Wyprawa w poszukiwaniu białoruskich smaków

Wyprawa w poszukiwaniu białoruskich smaków

Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi rodzą się marzenia o letnim odpoczynku od pracy. Możliwości jest mnóstwo – polskie góry ,morze, jeziora oraz zagranica. Jednym z państw, które dość rzadko się odwiedza, jest Białoruś. A szkoda, bo można tam nie tylko dobrze odpocząć, ale też smacznie zjeść.

Wyjazd szlakiem białoruskich potraw – nie obejdziesz się smakiem!
Kiedy już będziesz mieć możliwość wyjazdu, dobrze zaplanuj każdy dzień pobytu na Białorusi. Zależnie od tego, ile czasu będziesz przebywać tam przebywać, plan Twojego zwiedzania będzie inny. Przejrzyj przewodniki turystyczne i poczytaj o różnych regionach Białorusi. Możesz pojechać do kilku miejsc, lub ograniczyć się do jednego i mocno się w nim rozsmakować

Z czym się to je?
Kuchnia na Białorusi kojarzy się przede wszystkim z ludową i dawną tradycją. Polakom będzie wydawać się ona bardzo bliska ze względu na wiele podobieństw. W kuchni tej znajda się jednak nie tylko akcenty polskie, ale też rosyjskie, litewskie czy łotyskie.

Posiłki przyrządzane przesz Białorusinów, opierają się głównie o tłuste i treściwe produkty. Dlatego też, jeśli trzymasz dietę, musisz zrobić sobie krótką przerwę, bądź wybrać inny kraj. Szkoda by jednak było rezygnować z takiej turystycznej i kulinarnej perełki, jaką jest Białoruś. Jedno jest pewne, jeżeli imasz upodobanie w potrawach mącznych i ziemniaczanych, na pewno się nie zwiedziesz.

Białoruskie specjały – warto ich skosztować!
Kuchnia białoruska to nie tylko konkretne produkty, ale też oczywiście potrawy i sposób ich przyrządzania. Na Białorusi zjesz pyszną wątrobiankę i gęste, treściwe zupy. Nierzadko w menu lokalnych restauracji gości taka potrawa jak maczanka, czyli kawałki żeberek czy kiełbasy duszone z wodą lub kwasem i zaparzane śmietan, mąką i cebulką.

Smaczne danie o nazwie Peczysty, czyli gotowane, smażone lub duszone tusze, np. drobiowe lub kołduny, o których nie trzeba chyba nikomu przypominać – to istna rozkosz dla podniebienia. Białoruska kuchnia to także Kułagi (kaszy z dodatkiem słodu) bądź klusek ze skwarkami cebulką i gęste, zawiesiste zupy.

Rozsmakujesz się również w daniach przyrządzanych na bazie wieprzowiny i kapusty. Do śniadania czy kolacji dostaniesz pyszny kwaśny chleb żytni, a twoim napojem stanie się kwas chlebowy. Do obiadu wypijesz tradycyjny kompot, a wieczorem poczęstują cię aromatycznym korzennym napojem miodowym. To znany na Białorusi zbiteń.

Nie tylko smak, ale też oprawa!
Kuchnia białoruska opiera się również mocno na specjalnej obróbce przygotowywanych potraw. Pieczenie, gotowanie i duszenie oraz półpłynna konsystencja dań to podstawa.

Jeżeli cenisz sobie sposób podania potraw, to również możesz liczyć na miłe akcenty. Na Białorusi popularne są gliniane naczynia, w których serwuje się dania. Wcześniej zapiekano w glinianych garnkach popularne na Białorusi draniki, czyli placki ziemniaczane z cebulką. Teraz często podawane są z masłem i śmietaną.

Podróżowanie szlakiem kuchni danego kraju to przepyszna przygoda. Poznaje się nowe smaki, potrawy i ludzi, którzy są najlepszą księgą tradycji i kultury danego miejsca. Łączenie smacznych podróży z gromadzeniem wiedzy na temat innych nacji to bardzo ciekawa opcja na letni (i nie tylko) wypad.

Białoruś jest idealnym państwem do tego typu wypraw. Eksplorowanie jej zakątków i smakowanie regionalnych potraw przyniesie ci wiele radości i satysfakcji.

W niektóre rejony Białorusi pojedziesz bez wizy, Wystarczy przepustka, aby przez jakiś czas móc swobodnie poruszać się po terytorium państwa. O wszelkich kwestiach, które mogą zaprzątać Twoje myśli, przeczytasz m.in. tutaj: https://wizaserwis.pl/2020/bialorus-wiza/

Dodaj komentarz