Świąteczna nalewka z czarnej porzeczki

Świąteczna nalewka z czarnej porzeczki

Owoce czarnej porzeczki zawierają witaminę A (beta-karoten), E, P, K, B1, B2, wapń, żelazo, potas, magnez, kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy (kwercytrynę), antocyjany, rutynę, olejek eteryczny, błonnik pokarmowy i alkaloidy. Dzięki zawartości witaminy A czarna porzeczka pozwala hamować rozwój chorób oczu, np. zaćmy oraz wpływa na poprawę ostrości wzroku.

Czarna porzeczka zawiera także kwercetynę, która działa przeciwalergicznie i moczopędnie. Rutyna zawarta w owocach wzmacnia naczynia krwionośne, reguluje ciśnienie krwi i chroni przed odkładaniem się złogów cholesterolu.

Zawarte w porzeczkach antyoksydanty takie, jak witamina C czy flawonoidy zmniejszają stres oksydacyjny oraz likwidują stany zapalne, dzięki czemu hamują procesy starzenia się oraz zapobiegają rozwojowi nowotworów. Wzmacniają także odporność oraz chronią przed niekorzystnym działaniem patogenów.

Składniki:
– czarna porzeczka
– miód
– wódka
– spirytus

Do dużego słoja wrzucić przebrane owoce czarnej porzeczki do 3/4 jego wysokości. Wlać wódkę tak, aby wszystkie owoce były przykryte alkoholem. Dobrze zamknąć i postawić w słonecznym miejscu na minimum dwa miesiące. Po tym czasie nalewkę zlać do drugiego słoja.

Na owoce nasypać cukru w ilości 1/3 części wagi wsypanych wcześniej owoców. Postawić w słonecznym miejscu, aż do rozpuszczenia się cukru. Następnie dodać spirytus w ilości 1/3 części wódki wlanej wcześniej i miód wielokwiatowy w ilości łyżki stołowej na 1/2 l spirytusu. Tak zalane owoce odstawić na 4 tygodnie.

Po czterech tygodniach należy połączyć ze sobą obydwie nalewki i odstawić w ciemne i chłodne miejsce. Przed Świętami Bożego Narodzenia nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek.

Czas przygotowania: około 6 miesięcy

Napisz komentarz...