Czym przycinać żywopłot?

Czym i jak idealnie uformować żywopłot?

Żywopłot to nie tylko ciągle zielone ogrodzenie, ale i ozdoba posesji. Chroni przed zanieczyszczeniami, uciążliwym sąsiedztwem, zasłania nieatrakcyjne obiekty i zachwyca wyglądem. Aby mógł spełniać swoje funkcje trzeba go uformować i o niego dbać. Niezbędne jest regularne przycinanie z użyciem odpowiednich narzędzi przeznaczonych do tego typu prac. Najlepiej formować rośliny młode, bo dzięki temu pędy już od nasady będą dobrze zagęszczone.

żywopłotKiedy i jak przycinać żywopłot?
Przycinanie żywopłotu i jego formowanie jest zabiegiem niezbędnym, jeśli ma on tworzyć ładną zwartą bryłę, być zdrowy i stanowić ozdobę posesji. Pierwsze cięcie należy wykonać wiosną (marzec/kwiecień), jak tylko temperatura ustabilizuje się powyżej zera, drugie natomiast w chłodny sierpniowy dzień. Zbyt późne cięcie pędów pobudza rośliny do wzrostu, co sprawia, że gorzej zimują. Właściwie uformowany żywopłot powinien być szerszy u podstawy i nieco węższy u góry. Zapewni to dolnym częściom rośliny równomierny dostęp do światła. Żywopłoty można formować na kilka sposobów: o przekroju prostokąta, trójkąta, trapezu, czy pośrednio pomiędzy trójkątem a trapezem. Wybór uzależniony jest od rodzaju rośliny i jej struktury. Podczas pierwszego cięcia młode, niedawno posadzone krzewy należy przycinać zawsze na wysokość około 20-30 cm. Podczas kolejnych cięć należy zostawić około 20 cm ubiegłorocznego przyrostu.

Czym przycinać żywopłot?
Żywopłoty najwygodniej przycina się nożycami do żywopłotu. „Dobór odpowiedniego narzędzia podyktowany jest grubością, twardością rośliny oraz rodzajem i intensywnością wykonywanych prac. Do bieżącego przystrzygania tj. cięcia cieńszych, delikatniejszych gałązek najlepsze są nożyce wysokoobrotowe – zapewniają większą wydajność, czyli szybsze ukończenie pracy. Do cięcia grubszych gałązek lepsze będą nożyce o niższych obrotach i o większych odstępach między zębami. Narzędzia do pielęgnacji żywopłotu powinny być odpowiednio ostre i czyste. Dzięki temu unikniemy szarpanych ran, które mogą być przyczyną chorób grzybiczych. Aby narzędzia długo i efektywnie nam służyły po każdym użyciu należy je oczyścić z soków i fragmentów roślin, wytrzeć do sucha, a ostrza delikatnie naoliwić. Przechowywać w suchym pomieszczeniu. Zawsze należy dbać o narzędzia zgodnie z instrukcją obsługi danego urządzenia” – mówi Jerzy Banaszczyk, Ekspert firmy Husqvarna Poland.

Cicho, efektywnie i bez spalin
Husqvarna w swojej ofercie posiada nożyce zasilane uniwersalnym akumulatorem, pasującym do wszystkich urządzeń bateryjnych marki. Daje to możliwość przekładania akumulatora z jednego urządzenia do innego. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Husqvarna 115iHD45 idealnie sprawdzą się do pielęgnacji małych i średniej wielkości żywopłotów. Są ciche, proste w obsłudze, lekkie i łatwe w manewrowaniu. Do cięcia i formowania większych żywopłotów niezastąpione będą nożyce akumulatorowe Husqvarna 536LiHD60X – bardzo wydajne z laserowo ciętym ostrzem, stanowiące element całego systemu ogrodowych maszyn akumulatorowych Husqvarna.

www.husqvarna.pl

Napisz komentarz...