Nalewka imbirowa

Nalewka imbirowa

Nalewka imbirowa dodaje energii oraz witalności i jest pomocna w stanach przemęczenia fizycznego i psychicznego. Jest doskonałym lekarstwem na gorączkę, katar, kaszel. Działa napotnie, rozrzedza śluz, a także hamuje skurcze oskrzeli. Rozgrzewa chorego, odkaża jamę ustną i gardło. Nalewka imbirowa pomoże się uporać z infekcjami dróg oddechowych.

Imbirówka (nalewka imbirowa) ma właściwości, które wynikają ze składu chemicznego kłączy rośliny. Znajduje się w nich: olejek eteryczny, kwasy organiczne (szczawiowy, jabłkowy, bursztynowy), witaminy (m.in. C, B1, B2, B6, kwas foliowy) oraz składniki mineralne (wapń, magnez, fosfor, miedź, mangan, potas, żelazo, cynk, sód, selen).

Imbir działa korzystnie na procesy trawienne i układ krążenia. Łagodzi bóle żołądkowe i wzmaga apetyt. jednocześnie przyspieszając metabolizm. Wyciąg z korzenia imbiru obniża ciśnienie tętnicze krwi i cholesterolu w krwi oraz działa przeciwzakrzepowo.

Składniki:
– 20 dkg świeżego korzenia imbiru
– 2 duże cytryny
– szklanka miodu (polecamy lipowy)
– 1 l wódki

Korzeń imbiru obieramy i kroimy w kostkę (niezbyt drobną). Cytryny myjemy i parzymy wrzątkiem. Najlepiej, żeby były BIO (chodzi o to, żeby nie były konserwowane żadnymi chemicznymi środkami, które wnikają w skórę i są szkodliwe dla zdrowia). Cytryny kroimy w plastry.
Imbir i plastry cytryny wkładamy do słoja, dodajemy miód i zalewamy całość wódką lub spirytusem nalewkowym (zalecamy spirytus 70%). Całość odstawiamy w ciemne miejsce na minimum dwa miesiące.
Po tym czasie nalewkę zlewamy i filtrujemy, rozlewamy do butelek i dobrze zamykamy. Odstawiamy na minimum miesiąc w ciemne i chłodne miejsce.

Czas leżakowania: Minimum 3 miesiące

Napisz komentarz...