Klej Optoflex SuperElastic S2 – do kamienia i płyt ceramicznych w formacie XXL

Klej Optoflex SuperElastic S2 – do kamienia i płyt ceramicznych w formacie XXL

Optoflex SuperElastic S2 marki Optolith to specjalistyczny klej cementowy, posiadający najwyższe parametry techniczne i odkształcalność klasy S2. Może być stosowany zarówno do drobno elementowej mozaiki, jak i do klejenia płyt w formacie XXL na każdym podłożu budowlanym. Ta zawierająca tras reński mieszanka wyselekcjonowanych kruszyw, wysokojakościowych cementów i specjalnych dodatków, jest gotowa do użycia po wymieszaniu z wodą. Biały cement i zawartość trasu zapobiega wykwitom i przebarwieniom na wrażliwych okładzinach z kamienia naturalnego.

Wymagające okładziny, trudne podłoże, ekspozycja na zmieniające się czynniki atmosferyczne czy duże obciążenia – to parametry, z którymi najlepiej poradzą sobie kleje do zadań specjalnych. Produkty linii Optoflex przeznaczone do stosowania w ponadstandardowych warunkach doskonale sprawdzają się w przypadku płytek o wielkich formatach, jak i gresów czy klinkierów. Jednym z produktów z tej serii jest Optoflex SuperElastic S2 – biały, wysoko odkształcalny, zawierający tras reński klej cementowy o podwyższonych parametrach takich jak przyczepność, wydłużony czas otwarty, zmniejszony spływ i obniżone pylenie. Jest łatwy do przygotowania i aplikacji, a także wodo- i mrozoodporny po związaniu.

Optoflex SuperElastic S2 Optoflex SuperElastic S2 posiada klasę C2TE S2. Oznacza to, że produkt ten nadaje się do prac na bardzo wymagających, ulegającym odkształceniom podłożach i do największych formatów okładziny. Bardzo wysoka elastyczność pozwala na zastosowanie kleju do przyklejania płytek na podłoża ogrzewane i schładzane, a także narażone na duże obciążenia. Zmniejszony spływ umożliwia układanie płytek bez stosowania listwy podporowej, a wydłużony czas otwarty daje możliwość nakładania kleju od razu na większą powierzchnię, skracając czas wykonania prac. Klej gwarantuje uzyskanie przyczepności zaprawy co najmniej 1,0 N/mm2.

Wszechstronność w jednym produkcie
Dzięki wysokiej przyczepności i kompensacji naprężeń, Optoflex SuperElastic S2 zalecany jest do przyklejania wszelkich okładzin na bazie ceramiki, gresu, klinkieru, kamienia naturalnego, konglomeratu, spieku lub szkła, na podłogach i ścianach, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w strefach mokrych i suchych. Swoje zastosowanie znajduje do wszelkich wielkości okładzin – zarówno wielkoformatowych płyt, jak i drobnoelementowych mozaik, na wszystkich podłożach cementowych, z betonu, betonu lekkiego, cegły, anhydrytu, płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknistych, tynkach wapienno-cementowych i gipsowych, płytach styrodur i styropianowych, płytach wiórowych, OSB, sklejce, uszczelnieniach podpłytkowych (mineralnych, foliach i membranach), a także na starych dobrze przywierających powłokach malarskich (olejnych i emulsyjnych) oraz istniejących okładzinach – w systemie „płytka na płytkę”.
Optoflex SuperElastic S2 dedykowany jest także na trudne i pracujące podłoża – na przykład na tak zwany świeży beton (miesięczny), podłoża drewnopochodne albo użytkowane w warunkach dużej amplitudy temperatur – tarasy, balkony i fasady. Doskonale poradzi sobie na podłożach ogrzewanych i schładzanych, czyli tam gdzie jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne oraz w pomieszczeniach chłodni.

Jak stosować?
Klej do zadań specjalnych Optoflex SuperElastic S2 stosujemy na podłoże nośne, suche, czyste, nie przemarznięte i wolne od kurzu oraz resztek środków antyadhezyjnych. Stare powłoki malarskie, oleje, tłuszcze i inne resztki osłabiające przyczepność muszą zostać usunięte. Podłoża gipsowe i anhydrytowe gruntujemy gruntem Optogrunt. AquaPrim Konzentrat po odpowiednim rozcieńczeniu go z wodą. W przypadku podłoży silnie pylących, należy je zagruntować wodnym gruntem głęboko penetrującym Optogrunt AquaForte. Wilgotność podłoża nie może przekraczać 3% CM dla podłoży cementowych, 0,5% CM dla podłoży anhydrytowych i dla tynków gipsowych nie więcej niż 1% CM.

Przygotowanie do aplikacji rozpoczynamy od wysypania zawartości worka do kubła lub wiadra z przygotowaną odpowiednią ilością czystej wody (6,5 – 7,0 l/25kg) i za pomocą mieszadła wolnoobrotowego mieszamy, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji wolnej od grudek. Następnie odczekać około 5 min. i masę ponownie wymieszać. Tak przygotowana zaprawa jest zdatna do użycia przez ok. 2 godziny. W przypadku częściowego związania zaprawy, niedopuszczalne jest ponowne jej rozrabianie wodą. Przygotowana zaprawa nie powinna być również mieszana z wodą lub suchą zaprawą w celu zmiany konsystencji. Zaprawę nanosimy dobrze wciskając ją w podłoże przy pomocy pacy zębatej o wielkości zębów odpowiednio dobranych do wielkości płytek. Nie należy pokrywać klejem od razu zbyt dużej powierzchni, aby uniknąć – przed ułożeniem płytek – rozpoczęcia procesu tworzenia „naskórka”. Montowaną okładzinę dociskamy mocno do podłoża, aby cała powierzchnia płytki pokryta była klejem. Przy układaniu płytek o wymiarze 60×60 cm i większych zaleca się metodę podwójnego smarowania, czyli nanoszenia kleju zarówno na podłoże, jak i na spód przyklejanej okładziny. Spoiny należy oczyścić z resztek kleju zanim ten stwardnieje. Próby usunięcia związanego kleju mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni okładziny. Kleju nie należy stosować do wyrównywania podłoża.

W razie potrzeby, zaleca się użycie do tego celu masy Optoplan AMT Rapid, Optoplan AMT Easy lub Optoplan MAS 1-20. Podczas nakładania i wiązania kleju należy chronić go przed wysoką temperaturą, nasłonecznieniem, silnym wiatrem, mrozem i opadami deszczu. Podczas prac należy przestrzegać ogólnych reguł sztuki budowlanej.

Optoflex SuperElastic S2
Producent: Hufgard

Napisz komentarz...