5 niezbędnych mebli w każdym salonie

5 niezbędnych mebli w każdym salonie

Salon to nie tylko wygodna sofa i ustawiona naprzeciw niej szafka RTV – to pomieszczenie pełni przecież aż kilka różnych funkcji, nie tylko kącika telewizyjnego. Jeśli zależy ci na tym, aby była to przestrzeń nie tylko sprzyjająca relaksowi, ale i praktyczna w codziennym użytkowaniu, tych kilku mebli zdecydowanie nie powinno tutaj zabraknąć.

Sofa lub narożnik – główny punkt strefy wypoczynkowej w salonie

Salon bez sofy lub narożnika? To nie może się udać – strefa wypoczynkowa bez któregoś z tych mebli to znikoma szansa na sukces. Lepsza sofa czy narożnik? To przede wszystkim zależeć będzie od twoich potrzeb (ilość potrzebnych miejsc do siedzenia) oraz metrażu i kształtu pomieszczenia. Jeśli salon jest niewielki, a ty mieszkasz sam lub z partnerem, sofa dwuosobowa może okazać się meblem w zupełności wystarczającym.

Jeśli jednak domowników jest więcej i zależy ci na stworzeniu strefy wypoczynkowej, w której wszyscy będą mogli spędzać czas jednocześnie, często okazuje się, że zamiast sofy 3- lub 4-osobowej znacznie lepszym wyborem jest narożnik. Jeśli ustawisz go w jednym z kątów pomieszczenia, nie zajmie on wiele więcej powierzchni niż bardzo duża sofa, jednocześnie oferując znacznie więcej niż ona miejsca do siedzenia. Jeżeli mieszkanie jest zbyt małe, aby można było urządzić w nim pokój gościnny w oddzielnym pomieszczeniu, wybierz narożnik lub sofę rozkładaną – w łatwy sposób zyskasz dodatkowe miejsce do spania dla ewentualnych gości.

Stolik kawowy – nie warto z niego rezygnować

W strefie wypoczynkowej w salonie nie powinno również zabraknąć stolika kawowego – ustaw go naprzeciw sofy lub dłuższej części narożnika, w odległości przynajmniej 30 cm. Jeśli odległość pomiędzy siedziskiem a blatem będzie mniejsza, trudno będzie swobodnie usiąść i wygodnie trzymać nogi w trakcie siedzenia. Pamiętaj jednak, że powyższa odległość to odległość orientacyjna i umowna – jeśli domownicy to osoby wyższego wzrostu, odstęp pomiędzy stolikiem a siedziskiem mebla wypoczynkowego powinien być odpowiednio większy.

Zwróć również uwagę na odpowiednio dopasowane względem siebie rozmiary mebli – długość (lub średnica) blatu powinna wynosić ½ – 2/3 długości siedziska. Jeśli jednak sofa posiada bardzo długie siedzisko lub narożnik jest z gatunku tych większych, może się okazać, że jeden stolik kawowy to za mało. Wtedy warto dodatkowo zdecydować się na stolik pomocniczy i ustawić go przy jednym z boków sofy lub narożnika. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazują się również modułowe stoliki kawowe. To zestaw stolików najczęściej składający się z 2-3 elementów, dopasowanych do siebie rozmiarami w taki sposób, że mniejsze stoliki można schować pod blatem największego. Dzięki temu na co dzień, gdy jeden stolik w zupełności wystarczy, można zaoszczędzić całkiem sporo powierzchni.

Szafka RTV

Szafka RTV – niezbędny element kącika telewizyjnego

Choć coraz częściej decydujemy się na salon bez telewizora, nie ma co się oszukiwać – w większości domów kącik telewizyjny nadal odgrywa jedną z kluczowych ról w aranżacjach salonu. Jeśli ty również zaliczasz się do grona tradycjonalistów w tej kwestii, szafka RTV to kolejny mebel, którego w twoim salonie zabraknąć nie powinno, niezależnie od tego, czy twój telewizor ustawiony zostanie na jej blacie, czy zawieszony bezpośrednio na ścianie.

Nawet jeśli telewizor umieścisz na ścianie, szafka RTV na pewno się przyda – to nie tylko idealne miejsce, aby ustawić na niej dekoder, ale i dodatkowe półki, szuflady lub schowki ukryte za zamkniętymi drzwiczkami, w których możesz przechowywać konsolę do gier lub inne sprzęty i akcesoria, z których korzystasz w salonie. Tak, dodatkowe miejsca do przechowywania również w salonie są zawsze przydatne…

Komoda lub regał – przestrzeń do przechowywania mile widziana

Planując aranżację salonu koniecznie, pamiętaj o tym, że wystrój wnętrza nie tylko powinien być ładny i stwarzać warunki pozwalające na wygodny odpoczynek – względy praktyczne i użytkowe powinny tutaj odgrywać rolę równie istotną. Z tego też powodu powinieneś zadbać o to, aby w salonie znalazły się również meble oferujące powierzchnię do przechowywania. W zależności od tego, jakie przedmioty chciałbyś mieć pod ręką, w tej roli sprawdzi się zarówno regał, jak i komoda.

Jeśli zależy ci na wyeksponowaniu pamiątek lub dekoracji – wybierz regał. Jeśli w salonie zamierzasz przechowywać przedmioty, które niekoniecznie chciałbyś wystawiać na spojrzenia swoich gości – komoda sprawdzi się znacznie lepiej. Dobra rada: jeśli pokój jest dość wąski i/lub komoda znajduje się stosunkowo blisko innego mebla, wybierz komodę z przesuwnymi drzwiczkami. Dzięki takiej formie otwierania frontów z łatwością dostaniesz się do wnętrza komody, bez konieczności pozostawiania przed nią sporej ilości wolnej przestrzeni (co byłoby konieczne, w przypadku klasycznie otwieranych drzwiczek).

Komoda lub regał – przestrzeń do przechowywania mile widziana

Stół z krzesłami – gdy salon i jadalnia to jedno pomieszczenie

Z uwagi na ograniczony metraż mieszkania, salon najczęściej zmuszony jest również pełnić funkcję jadalni. W takiej sytuacji konieczny będzie też stół wraz z krzesłami. Gdzie je ustawić? Planując miejsce ustawienia stołu, powinieneś przede wszystkim pamiętać o pozostawieniu dookoła niego przestrzeni pozwalającej na swobodne odsuwanie krzeseł. Odległość zarówno od ścian, jak i pozostałych znajdujących się w pomieszczeniu mebli powinna wynosić przynajmniej 60-70 cm.

Dobra rada: jeśli decydujesz się na stół rozkładany, pamiętaj o tym, uwzględnić odpowiednią odległość nie tylko wtedy, gdy blat będzie złożony, ale i po jego rozłożeniu. Kolejna kwestia, którą powinieneś mieć na uwadze, to odpowiednie dopasowanie krzeseł do stołu. I nie chodzi tutaj wyłącznie o estetykę (choć ona będzie oczywiście mieć spore znaczenie), ale odpowiednie dostosowanie wysokości – odległość pomiędzy siedziskami krzeseł a blatem stołu nie powinna być mniejsza niż 25-30 cm. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, twój salon stanie się jeszcze wygodniejszy.

Napisz komentarz...