Salon i sypialnia w stylu Natural Neutrality

Wygoda i komfort. Salon i sypialnia w stylu Natural Neutrality

Mimo geograficznego położenia w połowie drogi między światem skandynawskim i śródziemnomorskim, nasze serca w ostatnich latach mocniej biły w stronę Północy. W polskich wnętrzach zdecydowanie częściej pojawiał się styl skandynawski niż włoski czy hiszpański.

Polskie mieszkania są wciąż nieduże – średnio mamy do dyspozycji ok. 50 mkw, gdy w Europie Zachodniej jest to nawet o 20-30 mkw więcej. Na takim metrażu lepiej wygląda drewno oraz cieple tkaniny, niż różne odmiany kamienia tak typowe dla wnętrz z obszaru Morza Śródziemnego.
Naturalnie przez dekady styl skandynawski ewoluował – i przybierał nowe formy. Przeważnie utożsamialiśmy go ze swoistym minimalizmem, obecnością natury i drewnianych faktur, a także jasną kolorystyką.

Najnowszym trendem w obszarze stylu skandynawskiego jest Natural Neutrality. Jak sama nazwa wskazuje – w takich przestrzeniach kluczowe są naturalne inspiracje, które dają ukojenie i uspokojenie. Chodzi o to, by aranżacja nie rozpraszała naszej uwagi, dawała poczucie harmonii i równowagi. Chętnie stawiamy na proste formy, naturalny charakter materiałów i niezbyt intensywne barwy. To minimalizm w przyjaznym wydaniu – ciepły i przytulny. Większy nacisk kładzie się na jednorodność i ograniczenie faktur – te są obecne głównie w formie wyraźnego usłojenia desek, czasami faktur koców czy drobnych dekoracji. Zestawiamy je z gładkimi frontami mebli czy tkaninami w jednorodnej barwie.

Natural Neutrality to trend, który pozwala nam uzupełnić już istniejące aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim. Dlatego nie wymaga przeprowadzania gruntownych rewolucji – wystarczy często po prostu aktualizacja obecnej stylizacji. Nowa zabudowa, jakiś dywan lub przemalowanie ścian.

Skandynawskie wzornictwo nieustannie nas inspiruje. Prostota form, naturalny charakter materiałów w połączeniu z jasnymi barwami kreują wnętrza, które emanują spokojem. Spotykamy w nich bielone i naturalne drewna połączone z neutralnymi odcieniami beżu i szarości. Dopełniają je tkaniny wełniane, filc oraz len. Nauczyliśmy się, że często „mniej znaczy więcej”, więc doceniamy rozwiązania, które pozwalają nam zachować minimalistyczny charakter przestrzeni, jednocześnie nie rezygnując z komfortu

– ocenia Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

Co wyróżnia styl Natural Neutrality?
• uniwersalne połączenie jasnych barw i drewna, jednolita kolorystyka w kolorach ziemi,
• uporządkowana i spokojna przestrzeń,
• subtelna aranżacja i proste meble jako tło dla dodatków,
• dużo naturalnych materiałów – także w roli dekoracji, jak kosze wyplatane z traw,
• łącznie subtelnych faktur (drewno) z jednolitymi barwnie płaszczyznami,
• rękodzieło i rzemieślnicze dodatki – np. lokalnie wytwarzane dywany,
• dominujące kolory: biały, beżowy, bielone drewno, brązy, lekkie szarości,
• idealny do niemal każdego rodzaju wnętrza: nieduże mieszkania jak i domu,
• jasna, dobrze doświetlona przestrzeń,
• duże zabudowy z jednorodnymi frontami – bez ozdobników,
• schowki i przestrzenie magazynowe poza widokiem,
• elektronika, sprzęt RTV oraz AGD i wszystko co techniczne znikają z pola widzenia – ukrywamy je w zabudowie albo tymczasowo zasłaniamy.

Natural Neutrality

Dowiedz się więcej
Marka Komandor przygotowała specjalny Trendbook, w którym przybliża i inspiruje w urządzaniu wnętrz. Wszystkie trendy można poznać w publikacji TRENDBOOK – przewodnik po stylach we wnętrzach oraz na blogu marki Komandor.

Napisz komentarz...