Basen ogrodowy - co warto wiedzieć przed zakupem?

Basen ogrodowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Basen to taki element ogrodu, który służy całej rodzinie. Pozwala dzieciom na niczym nieskrępowaną zabawę, sprzyja uprawianiu sportu, a także jest idealnym urozmaiceniem imprez i letniego lenistwa. Nic dziwnego, że niemal każdy z nas marzy o własnym basenie. Jak wybrać ten właściwy? Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Wbrew pozorom, zakup basenu nie jest już wyłącznie domeną ludzi z zasobnym portfelem. Obecnie mamy szeroki wybór rodzajów i wielkości, dzięki czemu ich ceny są bardzo zróżnicowane. Sprawia to, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Proste, nieskomplikowane konstrukcje będą niedrogie. Wyższych kosztów należy spodziewać się przy modelach zaawansowanych technicznie, z opcją podgrzewania wody, zadaszeniem itd. Oczywiście warunkiem podstawowym jest tutaj wystarczająca ilość miejsca w ogrodzie lub na działce. Jeżeli go spełniamy, basen z prawdziwego zdarzenia może być jedną z najlepszych możliwych inwestycji.

W tym przypadku warto zdecydować się na basen stały, wbudowany, zamiast tymczasowego, czyli stelażowego czy rozporowego. Będzie zarówno piękną ozdobą ogrodu, jak i praktycznym zakupem, służącym relaksowi i rozrywce. W naszym klimacie musimy liczyć się z przeważającym ochłodzeniem i kapryśną pogodą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są baseny ogrodowe kryte, czyli wyposażone w specjalne zadaszenie. Dach podtrzymuje ciepło wody, dzięki czemu nie ulega ona ochłodzeniu, np. nocą. Co więcej, dach doskonale chroni przed liśćmi drzew, piaskiem i innymi, unoszącymi się w powietrzu zanieczyszczeniami. Taki basen będzie więc łatwiejszy w utrzymaniu w czystości oraz zapewni znacznie większy komfort użytkowania. Zadaszenia są oczywiście składane, dzięki czemu w ładniejsze dni możemy cieszyć się promieniami słońca i piękną pogodą, przebywając w całkowicie czystej wodzie.

Jak sprawdzić, czy możemy postawić basen?
Przede wszystkim istotny jest wybór miejsca, w którym stanie nasz zbiornik wodny. Z góry ustalmy, gdzie go umieścimy i jakie mają być jego ostateczne wymiary. Teren musi być równy, wypoziomowany, zarówno jeżeli chodzi o stały basen ogrodowy, jak i tymczasowy, dmuchany. Ten drugi rodzaj zaleca się raczej do użytkowania przez dzieci i niewielką liczbę dorosłych. Jak wiadomo, w takim basenie trudno o prawdziwą swobodę poruszania się. Jeżeli zależy nam na funkcji rekreacyjnej, lepiej zdecydować się na model wbudowywany. Pamiętajmy, że basen nigdy nie powinien być zbyt duży – nie może dominować nad resztą ogrodu, ponieważ będzie prezentować się nieestetycznie.

Dlatego zawsze należy brać pod uwagę wielkość terenu, na którym zamierzamy go umieścić. Niektóre firmy oferują możliwość wyprodukowania gotowego zbiornika na wymiar, dopasowanego do potrzeb i wymagań konkretnego klienta. Podsumowując, basen jest doskonałą opcją dla osób ceniących sobie prywatność. Pozwala zaoszczędzić czas spędzony na jeździe nad zatłoczone jeziora czy miejskie kąpieliska. Zapewnia komfort i poczucie higieny, ponieważ sami kontrolujemy jego czystość. Umożliwia też aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, pozwalając na stuprocentowe wykorzystanie uroków letnich, słonecznych dni.

Napisz komentarz...