu oraz zlikwidowanie ewentualnych błędów. Dopiero po wykonaniu powyższych czynności następuje właściwa praca urządzenia.

Frezowanie CNC
Frezowanie CNC cieszy się dużą popularnością, ponieważ umożliwia tanie i szybkie stworzenie produktów o specyficznych kształtach i powierzchniach. Ponadto umożliwia wykorzystanie bardzo wielu różnych tworzyw, Przydaje się to w wielu dziedzinach produkcji. Efekty obróbki CNC mogą bardzo zaskoczyć nawet największych sceptyków. Zależy to jednak nie tylko od kreatywności projektanta produktu, ale również od możliwości danej maszyny CNC oraz kwalifikacji pracownika, który czuwa nad jej pracą.

Jak łatwo się domyślić obsługa frezarek CNC wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od operatora maszyny. Dlatego powinno się zasięgnąć wiedzy na temat co najmniej kilku firm. Dzięki temu uda się powierzyć wykonanie unikatowego projektu tej z nich, dla której frezowanie CNC nie ma tajemnic, a jej pracownicy ciągle podnoszą swoje kwalifikacje i w razie potrzeby potrafią doradzić jak klientowi.

Napisz komentarz...