Styropmin Fundamin

Czas na rewolucję w piwnicy

Przestrzeń w domu to ograniczone, a jednocześnie niezwykle ważne dobro. Jeśli decydujemy się na tak poważną inwestycję, jaką jest budowa domu, warto dobrze zaplanować każdy metr, w tym także często pomijane metry piwnicy czy strychu. Nigdy nie wiadomo, kiedy i do czego będzie nam potrzebne dodatkowe pomieszczenie.

W piwnicy może powstać praktycznie każde wygodne i funkcjonalne pomieszczenie. Pod jednym jednak warunkiem: musimy ją dobrze zabezpieczyć przed napływem wilgoci oraz przed utratą ciepła już na etapie budowy. Izolacja musi być zatem odpowiednia dla pomieszczenia ogrzewanego.

Zalecane jest ocieplanie piwnic od zewnątrz, dlatego tak istotne jest uwzględnienie tego aspektu już na etapie inwestycji. Izolację od wewnątrz wykonuje się tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości, czyli np. w starych domach. Nawet jeśli nie planujemy zagospodarowania piwnicy od razu, lepiej jest ją tak przygotować w trakcie budowy, by potem aranżacja była możliwa w każdym momencie i stosownie do potrzeb

– podkreśla Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Przeznaczeń piwnicy może być naprawdę wiele. Możemy w niej urządzić pokój zabaw, kino domowe, siłownię, z których będzie korzystała cała rodzina. Albo przeciwnie wykorzystać jej położenie, z dala od centrum rodzinnego życia, by stworzyć tam odosobniony kącik – warsztat, gabinet czy pracownię. Może się też zdarzyć, że po prostu będziemy potrzebowali dodatkowego pokoju.

Najczęściej w piwnicy powstają spiżarnie oraz pomieszczenia gospodarcze np. pralnie i suszarnie. Warto sobie uświadomić, że nawet w takim przypadku potrzebna jest dobra izolacja i zapewnienie komfortu cieplnego. Nie chodzi tylko o wygodę, ale i o zdrowie. Są to bowiem pomieszczenia, w których przechowujemy jedzenie i suszymy pościel czy ubrania.

Do izolacji termicznej piwnicy należy wybrać materiały odporne na wilgoć oraz na pleśń. Ważne jest również, by miały dużą wytrzymałość mechaniczną, będą bowiem wystawione na napór gruntu. Izolacja termiczna jest najczęściej kładziona na izolacji przeciwwodnej i zabezpiecza ją właśnie od strony gruntu. Idealnie sprawdzi się w tej roli styropian.

Naszym dedykowanym do piwnic styropianem jest Fundamin. Został zaprojektowany z myślą o izolacji fundamentów poniżej poziomu gruntu, stosowany jest także do ocieplania cokołów i ścian piwnic, a szerzej – podłóg, ścian i stropów we wszelkich pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności

– wymienia kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Fundamin

Zewnętrzne ściany piwnicy powinny być ocieplone na całej wysokości. Trzeba również dołożyć staranności przy izolowaniu miejsc, które mogą przemarzać – drzwi, zjazdu do garażu, piwnicznych okien. Tego typu miejsca powinny być izolowane tak samo, jak elementy naziemne po to, by dom – już jako całość – nie tracił ciepła.

Właściwa izolacja cieplna piwnicy sprawi, że pomieszczenie to będzie po prostu uniwersalne, gotowe do zaaranżowania w dowolnym momencie i na dowolny cel

– wskazuje Renata Ciszewska.

www.styropmin.pl

Napisz komentarz...