Wybieramy masę samopoziomującą – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy masę samopoziomującą – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej masy samopoziomującej to jedna z ważniejszych decyzji przy wykonywaniu podłogi. Producenci chemii budowlanej oferują całą gamę różnych rozwiązań w tym zakresie. Jak dokonać dobrego wyboru, aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

Przed ostatecznym wykończeniem podłogi warto pomyśleć o wyrównaniu i wypoziomowaniu podłoża, aby okładzina dekoracyjna wyglądała elegancko, a chodzenie po niej było przyjemnością. Dzięki temu podłoga będzie nie tylko bezpieczna dla użytkowników, estetyczna i funkcjonalna, ale także trwała. Płytki nie będą pękać, panele laminowane, deski drewniane czy parkiety skrzypieć, a wykładziny nie będą się przecierać na skutek wad podłoża.

Wygładzenie, a często także wzmocnienie podłoża, może być niezbędne zarówno przy remontowanych powierzchniach, jak i świeżo wykonanych podkładach. W obu przypadkach najlepiej w tym celu sprawdzi się odpowiednio dobrana masa samopoziomująca. Warto po nią sięgnąć także wówczas, gdy chcemy podnieść poziom podłogi albo gdy stosujemy różnej grubości okładziny, a chcemy finalnie uzyskać jeden poziom na całej powierzchni mieszkania, niezależnie od pomieszczenia.

Wiele osób decyduje się ułożyć wylewkę samopoziomującą we własnym zakresie. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się podjąć tego zadania samodzielnie, czy też zlecimy je wykwalifikowanej ekipie budowlanej, podstawą sukcesu jest dobór odpowiedniego produktu. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Ustalmy grubość wylewki

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie masy samopoziomującej, ustalmy jaką grubość warstwy chcemy uzyskać, by wyrównać czy wygładzić podłoże. Nie zapomnijmy przy tym uwzględnić grubości wykończenia. Podobnie, gdy naszym celem jest wyrównanie poziomu podłóg w całym mieszkaniu.

Pamiętajmy, że każda masa samopoziomująca dostępna na rynku jest stworzona do zastosowania w określonym zakresie grubości warstwy. Jeśli w takcie prac okaże się, że dla pożądanego efektu jest wymagana jednak większa grubość od tej, jaką przewidywaliśmy i do której jest rekomendowany dany produkt, trzeba będzie wykonać dwie warstwy wylewki, przy czym każdą kolejną dopiero po związaniu poprzedniej. Niestosowanie się do zaleceń producenta i układanie wylewki w zbyt cienkiej lub grubej warstwie w stosunku do podanej na opakowaniu może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami – wylewka nie osiągnie swoich optymalnych parametrów i mogą pojawić się uszkodzenia, co z kolei stanowi zagrożenie dla dekoracyjnych warstw wykończeniowych.

Zwróćmy uwagę na wytrzymałość

W przypadku typowych, domowych zastosowań w większości przypadków wystarczy nam podkład podłogowy o wytrzymałości na ściskanie ≥ 20 MPa (klasa C20 zgodnie z normą PN-EN 13813:2003). W przypadku zastosowania masy samopoziomującej na ogrzewaniu podłogowym pamiętajmy, że musi być do tego przystosowana – z uwagi na obciążenia termiczne, jakim będzie musiała sprostać podczas użytkowania instalacji. Producenci zazwyczaj podają na opakowaniu informację, czy dany produkt nadaje się do takiego rodzaju zastosowania.

W przypadkach, w których wymagana jest wysoka wytrzymałość podłoża (np. wykończenie podłogi parkietem lub deską podłogową), optymalne będzie zastosowanie np. masy samopoziomującej Baumit Nivello 30 (klasyfikacja CT-C35-F6), o wysokiej wytrzymałości na ściskanie (≥ 35 MPa) oraz zginanie (≥ 6 MPa). Szeroki zakres grubości od 2 do 30 mm sprawia, że ten produkt sprawdzi się w wielu sytuacjach. Co więcej masę tę można układać zarówno w pomieszczeniach suchych (pokoje dzienne, sypialnie), jak i mokrych (np. łazienki, pralnie, kuchnie).

Wybieramy masę samopoziomującą – na co zwrócić uwagę?
Fot. Baumit

Pamiętajmy o czasie wiązania i wysychania

W przypadku standardowych mas samopoziomujących producenci dopuszczają ruch pieszy po związaniu zaprawy, zazwyczaj po ok. 6 godzinach. Jeśli zależy nam, by prace w ramach inwestycji mogły być przeprowadzone w szybszym tempie, wybierzmy produkt o przyspieszonym czasie wiązania. Przykładowo, w przypadku zastosowania Baumit Nivello Quattro (1-20 mm, klasa CA-C20-F6), ruch pieszy jest możliwy już po ok. 2-3 godzinach, a już po upływie doby od wylania masy można rozpocząć montaż posadzki (przy grubości do 3 mm).

Pamiętajmy, że wiązanie i wysychanie to dwa różne pojęcia. W odniesieniu do podkładów podłogowych związanie masy oznacza możliwość chodzenia po wykonanej powierzchni. Wysychanie natomiast, to w uproszczeniu przejście ze stanu mokrego w suchy, w efekcie czego podkład osiąga wilgotność odpowiednią do układania okładzin podłogowych. Trzeba mieć tutaj na względzie, że wilgotność resztkowa musi odpowiadać wymaganiom dla danego rodzaju posadzki

– wyjaśnia Tomasz Dzierwa z Baumit Polska.

Wybierajmy tylko zdrowe produkty!

Nie zapominajmy również, że materiały i technologie wykorzystywane w budownictwie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie na nasze zdrowie i samopoczucie. Poszukując odpowiedniej masy samopoziomującej, oprócz omówionych wcześniej parametrów takich jak zakres grubości, wytrzymałość czy czas gotowości do dalszych prac, zwróćmy też uwagę m.in. na emisyjność produktu – jak wpływa on na jakość powietrza w pomieszczeniach. By mieć pewność, że nie będzie szkodził domownikom, wybierzmy produkt oznaczony odpowiednim certyfikatem, np. EMICODE® EC1 PLUS, który potwierdza bezpieczeństwo dla stosujących je wykonawców oraz użytkowników. Produkty oznaczone tym znakiem cechuje najniższa emisja lotnych związków organicznych (LZO) oraz spełnienie surowych norm, co jest stale monitorowane przez niezależne organy kontrolne.

Gdy wybierzemy już odpowiedni produkt, do pełni szczęścia brakuje nam już tylko odpowiedniego wykonania wylewki. Pamiętajmy, że by dobrze spełniła swoją rolę, musi być przygotowana i zastosowana zgodnie z instrukcjami producenta i opisem podanym w karcie technicznej produktu.

Wybieramy masę samopoziomującą
Efekt końcowy – Fot. Baumit

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska

Napisz komentarz...