Kuchnia dla singla. 4 pomysły na aranżację

Kuchnia dla singla. 4 pomysły na aranżację

Kuchnia w mieszkaniu dla singla to zwykle niewielkie pomieszczenie lub aneks przylegający do pokoju dziennego. Jego aranżacja może stwarzać wiele trudności, bo na niewielkiej przestrzeni muszą zmieścić się wszystkie niezbędne sprzęty, blaty robocze i miejsce do spożywania posiłków. Jak podołać temu zadaniu? Oto 4 pomysły na ładną i funkcjonalną kuchnię dla singla!

Urządzając kuchnię w kawalerce, warto pamiętać, że nawet niewielkie pomieszczenie stwarza ogrom możliwości. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i dopasowania wnętrza do własnych potrzeb. Pomysłów na wygodną i funkcjonalną aranżację kuchni dla singla jest bardzo wiele, a oto kilka z nich.

Mała kuchnia dla singla – rozmieszczenie mebli
Aranżację niewielkiej kuchni w kawalerce warto zacząć od rozplanowania układu mebli i podstawowych urządzeń. Kuchnia dla singla powinna być przede wszystkim ergonomiczna i urządzona tak, aby zachować prawidłową kolejność stref roboczych. Przyrządzanie potraw w kuchni powinniśmy rozpoczynać przy lodówce, następnie przechodzić płynnie do blatu roboczego, potem kontynuować pracę przy kuchence, a na końcu mieć zlew.

Mała kuchnia dla singla

W bardzo małych kuchniach wszystkie sprzęty połączone są jednym długim blatem, ale jeśli pozwala nam na to kształt pomieszczenia, można wybrać też meble kuchenne w zwartej zabudowie na kształt litery L. Dzięki takiemu rozplanowaniu przestrzeni poruszanie się po kuchni jest wygodne i szybkie, a przy tym unikamy wrażenia chaosu, o który łatwo w niewielkich pomieszczeniach. Dobrym pomysłem jest też zamówienie mebli na wymiar, które idealnie dopasują się do wystroju i wielkości wnętrza. Dzięki nim wykorzystamy każdy centymetr pomieszczenia i zagospodarujemy je wedle własnych potrzeb.

Nowoczesne rozwiązania do kuchni dla singla
Kuchnia dla singla powinna spełniać podstawowe zasady ergonomii, ale to wcale nie znaczy, że musi być nudna. Urządzając ją, warto korzystać z modnych i nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko podnoszą walory wizualne wnętrza, ale i jego funkcjonalność. Na przykład zamiast stołu zajmującego większą część pomieszczenia warto zainwestować w barek lub wyspę, a do tego dobrać designerskie hokery.

Jeśli zależy nam na funkcjonalności doskonale sprawdzą się proste meble z frontami otwieranymi do góry lub wyposażone w mechanizmy „push to open”. Dzięki temu zyskujemy wygodę użytkowania mebli i dodatkowy komfort, ponieważ żadne wystające elementy (jak np. uchwyty) nie przeszkadzają w poruszaniu się po kuchni. Wewnątrz szafek i szuflad powinny znaleźć się praktyczne organizery, które ułatwią przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów i pozwolą zapanować nad panującym chaosem.

Kuchnia dla singla otwarta na salon
Jeśli kuchnia jest naprawdę niewielka i ciemna, jeśli tylko jest taka możliwość warto wyburzyć ścianę oddzielającą ją od pokoju dziennego. Połączenie obu pomieszczeń sprawi, że powstała przestrzeń będzie większa i bardziej komfortowa. W ten sposób uporamy się też z brakiem dostępu do dziennego światła, co jest nader częstym problemem kuchni w kawalerkach. Kuchnię od salonu można wizualnie oddzielić np. szklaną ścianką, podłogą lub po prostu wyspą. To ostatnie rozwiązanie zapewni dodatkową przestrzeń roboczą lub zastąpi tradycyjny stół jadalny. Wyspa jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym, które sprawdza się zwłaszcza w bardzo małych mieszkaniach dla singli, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni.

Kuchnia dla singla otwarta na salon

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kuchnię otwartą, czy oddzieloną od części dziennej, w jej aranżacji warto stawiać na jasne kolory i subtelne dekoracje. Ściany i meble w kolorze bieli, beżu, rozbielonych brązów lub szarości optycznie powiększą wnętrze, a przy tym podkreślą jego nowoczesny klimat. Dobrze sprawdzą się także powierzchnie połyskliwe, odbijające światło. Mogą to być na przykład meble z lakierowanymi frontami, dzięki którym wnętrza wyda się bardziej przestronne, a jednocześnie niezwykle estetyczne i gustowne. W kwestii dodatków lepiej zachować umiar i poprzestać na typowych dla kuchni ozdobnikach, takich jak eleganckie słoiki na przyprawy, ceramiczne doniczki na zioła czy podkładki pod naczynia.

Napisz komentarz...