Malowanie kostki

Wizytówką każdego domu są nie tylko drzwi wejściowe, ale także prowadzący do nich podjazd. Najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do zagospodarowania przestrzeni wokół domu jest kostka brukowa.

Zalety kostki brukowej
Do największych zalet podjazdu z kostki brukowej należy jego trwałość. Atutem kostki jest także fakt, iż dzisiaj jej producenci nie oferują jedynie kostki w podstawowym, szarym kolorze. Materiał dostępny jest w wielu odcieniach, dzięki czemu można go łatwo dobrać do koloru elewacji. Kostka brukowa oferowana jest także w różnych kształtach. Zróżnicowane kształty i kolory sprawiają, że można z niej tworzyć różnorodne wzory. Dzięki temu, nawierzchnia wokół domu może stanowić wyjątkowo oryginalny element dekoracyjny całej nieruchomości.

Czy kostkę brukową można odświeżyć?
Nawet najstaranniej ułożona i wysokiej jakości kostka brukowa z czasem zaczyna tracić swój ładny wygląd. Duża eksploatacja oraz ciągła ekspozycja na zmienne warunki pogodowe powodują, że jej kolor blaknie i szarzeje, wpływając negatywnie na wygląd otoczenia.

Na szczęście, aby nasz podjazd i ścieżki wokół domu odzyskały dawny blask nie musimy już dzisiaj wymieniać kostki na nową. Na rynku pojawiły się produkty, które umożliwiają renowację nawierzchni wykonanej z kostki brukowej lub płyt betonowych. Są to specjalne impregnaty, które wyrównują i pogłębiają kolor oraz podkreślają naturalną strukturę kostki jednocześnie wnikając w nią głęboko. To właśnie dlatego pomalowana powierzchnie nie staje się śliska i jest bezpieczna dla domowników. Impregnat sprawdza się również w momencie, gdy chcemy zabezpieczyć kostkę przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Produkt dostępny jest w kilku kolorach, np. brązowym, czerwonym lub zielonym.

Jak pomalować kostkę brukową?
Każde podłoże, które chcemy odświeżyć poprzez impregnację, musi być suche i czyste. Przed malowaniem kostki musimy więc zmieść (lub odkurzyć) z niej piasek i kurz oraz usunąć ewentualne plamy. Następnie spłukujemy ją wodą (najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej) i czekamy aż wyschnie. Do nanoszenia impregnatu możemy użyć pędzla, wałka lub natrysku Jeżeli konieczne jest naniesienie więcej niż jednej warstwy, musimy odczekać aż uprzednio naniesione warstwy impregnatu wyschną. Kostki nie można malować w czasie upałów (temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza, ale nie powinna też przekraczać 25 stopni Celsjusza) ani też w czasie opadów deszczu.

Malowanie kostki brukowej to świetny sposób na jej odświeżenie.

Napisz komentarz...