Nalewka truskawkowa

Nalewka truskawkowa obniża poziom cholesterolu, zapobiega rozwojowi chorób serca i układu krążenia. Zawarty w truskawkach kwas askorbinowy ma silne działanie przeciwutleniające. Dzięki zawartości kwasu elagowego działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo – może pomóc w hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych, w szczególności raka jamy ustnej, gardła, krtani i płuc. Niektóre badania wskazują na jego inne właściwości, np. przeciwmiażdżycowe.

Składniki:
– 1 kg dojrzałych truskawek
– 1/2 l spirytusu
– 1/2 l wódki
– 2 szklanki miodu
– 2 szklanki wody źródlanej

Truskawki przebieramy, usuwamy szypułki i szybko myjemy na sicie pod bieżącą wodą. Truskawki wkładamy do dużego słoja i zalewamy 1/2 l spirytusu i 1/2 l wódki. Słój stawiamy w słonecznym miejscu na 5 dni, pamiętając przy tym by raz dziennie nim zakołysać. Po pięciu dniach przelej do innego słoja a truskawki zalej mieszaniną miodu i wody.
Owoce zalane syropem miodowym odstawiamy na kolejne 5 dni pamiętając, aby w dalszym ciągu codziennie zakołysać słojem. Po 5 dniach sok i owoce przecedzamy przez sito i łączymy z wcześniej zlaną nalewką. Całość przelewamy do butelek, porządnie korkujemy i odstawiamy na minimum miesiąc w ciemne i chłodne miejsce. Warto jednak poczekać trochę dłużej dla uzyskania pełni smaku.

Czas leżakowania: minimum 1 miesiąc
OPCJA: Do owoców truskawek można dodać parę liści mięty pieprzowej. Gotowy napój będzie wówczas bardziej orzeźwiający w gorące i upalne dni.

truskawki

Napisz komentarz...