Dom w Wirowie. Piękno tkwi w detalach

Dom w Wirowie. Piękno tkwi w detalach

Każdy dom jest opowieścią. Jeszcze zanim jej karty zapiszą mieszkańcy, jej wyraz stanowi forma architektoniczna budynku, kontekst przestrzenny, krajobraz czy otaczająca przyroda. Opowieść ta zaczyna się bowiem od miejsca, w którym dom ma stanąć. To ono powinno stać się kanwą projektu architektonicznego, przyczynkiem do budowania wspólnej historii przez kolejne lata.

Doskonale o tym wiedzą inwestorzy Domu w Wirowie, których marzeniem był nowoczesny, kameralny budynek wpisany w naturalny pejzaż pojezierza zachodniopomorskiego. Aby w pełni cieszyć się nowym M, ale też z wewnętrznym spokojem i komfortem przejść przez jego realizację, do współpracy przy projekcie zaprosili autorską pracownię maxberg Karola Nieradki, prezesa szczecińskiego SARP-u. Generalne wykonawstwo zlecono Nowej Normie – spółce specjalizującej się w budowie prefabrykowanych domów premium. Jej założycielami są architekci, co przekłada się na wysoką jakość realizacji projektu architektonicznego – zrozumienie idei koncepcji projektowej czy roli, jaką odgrywają odpowiednie materiały i detal, który jest w dzisiejszych czasach znakiem nowoczesnego budownictwa premium. Taki kompleksowy proces pełniony przez jeden podmiot wykonawczy pozwala też zoptymalizować koszty i czas powstawania budynku.

Dom w Wirowie. Piękno tkwi w detalach

Usługa budownictwa jest w Polsce kojarzona z usługą trudną, która wiąże się z koniecznością rozwiązywania olbrzymiej ilości problemów: z niepewnością kosztową, ale też koniecznością koordynacji między jedną, drugą, a trzecia ekipą. Naszym głównym celem jest zapewnienie inwestorowi poczucia komfortu w trakcie realizacji tej usługi. Sprawienie, żeby budowa domu mogła bardziej przypominać zakup luksusowego samochodu, dający poczucie bezpieczeństwa i bezstresowej współpracy. Tak właśnie jest w przypadku Domu w Wirowie

– tłumaczy architekt i inżynier Gaweł Biedunkiewicz, Chief Executive w Nowej Normie.

Dom w Wirowie to budynek ruralny, wiejski, który przylegając bezpośrednio do lasu, staje się częścią dzikiej, otwartej przyrody. Rozległy parterowy budynek o powierzchni 350 mkw. składa się z dwóch skrzydeł i łącznika oraz zewnętrznego biura zaprojektowanego dla pani domu, które jedynie dachem połączone jest z główną bryłą. Zaprojektowany został tak, by klarownie wydzielić zróżnicowane strefy funkcjonalne: dzienną, wypoczynkową oraz przeznaczoną do pracy, a jednocześnie stanowić jedną integralną całość, która poprzez swą otwartość łączy się z naturą na zewnątrz. Dlatego jego koncepcja architektoniczna w pełni wpisuje się w krajobraz pojezierza i malowniczej lokalizacji. Tę rolę integracyjną, spajająca dom z otoczeniem, pełnią przede wszystkim użyte w projekcie domu naturalne materiały – łupek i drewno.

Dom w Wirowie. Piękno tkwi w detalach

To jednak czyni ten projekt niestandardowym, wymagającym, a jednocześnie eksponującym tak ważny w projektach premium detal architektoniczny. Budowy domu premium nie można w żaden sposób porównać z tradycyjnym budownictwem. Wymaga ona wyspecjalizowanych ekip budowalnych, które posiadają rzetelną wiedzę i doświadczenie w pracy ze specjalnymi materiałami. Dom w Wirowie jest pokryty dwoma olbrzymimi dachami, które mają około 500 mkw. poszycia z łupka, a jego elewacja wykonana z jest drewna. Złożoność budynku sprawiła, że realizacja inwestycji rozpisana jest na półtora roku. To wbrew pozorom bardzo krótki okres, który udało się uzyskać dzięki specjalizacji w tego typu inwestycjach głównego wykonawcy – Nowej Normy.

„Na rynku jest niewiele ekip, które posiadają wiedzę specjalistyczną i dysponują właściwym know-how, żeby ten detal architektoniczny, który jest sercem nowego budownictwa premium, uczynić autentycznym. Zazwyczaj wynika to z braku wiedzy wykonawcy na temat łupka właśnie, czy elewacji z drewna, które nie jest płaską elewacją z przykręconych deszczułek drewnianych, tylko pewną grą światłocienia wynikającą z różnych rozmiarów tego materiału. My, jako Nowa Norma, tego typu domów i inwestycji wymagających specjalizacji zrobiliśmy dużo i jesteśmy w stanie zagwarantować profesjonalizm i najwyższą jakość bez zbędnego angażowania inwestora” – tłumaczy Gaweł Bieniukiewicz.

Dom w Wirowie. Piękno tkwi w detalach

Historia budowy domu w Wirowie jest więc opowieścią o tym, że niestandardowy projekt dla wymagającego klienta wymaga też wyspecjalizowanego know-how i doświadczenia w sektorze premium. Jeśli więc chcemy stworzyć wspólny język współczesnej architektury, który odzwierciedla tak ważny w tym wypadku detal, to potrzebny jest zarówno dobry projekt, jak i wiedza po stronie wykonawców.

Napisz komentarz...