Dom nad stawem inspirowany tradycyjną architekturą Warmii i Mazur

Inteligentny dom inspirowany tradycyjną architekturą Warmii i Mazur

Czy da się spójnie połączyć nowoczesne rozwiązania, stylowy minimalizm oraz nawiązania do tradycyjnej, regionalnej architektury? „Dom nad stawem” to wyjątkowa inwestycja projektu biura LINE Architekci, która udowadnia, że jest to możliwe. W jej ramach zastosowano wiele pomysłowych i oryginalnych rozwiązań, wykorzystując jednocześnie olbrzymi potencjał płaskiej dachówki ceramicznej DOMINO marki CREATON.

Pan Tomasz – inwestor spod Kętrzyna w województwie warmińsko-mazurskim – jest rolnikiem prowadzącym duże gospodarstwo. W rodzinnej okolicy postanowił zbudować dom swoich marzeń. Od początku miał sprecyzowane pomysły dotyczące całej inwestycji. Wraz z żoną szukał więc nie gotowego projektu, a architektów otwartych na niepowtarzalne rozwiązania, którzy stworzą dom w pełni dopasowany do potrzeb jego rodziny. Zdecydował się na współpracę ze studiem LINE Architekci, specjalizującym się w indywidualnych projektach budynków i wnętrz.

Inteligentny dom inspirowany tradycyjną architekturą Warmii i Mazur

Nowoczesny projekt wpisany w regionalną zabudowę
Wybrane przez pana Tomasza architektki – Anna Kulińska i Agnieszka Mogielnicka – inspirując się najbliższym, niezwykle malowniczym otoczeniem, wymyśliły dla projektu nazwę „Dom nad stawem”. Od początku swojej pracy ściśle współdziałały z inwestorem. Dokładnie konsultowały z nim wszystkie rozwiązania. „Dom nad stawem” miał być nie tylko nowoczesny, wygodny i niepowtarzalny, ale także w pełni oparty na własnych pomysłach inwestora. Równie istotne było harmonijne wkomponowanie innowacyjnego budynku w krajobraz okolicy oraz lokalną architekturę. Zaprojektowany obiekt idealnie pasował do tradycyjnych sąsiednich zabudowań, a równocześnie w pełni odzwierciedlał zamiłowanie inwestora do nowoczesnych rozwiązań.
Ostatecznie powstały dwie bryły ustawione obok siebie pod kątem. Inspirację dla nich stanowiła tradycyjna zabudowa siedliskowa Warmii i Mazur, którą od zawsze cechował podział na część mieszkalną i gospodarczą. Zgodnie z założeniami projektu w większym budynku ulokowano pomieszczenia dzienne – salon, kuchnię, bawialnię i gabinet, a także sypialnie. Mniejsza bryła służy natomiast jako trzystanowiskowy garaż. Dla wygody połączono je dwustronnie przeszklonym łącznikiem. Oba budynki posiadają dachy dwuspadowe i proporcje doskonale wpisujące się w okoliczną zabudowę.
Inteligentny dom inspirowany tradycyjną architekturą Warmii i Mazur

Kreatywne rozwiązania wykorzystujące potencjał działki
Choć inwestor miał dobrze sprecyzowany pomysł na swój dom, to jednak pozostawał otwarty na nowe, często innowacyjne propozycje. W projekcie postawiono więc na odważny kontrast pomiędzy obiema bryłami. W przypadku budynku mieszkalnego zdecydowano się na jaśniejsze, szare barwy, a garażowi nadano jednolity, ciemnoszary odcień. W tym celu wykorzystano wybraną przez inwestora płaską dachówkę DOMINO – jeden z najpopularniejszych modeli ceramicznych w ofercie marki CREATON.

DOMINO to produkt, za którym stoi bogate, europejskie doświadczenie w produkcji dachówek ceramicznych jakości premium. Doświadczenie, które niesie ze sobą wypracowane na przestrzeni lat przez ekspertów CREATON najlepsze rozwiązania w zakresie ceramicznego dachu – jego doskonałego wyglądu i wyróżniającej trwałości w każdych warunkach pogodowych. DOMINO przez lata stanowiło synonim ceramicznej dachówki płaskiej na krajowym rynku. Produkowane od 1993 roku w niemieckim Grossengottern jest niezmiennie w grupie czołowych modeli oferowanych przez markę CREATON – zaznacza Mikołaj Górny, doradca handlowo-techniczny CREATON Polska.

Jak podkreślają same architektki, ze względu na lokalizację i funkcję budynku zależało im na użyciu trwałych materiałów wykończeniowych w ciemniejszej tonacji. Bryła części mieszkalnej posiada natomiast betonowe wykończenie na elewacjach, z podkreślonym rytmem pionowych podziałów. Jako pokrycie wybrano jasne, szare dachówki – również minimalistyczny, pozbawiony ozdobników model DOMINO. Jak podkreśla ekspert CREATON – modna stylistyka dachówki idealnie wpisuje się w podstawową zasadę minimalizmu – mniej znaczy więcej. Oferuje pożądaną aktualnie przez większość inwestorów oszczędność wyrazu. Dzięki pełnemu przeszkleniu szczytu budynku od strony stawu, z jego wnętrza roztacza się wspaniały widok na zbiornik wodny oraz otaczające go pola.

Innowacyjność w parze z funkcjonalnością
Układ funkcjonalny całego domu został dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora. W części mieszkalnej (liczącej 250 metrów2) największym pomieszczeniem jest dwukondygnacyjny salon z półzamkniętą kuchnią, oddzieloną przeszkloną przesłoną. Pozostałą przestrzeń przeznaczono na gabinet, garderobę, sypialnie oraz łazienki i pralnię. Na poddaszu urządzono natomiast pokój kinowy, pełniący równocześnie funkcję bawialni. Wszystkie okna zaprojektowano w układzie wertykalnym. Wyjątek stanowi okno kuchenne, które ma układ horyzontalny i zapewnia panoramiczny widok na drogę dojazdową. Nowoczesnym usprawnieniem jest inteligentny system umożliwiający sterowanie wieloma elementami domu za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki niemu w wygodny i szybki sposób da się kontrolować oświetlenie, bramę garażową, grzejniki elektryczne oraz ogrzewanie podłogowe.
Dla działających od 2015 roku architektek „Dom nad stawem” był ciekawym wyzwaniem. Swoje starania skupiły na połączeniu nowoczesnej formy z wątkami architektury regionalnej. W ramach tego projektu dachówki płaskie DOMINO z oferty CREATON okazały się rozwiązaniem idealnie wpisującym się w założenia całej inwestycji. Znalazły zastosowanie nie tylko na dachach obu budynków, ale posłużyły również do wykończenia elewacji garażu. Swoją estetyką znakomicie podkreśliły prosty, choć niebanalny charakter projektu.

Film „Dizajnerski dom rolnika – o tym jak nowocześnie można mieszkać na wsi!”

Artykuł powstał przy współpracy Pani Anny Kulińskiej i Pani Agnieszki Mogielnickiej z biura LINE Architekci. Realizatorką filmu jest Pani Ewa Domaradzka-Ziarek – autorka projektu „Moda na Warmię i Mazury – wymarzony dom”.

Biuro architektoniczne LINE Architekci

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog

Napisz komentarz...