Pięciornik krzewiasty

Potentilla fruticosa
Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty jest krzewem z rodziny różowatych. To znana i lubiana roślina ozdobna uprawiana w ogrodach od bardzo dawna. Obecnie znanych jest ponad 30 odmian. Swoją popularność zawdzięcza faktowi długotrwałego kwitnienia, ładnemu, zwartemu pokrojowi oraz łatwości uprawy. Jest wytrzymały na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Rośnie powoli i jest długowieczny. Nadaje się do ogrodów skalnych, na rabaty, do parków, zadrzewień osiedlowych, na żywopłoty i formowane szpalery (dobrze znosi cięcie). Nadaje się również do tworzenia bonsai. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu pięciornika, jest on wrażliwy na długotrwałe przesuszenie gleby oraz nadmierne upały.

Liście ciemnozielone, pierzasto złożone, składające się z 5-7 obustronnie owłosionych bezogonkowych listków. Kwiaty o promienistej koronie, śr. do 3,5 cm, wyrastające na końcach pędów, przyciągające motyle. Wewnątrz korony liczne słupki i pręciki. W wilgotnym podłożu kwitnie długo i obficie (od maja do października). Spotkać można pięciorniki kwitnące w kolorze białym, żółtym, aż po odcienie różu, pomarańczy do czerwieni.

Wymaga słonecznego stanowiska. Nie jest wymagający co do gleby, ale najlepiej rośnie na glebach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Odczyn gleby nie ma znaczenia, równie dobrze rośnie na glebach kwaśnych, jak i zasadowych. Nie toleruje dużej ilości wapnia.

Pięciorniki różowe i czerwone mogą rosnąć w półcieniu – kwiaty nie spłowieją od słońca. Pięciorniki krzewiaste nie są atakowane przez szkodniki ani choroby.

Napisz komentarz...