Blisko z naturą. Koncepcja domu wakacyjnego od AXOR x Antonio Citterio

Blisko z naturą. Koncepcja domu wakacyjnego od AXOR x Antonio Citterio

Antonio Citterio to jeden z najbardziej twórczych architektów i projektantów na świecie. Nie bez powodu zyskał zasłużony przydomek “dżentelmena designu” – od ponad pięciu dekad maestro z Mediolanu w swoich pracach wyróżnia się wyrafinowaną wrażliwością. Teraz przygotował dla marki premium wyjątkową koncepcję aranżacji łazienek, której istotą jest celebracja cennych zasobów – wody oraz dziennego światła.

Dzieła Citterio są eleganckie, ale też nienachalne, a przez to ponadczasowe. W tym zestawie są też cztery kolekcje łazienkowe dla AXOR. W ramach kampanii „Make it yours!”, poświęconej indywidualnemu luksusowi w łazience, marka AXOR poprosiła znanego architekta-projektanta o opracowanie wyjątkowych koncepcji dla tego wnętrza. Cel? Pokazać niezwykłą wszechstronność najnowszej kolekcji AXOR Citterio C.

Jak sama nazwa wskazuje – autorem designu nowych baterii jest sam Antonio. To kolekcja minimalistyczna w duchu, o miękkich konturach i zmysłowej formie. Obejmuje komplet armatury do umywalek, wanien i pod prysznic. Zachęca do dotyku i przyciąga oko z każdego kąta.

Kiedy myślę o produkcie takim jak ten, od razu przychodzi mi na myśl pewna przestrzeń – przyznaje Citterio. – Zawsze wyobrażam sobie rzeczy jakby były na planie filmowym, w scenie w której ludzie wchodzą w interakcję z produktem i przestrzenią – opisuje designer.

Blisko z naturą. Koncepcja domu wakacyjnego od AXOR x Antonio Citterio
Copyright: AXOR / Hansgrohe SE. Poprzez kampanię „Make it yours!” AXOR chce sprawić, by indywidualny luksus stał się rzeczywistością w łazience, Marka poprosiła znanego architekta i projektanta Antonio Citterio o stworzenie wyjątkowych koncepcji łazienek. Prezentowana tu wizja to impresja na temat skandynawskiego domu na plaży – letniej rezydencji zaprojektowanej dla młodej i aktywnej rodziny, dla której budżet nie jest ograniczeniem.

Tekstura wody

Dla kampanii „Make It yours!” architekt-projektant stworzył różne scenografie. Każda z nich to różny film – jeśli użyć języka Citterio. A gwiazdą jest ten sam aktor: AXOR Citterio C. Kolekcja powstała z przekonania designera, że przedmiot, którego dotykasz rękami, powinien dawać wyobrażenie o luksusie, który dziś oznacza woda. Aby spotęgować to doświadczenie Citterio opracował specjalną, teksturowaną powierzchnię dla uchwytów.

Wzór nie jest celem samym w sobie, ale raczej pomaga zrozumieć, że używamy czegoś co jest bardzo wartościowe – mówi architekt-projektant.

Aby stworzyć wnętrze Antonio Citterio wyobraził sobie skandynawski dom na plaży. To dom wakacyjny zaprojektowany dla młodej i aktywnej rodziny. Budżet nie stanowił tu ograniczenia.

Tekstura wody

Wnętrze w świetle

Naturalne światło, które wypełnia przestrzeń, to dobro rzadkie i cenne w tej dziewiczej północnej scenerii. Dlatego należy cieszyć się nim przy każdej okazji. Koncepcja sprawdzi się więc też doskonale w Polsce, kraju któremu blisko Północy, w którym warto celebrować każdy promień słońca.

Citterio skierował przestronną łazienkę na wschód i zamiast zewnętrznej ściany, zaprojektował na całej długości łazienki pojedynczą szybę.

To przestrzeń marzeń. Wyobrażasz sobie młodych rodziców, dzieci. Gra muzyka. Jesteś w środku natury — nie masz niczego oprócz skał i morza przed sobą. Dostajesz cenne światło o poranku, wpada ono od wschodu – to niskie słońce. To najlepszy początek dnia. Ale również w nocy, przy świetle świec, budujesz specjalną atmosferę. Więc ta przestrzeń to naprawdę marzenie, stworzone dla dobrostanu i relaksu. Możesz odpocząć w wiszącym fotelu i po prostu podziwiać widoki – opowiada twórca.

Wnętrze w świetle

Witaj światło

Zaprojektowana z myślą o realizacji w północnym klimacie łazienka zawiera jasne materiały takie jak trawertyn, jasny cement i blade drewno brzozowe (którym pokryto sufit i użyto do wykonania brise-soleil od podłogi do sufitu). Taki dobór materiałów podkreśla ideę, którą Citterio nazywa “powitaniem naturalnego światła”. Chociaż brzoza jest powszechna w północnej Europie, to trawertyn — porowaty, kremowy wapień — jest bardziej kojarzony z rodzinnymi Włochami projektanta.

Trawertyn jest naprawdę ciepły. Chcieliśmy w tej zimnej krainie dodać kilka ciepłych włoskich akcentów. Trawertyn nie jest materiałem idealnym, i to mi się podoba. Masz pewnego rodzaju wspomnienia zapisane w tym kamieniu – mówi Citterio.

Jedną z charakterystycznych cech koncepcji Citterio jest wolnostojąca struktura wykonana z trawertynu i łącząca blat umywalkowy i wannę.
Pomysł polegał na tym, aby całkowicie uwolnić ścianę. Zwykle w niej masz ukryte rury do wody. Ale tutaj zbudowaliśmy umywalkę i wannę w środku pokoju, więc rury wychodzą z podłogi. A za nimi mamy całą ścianę ze szkła, która jest całkowicie przezroczysta, wolna od czegokolwiek, co zakłóciłoby widok
– wyjaśnia.

Witaj światło

Czysty widok

Pomysł stworzenia wolnostojącej struktury z umywalki i wanny był punktem wyjścia dla całej koncepcji. Citterio zaczął myśleć, co może zrobić, aby wszystko w łazience było “wolne”. Dodanie rur od podłogi do sufitu pozwoliło zamontować na nich sekcję luster, które można obracać. Po tej stronie łazienki wszystko jest zawieszone i rozciągnięte między sufitem a podłogą — brise-soleil, oświetlenie, lustra, fotel. Nic nie wisi na szklanej ścianie, przestrzeń wnętrza otwiera się na krajobraz.

Armatura AXOR Citterio C wybrana do tej łazienki to dwie baterie przy umywalkach, 3-otworowa bateria wannowa montowana na brzegu oraz moduł termostatyczny w obszarze prysznica połączony z główką prysznicową oraz deszczownicą. Citterio wybrał wykończenie szczotkowane czarne chromowanie, jedną z ekskluzywnych powierzchni AXOR FinishPlus. Taka powierzchnia wyróżnia się na tle kremowego trawertynu, podkreśla smukłą, zmysłową formę baterii.

Zdjęcia: © AXOR / Hansgrohe SE

Napisz komentarz...