Rodzaje stropów budowlanych oraz ich zastosowania

Przed rozpoczęciem budowy domu, jednym z najbardziej istotnych aspektów pozostaje wybór określonego systemu stropowego. Jakie występują rodzaje stropów budowlanych i gdzie zazwyczaj są stosowane?

Stropy monolityczne
Monolityczny system stropowy opiera się płaskich płytach z żelbetu, które wykonywane są bezpośrednio na miejscu budowy i wymagają odpowiednio podpartego szalunku. Mogą to być elementy wielokrotnego użytku lub tradycyjne deskowania drewniane. Stropy monolityczne przygotowywane są dla każdego budynku indywidualnie. Przy ocenie betonu bierze się pod uwagę:

– grubość,
– klasę,
– wytrzymałość,
– sposób zbrojenia.

Do zalet tej technologii należy brak konieczności stosowania ciężkiego do montażu sprzętu oraz szeroką dostępność materiałów. W przypadku stropów monolitycznych nie zachodzi też zjawisko uginania się elementów pod obciążeniem, co prowadzi do występowania pęknięć. Proces montażu jest jednak dość skomplikowany, a czas wykonania szalunku długotrwały.

Stropy typu filigran
Jedną z odmian stropów monolitycznych są konstrukcje typu filigran. Wykonuje się je ze zbrojnej płyty prefabrykowanej, na którą układane jest zbrojenie dodatkowe. Całość na koniec zalewana jest warstwą nadbetonu. W stropach typu filigran rolę szalunku spełnia właśnie ta płyta, przez co nie jest wymagane deskowanie. Przegrody te cechuje:

– podatność na kształtowanie,
– dobra izolacyjność akustyczna,
– niewielka grubość.

Ze względu na wysokie koszty transportu oraz brak szerokiej dostępności prefabrykatów, niewiele firm decyduje się na ich produkcję. Do montażu stropów typu filigran potrzebny jest ponadto dźwig.

Stropy z płyt prefabrykowanych
Żelbetowe płyty kanałowe z okrągłymi otworami należały dawniej do najczęściej stosowanych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. Mogą mieć różną długość oraz szerokość. Konstrukcja opiera się na ścianach nośnych bezpośrednio, a także za pomocą dźwigu na podciągach. Wieniec oraz połączenia zalewane są betonem. Montaż stropu z płyt prefabrykowanych trwa kilka godzin, ale wymaga zastosowania dość ciężkiego sprzętu. Nie jest konieczne stemplowanie i deskowanie. Strop może zostać obciążony bezpośrednio po ułożeniu. Wieniec stropowy powinien osiągnąć odpowiednią wytrzymałość, dlatego należy poczekać przed budową kolejnej kondygnacji. Obecnie produkcją tego rodzaju płyt zajmuje się stosunkowo niewiele zakładów, przez co popularność technologii nie jest duża.

Stropy gęstożebrowe
Technologia gęstożebrowa polega na rozmieszczaniu belek stalowo-betonowych oraz pustaków z betonu lekkiego, styropianu lub ceramiki, a następnie zalaniu całości warstwą betonu. Klasa i grubość materiału zależy od obciążeń, które ustalane są w projekcie. Tego rodzaju konstrukcja może mieć różną nazwę, która nadawana jest w zależności od rodzaju elementów wypełniających. Najczęściej spotykane są:

– stropy teriva,
– stropy ceram,
– stropy ackerman,
– stropy fert.

Konstrukcje gęstożebrowe są obecnie bardzo często stosowane w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na prostotę montażu i lekkość materiałów. Prefabrykaty są szeroko dostępne, a ekipy budowlane dobrze zaznajomione z technologią. Stropy gęstożebrowe mają nieco niższą izolacyjność akustyczną, ze względu na pustki powietrzne. Problematyczne może być też wykonywanie elementów o złożonych kształtach.

Stropy drewniane
Drewniany stropy wykonywane są z belek o dość dużych przekrojach, rozstawianych następnie na określoną odległość. Na wierzchu układa się warstwy podłogowe, a od spodu mocowany jest sufit, np. z płyt gipsowo-kartonowych lub drewna. Do wypełnienia przestrzeni między belkami wykorzystać można wełnę mineralną lub inny materiał izolacyjny. Do zalet takiego rozwiązania należy niskie obciążenie dla ścian oraz łatwy montaż. Ocieplone stropy zapewniają ponadto dobrą izolacyjność termiczną. Do wad stropów drewnianych zaliczyć można:

– niewielką zdolność do tłumienia hałasów,
– podatność na korozję biologiczną,
– wysoką palność.

Z uwagi na rozwój technologii wznoszenia domów, obecnie stropy z drewna wykonywane są rzadko i niemal wyłącznie w konstrukcjach całkowicie drewnianych.

Wsparcie merytoryczne: Uciechowski.

Napisz komentarz...