Altany ogrodowe i domki drewniane ogrodowe – konstrukcje, które warto mieć na swojej działce Altany ogrodowe i domki drewniane ogrodowe – konstrukcje, które warto mieć na swojej działce

Altany ogrodowe i domki drewniane ogrodowe – konstrukcje, które warto mieć na swojej działce

Weekend na działce za miastem lub we własnym ogrodzie to dla wielu osób synonim relaksu i bezstresowego wypoczynku. Żeby jednak móc w pełni cieszyć się wolnym czasem warto wyposażyć działkę w odpowiednią infrastrukturę, która sprawi, że przestrzeń będzie uporządkowana, a osoby na miejscu będą miały gdzie miło spędzić czas. Podstawą jest domek letniskowy, w którym można przenocować i przyjąć gości, ale warto zastanowić się również nad innymi elementami wyposażenia działki – chodzi o altany ogrodowe i domki drewniane ogrodowe. Dzięki altanom można usiąść na świeżym powietrzu bez względu na pogodę, a domki pozwalają utrzymać porządek w narzędziach i innych akcesoriach ogrodowych. Na co zwracać uwagę przy wyborze altan ogrodowych i domków drewnianych na działkę?

Altany ogrodowe drewniane – idealne do spędzania czasu na świeżym powietrzu
Altany ogrodowe to drewniane konstrukcje, najczęściej w kształcie kwadratu lub prostokąta, ale popularne są również inne wielokąty foremne. Ich dach jest spadzisty i zapewnia cień, ale też ochronę przed deszczem. Do wyboru są między innymi modele z przytwierdzoną drewnianą podłogą – można je wówczas ustawić w dowolnym miejscu, a później w razie potrzeb przenosić. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mogą być to ciężkie konstrukcje, więc najlepiej wybrać stałe miejsce. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w barierki, które można przyozdobić kwiatami i pnączami, ławki, a nawet stół, więc są gotowe do korzystania od razu po rozstawieniu.

Dostępne są również egzemplarze bez podłogi i barierek – takie altany nazywa się czasem pawilonami. Są to uproszczone konstrukcje, na które składają się nogi z dachem. Dobrze jest przed zakupem takiej altany ogrodowej drewnianej dokładnie wybrać miejsce, gdzie ma stanąć i wyłożyć je na przykład kostką brukową. Warto wspomnieć, że takie altany są zazwyczaj większe od tych z podłogą i lepiej sprawdzą się, gdy będzie chciało się osłonić większy fragment terenu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po rozstawieniu trzeb mieć zestaw mebli ogrodowych, które ustawi się pod dachem.

Gotowe altany ogrodowe – warto wiedzieć przed zakupem
Przed wyborem altany ogrodowej dobrze jest zwrócić uwagę na jej konstrukcję oraz materiał z jakiego została zbudowana. Najpopularniejsze gatunki drzew, z których po obróbce wytwarza się surowiec do budowy altan to świerk, który jest bardzo lekkim materiałem oraz sosna, która zapewnia większą wytrzymałość. Dach najczęściej wykończony jest również drewnem które może być przykryte na przykład gontem bitumicznym. Alternatywą może być rozciągnięty materiał, który jest lekki, nieprzemakalny i wytrzymały. Trzeba też pamiętać o właściwej impregnacji – kupiona gotowa altana jest najczęściej zabezpieczona, ale i tak trzeba regularnie, najlepiej raz do roku, zastosować środek chroniący drewno.

Domki drewniane na działkę – estetyczny sposób na utrzymanie porządku
Podczas zajęć w ogrodzie czy na działce potrzeba wiele różnych akcesoriów – kosiarki do trawy, narzędzi ogrodowych, węża, grilla czy rowerów i zabawek dla dzieci. Ciekawym sposobem na utrzymanie porządku, którym warto się zainteresować są domki drewniane ogrodowe. Stają się one coraz popularniejsze, a powodów tego jest co najmniej kilka. Są przede wszystkim wygodne w użyciu, mają szeroko otwierane drzwi i są na tyle pojemne, że bez problemu zmieszczą wszystkie niezbędne w ogrodzie czy na działce przedmioty.

Niewątpliwą zaletą domków drewnianych jest również ich estetyka. Są zdecydowanie ładniejsze niż typowe komórki czy składy. Ładnie komponują się z zadbanym ogrodem, a przyozdobione roślinami mogą być nawet uznawane za element dekoracyjny, a nie tylko praktyczny schowek.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli takich domków drewnianych letniskowych, które można idealnie dopasować do swoich potrzeb pod względem pojemności. Najczęściej spotykane mają powierzchnię w przedziale od 3 do 5 metrów kwadratowych, ale bez problemu można znaleźć zarówno większe, jak i mniejsze egzemplarze. Ich montaż jest bardzo prosty, bez większego problemu poradzi sobie z tym jedna czy dwie osoby. Przed montażem trzeba jednak zapoznać się z wymaganiami producenta dotyczącymi podłoża, na jakim można taki domek drewniany ustawić. Jest to kwestia trwałości, bo drewno postawione bezpośrednio na wilgotnej ziemi może zgnić i zniszczyć się. Czasem wystarczy utwardzić grunt, czasem zalecane będzie zastosowanie na przykład betonowych klocków.

Najczęstszym materiałem wykorzystywanym do budowy domków drewnianych ogrodowych jest drewno sosnowe, które zapewnia odpowiednią wytrzymałość i trwałość. Trzeba jednak pamiętać o regularnej konserwacji. Alternatywą mogą być domki ogrodowe z tworzywa sztucznego. Ich estetyka to kwestia indywidualnego gustu, ale są za to łatwiejsze w utrzymaniu, wystarczy spłukać je co jakiś czas wodą. Są również lżejsze.

Drewniane domki na działkę i gotowe altany – szeroki wybór dla każdego
Wiele osób z pewnością zastanawia się czy kupno drewnianego domku na działkę lub gotowej altany jest opłacalne, bo być może wykonanie tego własnoręcznie okaże się tańsze. Prawda jest jednak taka, że wybudowanie takiej konstrukcji wymaga umiejętności, odpowiednich narzędzi i dużo czasu, a także surowca. Dodatkowo, jeśli do pracy trzeba byłoby zaangażować fachowca, wówczas raczej przestaje się to opłacać. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli zarówno gotowych altan, jak i domków drewnianych letniskowych. Przykładową ofertę można znaleźć na przykład pod tym linkiem –   https://www.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/domki-altany-i-wiaty,a1912.html. Każdy z pewnością znajdzie tam produkt dla siebie spełniający wszystkie wymagania, a także mieszczący się w budżecie.

Napisz komentarz...