Projekt garderoby w osobnym pomieszczeniu

Będąc na etapie projektowania domu warto rozważyć urządzenie garderoby w osobnym pomieszczeniu. Mając do dyspozycji takie wnętrze można zyskać bardzo duże pole do popisu pod względem aranżacyjnym, a także stworzyć sobie komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania i doskonale zapanować nad chaosem.

W projektach nowoczesnych domów i mieszkań można zauważyć zwrot ku wydzielaniu specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na garderobę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które przewidują duży metraż budynku oraz nie chcą ograniczać się do szafy w sypialni, ale także dla tych, którzy nawet na niewielkiej przestrzeni cenią sobie komfort i wygodę. Zanim jednak przystąpi się do planowania wymarzonej garderoby, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – Gdzie najlepiej ją usytuować? Jaka wielkość wnętrza będzie dla nas najodpowiedniejsza? Jakie mamy oczekiwania względem tej przestrzeni, a także co powinno się w niej znaleźć? Specjaliści marki Komandor podpowiadają, o czym należy pamiętać projektując garderobę w osobnym pomieszczeniu.

Kilka przydatnych informacji…
Umiejscowienie oraz wielkość garderoby należy uzależnić od tego, co będzie w niej przechowywane. Jeśli w pomieszczeniu mają znaleźć się wyłącznie rzeczy właścicieli domu, warto rozważyć przejście do niego bezpośrednio z głównej sypialni. Taki kącik można oddzielić za pomocą ścianki działowej lub podwieszanych drzwi przesuwnych, które subtelnie wydzielą pomieszczenie i ciekawie podkreślą klimat samej sypialni. Jeśli jednak w garderobie znajdą się także koce, ręczniki, ubrania i buty dzieci czy sprzęt gospodarstwa domowego, jak na przykład deska do prasowania i żelazko, warto wykonać osobne wejście na korytarzu. Zapewnimy tym sposobem swobodny dostęp do pomieszczenia także pozostałym domownikom. Minimalna powierzchnia garderoby powinna oscylować wokół 3,5-4 m2. Oczywiście jeśli będzie większa, zmieści więcej odzieży oraz innych przedmiotów, a przy tym korzystanie z niej będzie wygodniejsze. Oprócz odpowiedniego metrażu, dla komfortowego przemieszczania się po tego typu przestrzeni, równie ważny jest przemyślany rozstaw mebli. Optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli odległość pomiędzy dwiema szafami mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi na dwóch równoległych ścianach wynosi od 100 do 150 cm. Dzięki temu można zapewnić sobie swobodne korzystanie z garderoby i łatwy dostęp do ubrań jednocześnie dla dwóch osób. Taki dystans warto zachować również pomiędzy ścianą, a szafą – jeśli zabudowa ma znaleźć się tylko po jednej stronie wnętrza. Zawsze pamiętać należy o tym, że garderoba ma być miejscem funkcjonalnym, więc jej odpowiednia aranżacja to klucz do sukcesu. Będąc na etapie projektowania domu lub urządzania mieszkania, należy uwzględnić też odpowiednią wentylację takiego pomieszczenia – często o tym zapominamy, a jest to niezwykle ważne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz zachowania świeżości przechowywanych rzeczy.

Projekt garderoby
W garderobie można pozostawić otwarty mebel lub dobrać do niego fronty
Fot. Komandor

Garderoba szyta na miarę
Aby korzystanie z garderoby było wygodne, warto podzielić ją na poszczególne strefy, a także wyposażyć w funkcjonalne akcesoria. Idealnym rozwiązaniem okazuje się wykonanie zabudowy na wymiar, dzięki czemu można maksymalnie i praktycznie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni, a także dostosować wielkość oraz układ mebli i akcesoriów do własnych potrzeb oraz oczekiwań. Często, podczas urządzania garderoby, korzysta się z klasycznych rozwiązań w postaci półek i ścianek wykonanych z płyty laminowanej. Przycinając półki na wymiar można idealnie wpisać je w każdy kąt przestrzeni, nawet, jeśli garderoba znajduje się na poddaszu. Dodatkowo w taką zabudowę bez problemu można wmontować wszelkie elementy wysuwne, wieszaki i drążki, które mocowane są do ścianek mebla. W zależności od wizji projektowej, można pozostawić otwarty mebel lub zamontować w nim fronty przesuwne czy uchylne, które przysłonią i zabezpieczą przechowywane rzeczy, wprowadząjąc do wnętrza różnorodność. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykonanie zabudowy w systemie kolumnowym Orto lub w systemie rurowym. Jest to świetna opcja dla osób, które lubią przestronność i dobry design. Podstawą tych systemów są aluminiowe elementy konstrukcyjne w modnych kolorach, do których można według własnych preferencji dobierać akcesoria, kreując mebel w wielu kombinacjach. Takie otwarte zabudowy pozwolą na atrakcyjne wyeksponowanie rzeczy w garderobie przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności we wnętrzu. Co ważne, nawet mała garderoba wykonana w systemie kolumnowym nie będzie wydawała się ciężka i ciasna, a dostęp do ubrań będzie swobodny ze wszystkich stron.

Garderoba szyta na miarę
Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie mebla z aluminiowych elementów konstrukcyjnych systemu Orto
Fot. Komandor

Każdy, kto może pozwolić sobie na zaaranżowanie garderoby w osobnym pomieszczeniu, powinien rozważyć takie rozwiązanie. Nie tylko pozwoli ono na uporządkowanie wszystkich ubrań, butów oraz wielu innych rzeczy w jednym miejscu, ale także przełoży się na codzienny komfort oraz estetykę domu, a przede wszystkim pozwoli zaoszczędzić cenny czas.
Producent: Komandor SA

Napisz komentarz...