Ogród bajkowy, preriowy czy angielski?

Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy 2024

Moda zmienia się nie tylko w naszej garderobie. Nowe trendy dotyczą także projektowania ogrodów, które z każdym sezonem przynoszą inne pomysły i dają możliwość zaaranżowania zupełnie nowego, klimatycznego otoczenia. W 2024 roku style projektowania ogrodów czerpią zarówno z tradycji, jak i są odpowiedzią na zmiany klimatyczne, oferując szeroką gamę możliwości aranżacji zielonych przestrzeni. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko podsumowuje najpopularniejsze w nowym sezonie trendy ogrodnicze i podpowiada, jak je zaaranżować.

Projektowanie krajobrazu nie musi być ani trudne, ani pracochłonne. Bez względu na to, czy planujemy duże zmiany, czy subtelne poprawki w ogrodzie, istnieje wiele sposobów na jego upiększenie. Warto zacząć od zastanowienia się nad preferowanym stylem, a dla odrobiny oryginalności można połączyć różne nurty, tworząc eklektyczną kompozycję. W poprzednich sezonach prym wiodły ogrody w stylu rustykalnym i wiejskim. Jakie trendy królują w 2024 r.?

Klasyczna elegancja w angielskim stylu

Ogród w stylu angielskim to kwintesencja elegancji i romantycznej atmosfery, która doskonale sprawdzi się również w polskim klimacie. Charakterystyczne dla niego są przede wszystkim bujne rabaty bylinowe, które przez cały sezon zachwycają obfitością kwiatów.

Popularne w angielskich ogrodach gatunki to m.in. róże angielskie, irysy, floksy, lawenda oraz piwonie, które tworzą kolorowe i wonne kompozycje. Charakterystyczne dla nich jest również zachowanie symetrii i geometrii, widoczne w precyzyjnie zaprojektowanych ścieżkach, alejkach oraz równo przystrzyżonych żywopłotach, które nadają przestrzeni porządek i elegancję. Utrzymanie takiego ogrodu wymaga jednak regularnej pielęgnacji, w tym przycinania, nawożenia i dbałości o zdrowie roślin, aby przez cały rok cieszyć się ich pięknem i nienaganną formą

— zaznacza Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.

Ogród angielski
Ogród angielski

Ogród angielski w swoim zamyśle to miejsce do odpoczynku. Zatem, jeśli do dyspozycji mamy większą przestrzeń, świetnie sprawdzą się w niej elementy takie jak zaciszne altanki, ławki ukryte wśród zieleni oraz małe oczka wodne lub fontanny, które są nie tylko piękne, ale także sprzyjają relaksowi.

Ogród preriowy: Dzika natura w ogrodzie

Ogrody preriowe inspirowane są krajobrazem trawiastych obszarów Ameryki Południowej. Charakteryzują się wykorzystaniem traw i bylin, które naturalnie występują na preriach. Kwiaty takie jak rudbekia, jeżówka czy krwawnik pospolity stwarzają efektowną i łatwą w utrzymaniu przestrzeń. Ten styl jest odpowiedni dla większych powierzchni, gdzie rośliny mogą swobodnie rosnąć i rozprzestrzeniać się.

Ogród preriowy jest koncepcją, która odpowiada na potrzeby zmieniającego się klimatu. Specyfiką tych ogrodów jest ich wspieranie magazynowania wody, dzięki czemu nie wymagają częstego podlewania, a nawet mogą wytrzymać dłuższy czas bez nawadniania. Idealnie sprawdzają się również w Polsce, gdzie susza występuje coraz częściej. Do jego aranżacji wykorzystane są gównie trawy ozdobne i wieloletnie, kwitnące byliny, które są odporne na wysokie temperatury. Najlepiej sprawdzają się jeżówki purpurowe, z których można dodatkowo robić napary wspomagające odporność, werbena patagońska, gipsówka wytworna, szałwia omszona czy miskant

— podpowiada Joanna Legutko.

Ogród preriowy
Ogród preriowy

Ogród preriowy, określany także ogrodem przyszłości, wyróżnia się swoją naturalnością i niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi, co sprawia, że jest łatwy w utrzymaniu.

Japoński minimalizm i spokój

Ogród japoński charakteryzuje się minimalizmem, harmonią i spokojem, co czyni go wyjątkowym w kontekście projektowania krajobrazu. Kluczowymi elementami są zielone rośliny, a także kamienie i skały. Woda jako jeden z żywiołów, stanowi ważny element aranżacji ogrodu japońskiego, więc niezbędne są w nim stawy, strumienie czy kaskady wodne, dodające dynamiki i spokoju. Zakładanie ogrodu japońskiego w Polsce wymaga starannego planowania i dostosowania do lokalnych warunków klimatycznych. Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie przestrzeni, aby osiągnąć w niej spokój i harmonię. Ważne jest zdefiniowanie stref wodnych, z naturalnymi skałami i kamieniami oraz obszarów zielonych. Wybór roślin powinien uwzględniać gatunki odporne na polski klimat, takie jak klon japoński, azalie, różaneczniki oraz bambusy. Często spotykane są także wiśnie japońskie czy magnolie. Świetnie sprawdzą się również odmiany zimozielone jak bukszpan drobnolistny czy rododendron. W przypadku mniejszych przestrzeni efektownym rozwiązaniem może być stworzenie małego skalniaka z kilkoma starannie dobranymi roślinami i elementami wodnymi, które wprowadzą zen do każdego zakątka.

Mini ogródek jak z bajki

Fairy gardens, czyli ogrody wróżek, to mini krajobrazy pełne fantazji. Idealne dla osób, które nie mają do dyspozycji dużego ogrodu, ale pragną wprowadzić elementy natury do swojej przestrzeni. Taka koncepcja może być zrealizowana nawet na najmniejszej powierzchni gruntu, tarasie czy balkonie. Sprawdzi się również założony w niewielkiej skrzynce. Fairy garden charakteryzuje się miniaturyzacją ogrodu, w którym znajdują się niewielkich rozmiarów rośliny, kamienie, małe akcesoria i figurki, które tworzą baśniową scenerię. Idealne rośliny do tego typu aranżacji to małe sukulenty, mchy, miniaturowe odmiany irysów i krokusów, barwinki, niezapominajki, a także miniaturowe drzewka bonsai, które nie wymagają dużej przestrzeni ani intensywnej pielęgnacji. Zamiast tradycyjnych doniczek, do wysiania kwiatów świetnie sprawdzą się dzbanki, imbryki, stare garnki, a nawet taczki czy beczki. Dodatki takie jak miniaturowe ławeczki, domki, ścieżki czy figurki wróżek dodają uroku i osobowości.

Tworzenie fairy garden to również świetna forma kreatywnej zabawy dla całej rodziny, zachęcająca do eksperymentowania z roślinami i designem, pozwalająca na ciągłe modyfikacje i rozwijanie małego ekosystemu w zależności od sezonu czy preferencji.

Ogród ziołowy — aromatyczny i praktyczny

Ogród ziołowy cieszy się coraz większym powodzeniem, głównie ze względu na rosnącą świadomość korzyści płynących z samodzielnego uprawiania świeżych ziół. Założenie go jest stosunkowo proste i możliwe nawet na niewielkiej przestrzeni.

Uprawa ziół to doskonała opcja dla osób mających do dyspozycji niewielki ogródek, balkon czy tylko parapet. Podstawą jest wybór odpowiednio nasłonecznionego miejsca oraz zapewnienie roślinom żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby. W skrzyniach można uprawiać bazylię, tymianek, koperek czy cząber ogrodowy, które świetnie sprawdzą się w kuchni. Z kolei zioła takie jak szałwia lekarska, ogórecznik lekarski czy czarnuszka, posiadają nie tylko walory zdrowotne. Dzięki swoim pięknie kwitnącym kwiatom będą również kolorową i wonną ozdobą naszego ogrodu

— podpowiada Joanna Legutko.

Ogród ziołowy
Ogród ziołowy

Ogród ziołowy może stać się pięknym i aromatycznym elementem krajobrazu, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu i pielęgnacji roślin.

Trendy w projektowaniu ogrodów na 2024 rok inspirują do eksperymentowania i czerpania z różnych kultur. Każdy ze stylów może być adaptowany do potrzeb i możliwości przestrzennych, tworząc unikalne i odpowiadające na własne potrzeby zielone oazy. Bez względu na wybrany styl, kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb roślin i dostosowanie ich do warunków lokalnych, co gwarantuje zdrowy i estetyczny ogród przez cały sezon.

www.legutko.com.pl

Napisz komentarz...