Jak w 5 krokach uporządkować ogród jesienią?

Jak w 5 krokach uporządkować ogród jesienią?

Jesień w tym roku szybko wytoczyła swoje najcięższe działa – nawet jeśli dni są słoneczne, to jest już znacznie chłodniej, a poranki bywają deszczowe lub niemal mroźne. To znak, że już najwyższy czas na sezonowe porządkowanie ogrodu. Co zrobić, aby przygotować go na nadejście chłodniejszej pory roku? Podpowiadamy, o jakich pracach warto pamiętać!

1. Oczyszczamy trawnik

Dla niektórych grabienie liści to syzyfowa praca – codziennie pojawiają się nowe. Jednak kolorowy dywan z gałązek i obumarłych części roślin może być groźny dla naszego trawnika. Zalegająca warstwa ograniczy dostęp do powietrza i światła słonecznego, a stąd już krótka droga do gnicia. Warto wiedzieć, że niektóre fragmenty roślin mogą przenosić chorobotwórcze patogeny z zainfekowanych drzew i krzewów, dlatego lepiej je zebrać do większych worków na śmieci i przeznaczyć do utylizacji. Jeśli mamy pewność, że liście pochodzą ze zdrowych roślin, wykorzystajmy je jako wsad do kompostownika. Tutaj sprawdzą się także rozdrobnione gałęzie. I pamiętajmy – podczas wykonywania tego typu prac zakładajmy gumowe, wielorazowe rękawice, które ochronią nasze dłonie.

2. Kosimy trawę

Skoro jesteśmy przy trawie, nie zapominajmy o jej koszeniu. To mit, że podcinanie trawnika kończy się latem – wprawdzie jesienią trawa rośnie wolniej, jednak nadal powinniśmy o nią dbać. Dwukrotne wykoszenie trawnika w ciągu miesiąca zazwyczaj wystarcza, aby zielony dywan zachował swoją kondycję. Pamiętajmy, aby przycinanie zakończyć na przełomie października i listopada, nie pozostawiając zbyt krótkich źdźbeł, które będą wystawione na przymrozek.

Oczyszczamy trawnik

3. Zabezpieczamy meble ogrodowe i letnie sprzęty

Nadzieja na ciepłe wieczory w październiku odeszła już dawno, dlatego przywitanie z jesienią to dobry moment na schowanie ogrodowych mebli do garażu. Niska temperatura mogłaby zniszczyć powierzchnię stołów, krzeseł i sof, dlatego zabezpieczmy je, okrywając specjalnymi płachtami. Porządkując strefę tarasu, nie zapominajmy o ogrodowych tekstyliach – kocach i miękkich poduszkach. Można je umieścić w większym worku na śmieci i wynieść w suche miejsce, gdzie spokojnie przetrwają zimę i się nie zakurzą.

Porządkując ogród, warto stosować sprytne rozwiązania i korzystać z przedmiotów, które mamy pod ręką. Jako producent artykułów gospodarstwa domowego doskonale wiemy, że produktem, który ma wiele zastosowań, jest worek na śmieci. Świetnie sprawdzi się podczas porządkowania ogrodu, usuwania z podjazdu liści czy przeprowadzek. Model wiązany z powodzeniem wcieli się w rolę nietypowego, ale skutecznego, pokrowca np. na hamak czy parasol ogrodowy. Natomiast w wytrzymałym worku do zadań specjalnych w rozmiarze XXL zmieścimy rower czy hulajnogę, które nie będą nam potrzebne późną jesienią. Materiał ochroni nasze sprzęty przed zabrudzeniem i kurzem, aby w następnym sezonie wyglądały jak nowe. Korzystając z worków jako pokrowców, pamiętajmy o opisaniu tego, co znajduje się w środku. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować, co mamy w danym miejscu i dużo szybciej zaaranżujemy taras, balkon czy ogród na wiosnę.

podpowiada Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan

4. Porządkujemy rabaty

Na samym początku zróbmy rekonesans – usuńmy chwasty i to, co pozostało po roślinach jednorocznych, a także zgniłe i chore liście czy gałęzie. Przed samą zimą warto także przekopać ziemię, wcześniej ją nawożąc obornikiem lub kompostem. W przypadku bylin oczyśćmy rośliny z uschłych pędów i liści, zostawiając nasienniki czy owocostany, które stworzą nie tylko ciekawą ozdobę pod pierzynką ze śniegu, ale będą także naturalnym karmnikiem dla ptaków. Nie zapominajmy o krzewach – usuńmy z nich połamane pędy i suche liście – i zimozielonych roślinach, które warto podlać przed nadejściem przymrozków.

Porządkujemy rabaty

5. Zabezpieczamy rośliny na zimę

Warto trzymać rękę na pulsie i zacząć okrywać rośliny, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Niestety przy dobrej pogodzie w naszych kopczykach i osłonach mogą pojawić się gryzonie. Czym okrywać rośliny? Możemy wykorzystać korę, gałęzie, a przy delikatnych roślinach – agrowłókninę. Warto także obwiązać sznurkiem krzewy, aby nadmiar śniegu nie połamał iglaków.

Na koniec pozostaje wyczyścić narzędzia ogrodowe i schować je, aby poczekały spokojnie na kolejny sezon w garażu lub ogrodowym domku. Tak przygotowany ogród na zimowe miesiące nie tylko będzie wyglądał schludnie, ale także odwdzięczy się pięknym wyglądem na wiosnę. Misja zakończona!

Zabezpieczamy rośliny na zimę

www.paclan.pl

Napisz komentarz...