Kiścień axillaris 'Curly Red'

Kiścień axillaris 'Curly Red’

Leucothoe axillaris 'Curly Red’ PBR
Kiścień axillaris 'Curly Red’

Zimozielony, gęsty krzew wywodzący się z rodziny wrzosowatych. Jest rośliną o powolnym wzroście, w czasie 10 lat przyrasta do około 0,5 wysokości i szerokości. Jego cechą charakterystyczną są błyszczące liście, karbowane i spiralnie pokręcone, z wierzchu z wyraźnymi nerwami. Młode przyrosty wiosną ciemno purpurowoczerwone. Latem liście stają się ciemnozielone, natomiast jesienią przebarwiają się na kolor ciemnoczerwony lub bordowy.
W drugiej połowie maja kiścień może zakwitnąć kremowo-białymi kwiatami w kształcie drobnych dzwonków zebranych w grona o długości 12-16 cm.

Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych, zacisznych i osłoniętych od wiatru oraz gleb kwaśnych, umiarkowanie wilgotnych i próchnicznych. Podobnie jak większość wrzosowatych lepiej czuje się w półcieniu aniżeli w pełnym słońcu. Kiścienie należy ściółkować korą co zabezpieczy nie tylko przed wysychaniem, ale i nagrzewaniem wierzchniej warstwy gleby. Kiścienie należy nawozić co najmniej 2 razy w ciągu roku jednak nie później niż do końca lipca.

Kiścień ‘Curly Red’ polecany jest do sadzenia pojedynczo lub w grupach na wrzosowiskach. Bardzo ładnie komponuje się w ogrodach w stylu japońskim. Jest rośliną w pełni mrozoodporną, jednak młode sadzonki zaleca się okryć na zimę np. gałązkami świerkowymi. Kiścieniom nie dokuczają choroby i szkodniki.

Napisz komentarz...