SCHELL SMART.SWS

Zdalne zarządzanie inteligentną instalacją wodną i armaturami z SCHELL SMART.SWS

Lato to czas wakacji i przestoju w eksploatacji niektórych budynków. W nieużytkowanych instalacjach wodnych mogą namnażać się niebezpieczne dla zdrowia i życia drobnoustroje. Dzięki dedykowanemu rozwiązaniu w chmurze SCHELL SMART.SWS administratorzy budynków mogą zdalnie programować i monitorować pracę armatury w wielu budynkach jednocześnie.

Instalacje wodociągowe w budynkach z reguły są projektowane z myślą o ciągłym działaniu. Zmniejszenie przepływu wody lub zatrzymanie jej cyrkulacji mogą wpłynąć na pogorszenie jej właściwości fizykochemicznych i sprzyjać rozwojowi bakterii Legionella. Zgodnie z zamieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego „Zaleceniem dotyczącym ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji” w takich sytuacjach wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań, takich jak płukanie instalacji, dezynfekcja chemiczna lub termiczna wody, a w przypadku zwiększonego ryzyka kolonizacji systemu przez bakterie – przeprowadzenie jej badań. W celu zapewnienia maksymalnej efektywności kosztowej i ograniczenia pracochłonności tego typu działań firma SCHELL udostępniła operatorom budynków system zarządzania armaturą elektroniczną SCHELL SWS, który umożliwia centralne programowanie płukania instalacji we wszystkich punktach poboru jednocześnie. Jego inteligentnym rozwinięciem jest oparta na chmurze usługa SMART.SWS. Umożliwia ona zdalne monitorowanie nawet kilku serwerów SWS zlokalizowanych w różnych budynkach w czasie rzeczywistym.

Płukanie instalacji za jednym kliknięciem
W przypadku przestoju instalacji wodociągowej w budynku lub jej części, najbardziej racjonalnym z ekonomicznego punktu widzenia działaniem jest jej płukanie. Można je przeprowadzić w sposób ręczny, jednak jest to długotrwałe i pracochłonne, zwłaszcza w przypadku dużych kompleksów budynków. Metoda ta wymaga otwarcia wszystkich punktów czerpalnych jednocześnie w celu osiągnięcia wysokiego ciśnienia przepływu w instalacji, a następnie ich ponownego zamknięcia. Bardziej efektywną i oszczędną opcją jest przeprowadzenie płukania antystagnacyjnego przy użyciu armatury elektronicznej SCHELL i systemu SCHELL SWS obejmującego oprogramowanie i odpowiedni osprzęt. Wystarczy zaprogramować poszczególne grupy baterii elektronicznych tak, aby automatycznie realizowały płukanie antystagnacyjne wtedy gdy jest to wymagane lub w określonych odstępach czasu od ostatniego uruchomienia. W ten sposób mogą one symulować normalne użytkowanie instalacji, nie dopuszczając do rozwoju bakterii. System może również działać automatycznie w oparciu o czujniki temperatury wody. Jeśli jej temperatura spadnie poniżej bezpiecznego minimum, system SCHELL SWS automatycznie uruchamia płukanie zanim dojdzie do rozwoju Legionelli. W tym celu wszystkie elementy armatury elektronicznej w budynku są połączone w sieć za pośrednictwem centralnego serwera, którymi można sterować zdalnie. W sumie można podłączyć aż do 64 elementów do jednego serwera. Armaturę można elastycznie łączyć w sieć drogą kablową i/lub radiową, dzięki czemu system nadaje się zarówno do budynków nowych, jak i remontowanych.

Szybka ocena z każdego miejsca na świecie
Oparta na przeglądarce usługa online SMART.SWS umożliwia zdalny dostęp do wszystkich zainstalowanych systemów SWS oraz odczyt parametrów pracy elementów armatury i czujników. Można je wygodnie monitorować i zarządzać nimi z każdego miejsca, za pośrednictwem laptopa, tabletu lub smartfona poprzez połączenie internetowe. Wszystkie ważne dane i parametry eksploatacyjne, takie jak przeprowadzone płukania, ilość zużytej wody i status armatury są przejrzyście wizualizowane jako wykresy w SMART.SWS. Dzięki temu można za jednym rzutem oka sprawdzić stan instalacji i jeśli to konieczne – wezwać obsługę obiektu na miejscu. Ponadto w przypadku zastosowania czujników temperatury dostępny jest graficzny widok krzywych temperatury. W SMART.SWS dostępny jest także widok listy urządzeń, wersji oprogramowania, stanu połączenia oraz poziomu naładowania baterii. Po wejściu w zakładki poszczególnych urządzeń można również uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje dotyczące wszelkich ustawień, a w razie potrzeby dokonać korekty. Po kliknięciu opcji „Ocena” można sprawdzić zużycie wody i liczbę procesów płukania na punkt czerpalny. Wyświetlana jest ponadto lista najczęściej i najrzadziej używanych punktów poboru, dzięki czemu można np. podjąć decyzję o ich demontażu.

SMART.SWS
Usługa online SMART.SWS umożliwia odczyt parametrów pracy instalacji wodnych w wielu budynkach w czasie rzeczywistym
Fot. SCHELL

Samodzielny system inteligentnego zarządzania instalacją
System SCHELL SMART.SWS nie wymaga integracji z systemem zarządzania budynkiem. Aby móc z niego korzystać, wystarczy urządzenie wyposażone w przeglądarkę oraz dostęp do Internetu. Na platformie Azure EU stworzono osobną strefę SCHELL, w której można uzyskać dostęp do usługi za pomocą dowolnego urządzenia, przy czym cała transmisja danych jest szyfrowana, co zapewnia pełne bezpieczeństwo. SCHELL SMART.SWS jest dostępny w ramach dwóch pakietów, z których można wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb. Inwestycja w SWS i SMART.SWS oznacza nie tylko łatwiejsze i tańsze utrzymanie instalacji, lecz także dostęp do danych umożliwiających optymalizację zużycia wody i energii cieplnej w budynku.

Napisz komentarz...