Pościel z bawełny — czy to jedno i to samo? Będziesz zaskoczona!

Pościel z bawełny — czy to jedno i to samo? Będziesz zaskoczona!

Pościel z bawełny uchodzi za najbardziej uniwersalną i niedrogą inwestycję w komfort snu. Jednak jak się okazuje, bawełniana przędza to jedno, a wykonanie i zastosowany splot — drugie. Istnieje wiele rodzajów pościeli z bawełny, które nawet otrzymały swoje nazwy, jak np. perkal. Dowiedz się więcej o pościeli z bawełny i wybierz najlepszą dla siebie i swojej rodziny!

Niezastąpiona pościel bawełniana — zalety bawełny

Zalety przędzy bawełnianej cenione i znane są od wieków. Pościel z bawełny posiada szereg cennych właściwości, które czynią ją tak niezastąpioną i niezwykle uniwersalną. Bawełna jest świetnie tolerowana przez osoby cierpiące na alergie skórne. Świetnie nadaje się także dla osób uczulonych na kurz i roztocza — możliwość prania bawełnianej pościeli w wysokich temperaturach sprawia, że łatwo pozbyć się z takiej pościeli plam i zanieczyszczeń. Bawełna schnie szybko, jest łatwa w konserwacji i przede wszystkim — wytrzymała i odporna na lekkie uszkodzenia mechaniczne. Poza tym bawełna jest higroskopijna i świetnie absorbuje wilgoć oraz delikatnie ją oddaje do atmosfery. Doskonale reguluje temperaturę pod kołdrą i sprawia, że skóra oddycha. Przewiewna pościel z bawełny doskonale sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem jako okrycie.

Pościel z bawełny — czy to jedno i to samo?

Pościel z bawełny może występować w różnych rodzajach splotu przędzy i różnych gęstościach. Z tego powodu pościel z bawełny nie oznacza jednej i tej samej pościeli. Zwyczajnie nazwane pościel bawełniana pościele wykonane są zazwyczaj splotem zwykłym tzw. płaskim. Im wyższa gramatura takiej pościeli, tym będzie ona grubsza. Gramatura określa wagę metra kwadratowego tkaniny i jest oznaczona w opisie każdego kompletu pościeli. Nie wszystkie pościele opisane jako bawełniane będą w 100% bawełniane i to też warto zweryfikować wczytując się w opis wybieranej pościeli. Czasem dodawane są inne włókna np. poliester, które zmniejszają koszta produkcji pościeli. Jeśli zależy nam na pościeli wykonanej w 100% z bawełny, to warto właśnie taką kupić i nie dać się zmanipulować kolorowym napisom na opakowaniach. W pełni bawełnianą pościel można kupić np. w sklepie darymex.pl

Jakie są rodzaje pościeli bawełnianych?

  • Pościel perkal — Perkal, czyli płótno bawełniane to rodzaj tkaniny w 100% bawełnianej, która wykonana jest splotem płóciennym. Tkanina jest bardzo gładka i ścisła, dlatego perkal o większej gramaturze może wręcz sprawiać wrażenie sztywności.
  • Pościel z satyny bawełnianej — Satynowo-bawełniana pościel powstaje z bawełny, która nazwę satynowa zawdzięcza splotowi satynowemu. To właśnie splot satynowy powoduje, że pościel tego typu jest wyjątkowo miękka i ma lekko połyskującą powierzchnię.
  • Pościel z kory — Tak zwana pościel z kory posiada specyficzne wgłębienia i wypukłości (gofrowanie), co wyglądem przypomina korę drzew. Jest jednak pościelą wykonaną w 100% z bawełny. Nie gniecie się i nie wymaga prasowania, co często czyni ją kusząca propozycją dla poszukujących uniwersalnej pościeli z bawełny.

Pościel flanelowa — Flanela powstaje z bawełny lub wełny. Jest to tkanina okryta meszkiem runowym, który powstaje w procesie szarpania. Dzięki temu jest tak miękka i puszysta. Chętnie wybierana jako pościel na zimę, ze względu na te właściwości.

Napisz komentarz...