Firany kontra zasłony i rolety wewnętrzne — co wybrać? Podpowiadamy!

Firany kontra zasłony i rolety wewnętrzne — co wybrać? Podpowiadamy!

Firany z hukiem wracają do łask a szeroki wybór pozwala na dopasowanie firanek do każdego rodzaju wnętrza! Firany boho, z falbanami, gładkie czy we wzory subtelnie udekorują każde pomieszczenie. Przyjemnie rozpraszają światło słoneczne i dekorują. Pozwól sobie na szczyptę elegancji i postaw na aranżację okien z nowoczesnymi firanami!

Czy warto mieć firany w domu?

Firany osłaniają przed wścibskimi spojrzeniami zza okna, co sprawia, że czujemy się lepiej, a jednocześnie nie izolują na zupełnie od światła dziennego. Przy otwartym oknie, firanki również pełnią ważną funkcję. Często osłaniają przed nagłymi podmuchani wiatru. W lecie owadom nie jest łatwo przedostać się przez firany, zatem niejednokrotnie firany pełnią także pożyteczną funkcję moskitiery. Wietrzenie pomieszczenia z zasuniętymi firanami ma sporo zalet. Dodatkowo firanki wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat. Dzięki wzorom rozpraszają światło na rozmaite sposoby i tworzą ciekawe i urocze miraże świetlne. Same w sobie ładne firanki mogą cieszyć oko i być uroczą dekoracją w salonie lub kuchni. Firany znajdziemy zarówno długie, które świetnie nadają się drzwi balkonowych, jak i dużych okien lub mniejsze firanki, do zawieszenia np. w kuchennym oknie. Firanki typu zazdrostki swego czasu zdobiły często okna kuchenne — mają swój wyjątkowy urok dekoracyjny i są bardzo lubiane jako dekoracja.

Firany czy rolety wewnętrzne do pokoju?

Rolety wewnętrzne mogą izolować zupełnie dopływ światła do pomieszczenia. Może być to pomocne szczególnie dla osób, które nie lubią sypiać przy świetle z zewnątrz, a zdarzają się lokalizacje, gdzie sypialnia bezpośrednio wystawiona jest np. na całonocne światło ulicznych latarń. Wrażliwym może przeszkadzać dochodzące z zewnątrz nawet światło z własnego ogrodu, a nie każdemu będzie odpowiadać sypianie z opaską na oczy. Chociaż rolety wewnętrzne mogą temu świetnie zaradzić, to nie w dzień, kiedy są podciągane w górę nie osłaniają już nas przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, ani w żaden sposób nie rozpraszają wpadającego do mieszkania przed okno światła słonecznego. Tutaj firany okazują się niezastąpione!

Firany kontra zasłony — czy się wykluczają?

Firany czy zasłony — jedne i drugie montowane na karniszach lub szynach z żabkami i haczykami, mają jednak nieco odmienne funkcje i co najważniejsze — wcale się nie wykluczają. Możemy zawiesić zarówno firany, jak i zasłony, wszystko jednak zależy od typu karnisza, jeśli chcemy mieć w domu jedno i drugie, to musimy wybrać podwójny karnisz lub zamontować do sufitu dwie szyny z żabkami. Takie rozwiązanie ma swoje plusy — firany osłaniają okna w dzień, a jednak przepuszczają znaczną część światła słonecznego do wnętrza mieszkania. Jest ono przyjemnie rozproszone, a w pomieszczeniu jest wystarczająco jasno, by nie korzystać ze światła lamp. Z kolei zasłony przydają się wieczorem. Izolują nas od światła zewnętrznego, co może mieć znaczenie w sypialni. Szczególnie jeśli zasypianie przy intensywnym świetle z ulicy nam przeszkadza zasnąć.

Napisz komentarz...