Jakie farby do betonu przyniosą najciekawszy i najtrwalszy efekt?

Jakie farby do betonu przyniosą najciekawszy i najtrwalszy efekt?

Chociaż na betonie można użyć dowolnej farby do betonu, niektóre lepiej nadają się do niektórych rodzajów powierzchni betonowych. Farba przeznaczona do muru lub cegły działa również na beton. Nazywana elastomerową powłoką ścienną lub farbą, zawiera spoiwa, które pozwalają farbie rozszerzać się i kurczyć wraz z betonem podczas ogrzewania i stygnięcia. Przeznacz czas potrzebny na malowanie betonu, ponieważ zajmuje to około tygodnia, gdy uwzględniasz czyszczenie kwasem sodowym, usuwanie starej farby, uszczelnianie i gruntowanie – wszystko to musi zostać zrobione, zanim zaczniesz malować beton. Z tego krótkiego artykułu dowiesz się, które wykończenia okażą się najbardziej odporne na betonowe podłogi, posągi i ściany. Dowiesz się również, czy zastosowanie innych produktów spowoduje uszkodzenie wykończenia. Sprawdź, jak kondycjonować beton pod kątem przyczepności, inaczej żaden rodzaj farby nie okaże się trwały na dłuższą metę.

Jakich farb używać do ścian?

Zwykła farba lateksowa doskonale nadaje się do wewnętrznych ścian betonowych. Na betonowych ścianach, które nie są narażone na trudne warunki atmosferyczne, najlepiej sprawdzą się farby do betonu akrylowe lub satynowe. Duży wybór takich wyrobów znajdziesz na https://aksil.pl/produkty/farby-do-betonu. W przypadku ścian betonowych w pomieszczeniach do ćwiczeń, pomieszczeniach roboczych i pokojach zabaw dla dzieci wybierz półpołyskową farbę lateksową, która będzie odporna na plamy. Jeśli planujesz malować zewnętrzne betonowe ściany i ogrodzenia, użyj zewnętrznej farby akrylowej, która wytrzyma światło ultrafioletowe i trudne warunki pogodowe.

Kolorowa bejca do betonu wygląda i sprawdza się bardzo dobrze na zewnętrznym betonowym patio. Istnieją plamy na bazie wody, które stają się trwałym kolorem powierzchni betonu, a także plamy na bazie kwasów, które reagują z samym betonem, zmieniając kolor. Nakładanie bejc na bazie wody wymaga mniej pracy niż bejc kwasowych i zazwyczaj masz więcej opcji kolorystycznych do wyboru. Aby zapobiec blaknięciu koloru, po wyschnięciu dodaj bejcy na bazie wody.

Farby do betonu na podłogi, tarasy i chodniki

Ponieważ podłogi betonowe są narażone na duży ruch i obciążenia mechaniczne, wymagają bardzo trwałego wykończenia. Akrylowa farba podłogowa najlepiej nadaje się do wewnętrznych posadzek betonowych. Twarde, dwuskładnikowe epoksydowe farby do betonu są najlepsze do betonowych posadzek garażowych, siłowni i wszelkich innych poziomych powierzchni betonowych, które muszą być odporne na plamy, wyszczerbienia i zadrapania. Akrylowa farba do ganków jest właściwym wyborem do zewnętrznych betonowych tarasów, werand i chodników. W przeciwieństwie do akrylowej farby do podłóg i farby epoksydowej powłoka ta zapewnia zarówno dobrą trwałość, jak i dużą odporność na światło ultrafioletowe i zmienne warunki atmosferyczne.

Farby do malowania betonowych posągów i ozdób

Użyj emalii akrylowej lub farby epoksydowej na betonowych posągach. Chociaż można użyć emalii akrylowej zarówno na posągach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, żywica epoksydowa nadaje się tylko do posągów wewnętrznych. Nie nakładaj farby epoksydowej na zewnętrzne konstrukcje betonowe, ponieważ światło słoneczne spowoduje blaknięcie wykończenia.

Jak właściwie używać farby do betonu?

Żaden rodzaj farby nie będzie przylegał do niewłaściwie przygotowanego betonu. Zagruntuj pionowe powierzchnie betonowe, w przeciwnym razie farba może się odpryskiwać. Użyj podkładu lateksowego na ścianach wewnętrznych; użyj podkładu akrylowego na ścianach zewnętrznych. Gładkie poziome powierzchnie betonowe nie wymagają gruntowania; jednak odrzucą farbę, chyba że zostaną potraktowane kwasem.

Nie wszyscy eksperci od majsterkowania są zgodni co do tego, co jest lepsze, farba do betonu czy bejca do betonu, ponieważ zależy to od pożądanych rezultatów. Bejca do betonu osadza się na powierzchni, aby zabarwić ją w sposób półprzezroczysty, podczas gdy nieprzezroczysta farba do betonu pokrywa wierzch betonu, ale może się odpryskiwać i łuszczyć w przypadku nieprawidłowego nałożenia. Bejce do betonu rozchodzą się szybciej, szybciej wysychają i wymagają mniej pracy niż farba do betonu, ale nie zapewniają znaczącej ochrony. Farby do betonu kryją i chronią powierzchnię betonu oraz zapobiegają wchłanianiu wilgoci, nie odpryskują ani nie łuszczą się, jeśli powierzchnia betonu jest odpowiednio przygotowana. Ostatecznie opcja, która działa najlepiej, zależy od tego, gdzie chcesz użyć produktu.


Materiał zewnętrzny

Napisz komentarz...