Domowa odżywka do roślin z drożdży

Domowa odżywka do roślin i kwiatów z drożdży

Domowa odżywka do roślin i kwiatów z drożdży przyspiesza wzrost roślin i chroni przed chorobami. Doskonale nadaje się do roślin doniczkowych, balkonowych i tych w ogrodzie. Do tego jest prosta w przygotowaniu i w 100 proc. naturalna.

Nawóz z drożdży (niefermentowany) – przepis
1. Przygotuj kostkę drożdży piekarskich 100 g. (do kupienia w każdym sklepie spożywczym) i 10 litrów ciepłej wody (najlepiej deszczówkę).
2. Drożdże pokrusz i wrzuć do wiadra (pojemność minimum 10 litrów), zalej ciepłą wodą i dokładnie wymieszaj. Całość odstaw na ok. godzinę. Gdy drożdże się rozpuszczą a roztwór osiągnie temperaturę pokojową, można nim podlewać rośliny. Odżywkę stosujemy dwa razy w miesiącu (najlepiej na wiosnę i późnym latem). Efekty widoczne są po kilku tygodniach.

Nawóz z drożdży sfermentowany
Pierwszym sposobem na sporządzenie nawozu z drożdży piekarskich jest włożenie 100g (1 kostki) rozdrobnionych drożdży do wiadra, zasypanie ich 1 szklanką cukru i odstawienie na 1-2 godziny. Po tym czasie rozpuszczone w cukrze drożdże zalewamy 10 l ciepłej wody. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na tydzień do sfermentowania. Po tygodniu mieszanina po rozcieńczeniu (1 szklanka roztworu na 10 l wody) jest gotowa do podlewania roślin.

Czego możemy spodziewać się, stosując nawóz z drożdży?
Drożdże zawierają wiele ważnych dla roślin składników, w tym węglowodany, witaminy z grupy B i żelazo. Stosowanie nawozu drożdżowego:
– korzystnie wpływa na system korzeniowy, ułatwia ukorzenianie się sadzonek,
– chroni korzenie przed atakiem wielu szkodliwych drobnoustrojów,
– przyspiesza wzrost roślin, zwiększa ich bujność.

Drożdże wykorzystuje się również w celu ochrony roślin (m.in. ogórków, pomidorów, truskawek) przed chorobami grzybowymi (m.in. szarą pleśnią). Służą temu opryski (pół kostki drożdży rozpuszczamy w 0,5 litra ciepłego tłustego mleka, roztwór następnie rozcieńczamy w 10 litrach wody).

Jak zrobić oprysk z drożdży?
Aby przygotować roztwór z drożdży piekarskich do oprysków, bierzemy 100 g drożdży piekarskich i rozpuszczamy w 0,5 litra mleka 3,2%, a następnie rozcieńczamy roztwór 10 litrami wody. Do roztworu możemy dodać około 1 łyżki płynnego szarego mydła, aby ciecz lepiej utrzymywała się na liściach. Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny, a najlepiej polewamy je od wierzchołka. Cieczą pokrywamy zarówno górną jak i dolna stronę liści. Taki zabieg wykonujemy regularnie raz w tygodniu, przez cały okres wegetacyjny, szczególnie w chłodne lata po kilkudniowych opadach deszczu.

Oprysk z drożdży najczęściej stosowany jest do ochrony pomidorów, ogórków i truskawek przed zarazą ziemniaczaną, mączniakiem lub szara pleśnią. Jednak warto stosować go na wszystkie rośliny na działce i w ogrodzie.

Napisz komentarz...