Formalności przy budowie domu, o których warto pamiętać!

Formalności przy budowie domu, o których warto pamiętać!

Wzniesienie i wykończenie domu to spore wyzwanie dla niemal każdego inwestora. Konieczność znalezienia dobrych ekip, zapewniania regularnych dostaw materiałów czy pilnowania terminów potrafi spędzić sen z oczu niejednej osobie. Jednocześnie – zanim rzucimy się w wir robót budowlanych – nie możemy zapominać o formalnościach przy budowie domu. Jakie procedury czekają nas w związku z realizacją planowanego przedsięwzięcia?

Wybór działki i projektu domu

Jeśli nie posiadamy odpowiedniego terenu pod budowę, koniecznie rozejrzyjmy się za działką, która umożliwi nam realizację planów inwestycyjnych. Gdy jakaś nieruchomość wpadnie nam w oko, zapoznajmy się z właściwym dla niej Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego bądź wystąpmy o Warunki Zabudowy. Dzięki temu zyskamy pewność, że na wybranej posesji możliwe będzie wzniesienie domu zgodnego z naszymi upodobaniami.

Na tym etapie powinniśmy wybrać również najlepsze projekty domu, dopasowane do wymagań przyszłych mieszkańców oraz nawiązać współpracę z architektem, który wykona dla nas adaptację gotowej koncepcji. Doświadczony specjalista podpowie nam, jakie dokumenty będą niezbędne, abyśmy mogli wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę lub dokonać wymaganego prawem zgłoszenia.

Uzyskanie pozwolenia bądź zgłoszenie zamiaru budowy

Współcześni inwestorzy mogą zdecydować się na realizację robót na podstawie pozwolenia lub zgłoszenia. Jeżeli chcemy zminimalizować formalności i szybciej rozpocząć prace budowlane, postawmy na projekt domu parterowego do 70 m2 (projekty znajdziesz na https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-parterowych/ ). Takie obiekty mieszkalne można bowiem realizować wyłącznie na zgłoszenie, bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na decyzję urzędową.

W sytuacji, gdy planujemy wzniesienie większego budynku z kolekcji projektów domów od MURATORA, a oddziaływanie budynku ograniczone jest wyłącznie do naszej działki, również możemy zrealizować dom na zgłoszenie. W przypadku domów, których oddziaływanie wykracza poza działkę własną, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia. W tym celu powinniśmy złożyć w wydziale architektury trzy egzemplarze projektu wraz z niezbędnymi zaświadczeniami i oświadczeniami.

W międzyczasie wybierzmy również kierownika budowy, który dopilnuje przebiegu działań podczas realizacji kolejnych etapów. Po otrzymaniu i uprawomocnieniu się decyzji, naszym obowiązkiem będzie przygotowanie dziennika budowy oraz zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia prac w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego co najmniej 7 dni przed zainaugurowaniem jakichkolwiek robót.

Formalności po zakończeniu prac

Zakończyliśmy już realizację gotowego planu architektonicznego, zakupionego na stronie https://projekty.muratordom.pl? Zanim wprowadzimy się do wymarzonego domu, czekają nas jeszcze ostatnie formalności. Musimy złożyć zawiadomienie o zakończeniu prac w lokalnym nadzorze budowlanym. W tym celu powinniśmy przygotować wypełniony dziennik budowy, dokumentację odbioru przyłączy, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, a także szereg oświadczeń. Po dostarczeniu wniosku wraz z kompletem załączników musimy odczekać jeszcze 14 dni. Jeżeli tylko nadzór budowlany nie wniesie sprzeciwu, po upływie tego czasu możemy legalnie zamieszkać w swoim nowym domu. Nie zapominajmy również złożyć wniosku o nadanie numeru porządkowego, a po jego uzyskaniu – zameldować się.

Budowa domu to inwestycja, która wiąże się z szeregiem formalności. Zdecydowana większość z nich musi zostać dokonana jeszcze przed rozpoczęciem prac. Nie możemy także pominąć obowiązkowych procedur już po zakończeniu robót – a zarazem przed wyczekiwaną przeprowadzką. Z pomocą doświadczonego architekta i kierownika budowy, niezbędne formalności nie powinny sprawić nam jednak większego problemu, z każdym dniem przybliżając nas do chwili zamieszkania w wymarzonym domu.

Formalności przy budowie domu, o których warto pamiętać!
Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Napisz komentarz...