Meblościanki – modne czy passe?

Meblościanki – modne czy passe?

Królowały w latach 80. i 90., stanowiąc wątpliwe estetycznie połączenie szaf, półek i szafek. Współcześnie przybrały zupełnie nową formę, stając się nie tylko ogromne praktycznym, ale i bardzo stylowym wyposażeniem większości mieszkań. Meblościanka wcale nie musi być nudna i staromodna – udowadniają to dostępne obecnie modele, którym daleko do niechlubnego pierwowzoru.

W przypadku meblościanek ogromną zaletą jest funkcjonalność. Kupując tego typu wyposażenie, stajemy się właścicielami pełnego zestawu, który pomieści wiele rzeczy i jednocześnie „zbuduje” wygląd prawie całego salonu. Szczególnie dobrze sprawdza się to w małych pokojach, które wymagają zastosowania kompaktowych rozwiązań. Mimo to równie doskonale wkomponują się one w duże pomieszczenia, np. w salonach łączonych z kuchnią. Meblościanka pomaga wyeksponować to, co warte pokazania, ukrywając jednocześnie te przedmioty, których nie chcemy trzymać na widoku. Dlatego składa się zazwyczaj z kilku praktycznych półek i wielu zamykanych szafek. Często posiada również specjalne przeszklenia, za którymi można przechowywać książki, eleganckie kieliszki lub szklanki, zastawę stołową, czy różnego rodzaju ozdoby, np. figurki, wazony.

Meblościanki do pokoju występują obecnie w wielu ciekawych formach i kolorach. Dostępne są zarówno modele zdobione, przywodzące na myśl styl vintage, często wykonane z drewna i przy tym nieco bardziej klasyczne, jak i produkty w pełni nowoczesne. Ta druga kategoria występuje zwykle pod postacią gładkich, matowych lub połyskujących frontów. Łączy w sobie różne faktury i materiały, dzięki czemu wygląda wyjątkowo stylowo i przytulnie. Jak widać, w przypadku meblościanek możemy wybierać pomiędzy produktami klasycznymi, jak i minimalistycznymi. Wszystko zależy od naszego gustu i wielkości pomieszczenia, w którym chcemy je wykorzystać.

Jak dobrać meblościankę do metrażu? Wskazówki
Przy wyborze meblościanki największe znaczenie ma rozmiar pokoju. Nie ma wątpliwości, że w wielu polskich mieszkaniach spotkamy się z dość ograniczonym metrażem. Tym bardziej nie powinno się „zawalać” pomieszczenia dużą liczbą ciężkich mebli, dlatego wiele osób stawia w tym przypadku na praktyczny minimalizm. Przykładem takiego rozwiązania jest kolekcja meblościanek VELO. To zestawy nowoczesnych, prostych, a przy tym wyjątkowo estetycznych, stojących i wiszących szafek, występujących pod postacią geometrycznych brył. Meble w tej kolekcji mogą występować w wielu ciekawych konfiguracjach, dodając wnętrzu oryginalności i lekkości. Tym, co je łączy, jest wysoki połysk, który optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie.

Meblościanka Velo
Meblościanka Velo,
fot. domtech24.com

Taka meblościanka będzie kojarzyć się bardziej z futurystycznym mieszkaniem jak z katalogu niż ze staromodnymi półkami zawalonymi masą przedmiotów. Kolejną ogromną zaletą takiego rozwiązania dla małego metrażu jest fakt, że całość została stworzona w oparciu o szafki zamknięte. Brak tych otwartych sprawia, że meblościanka jest spójniejsza i sprzyja zachowaniu modnego minimalizmu. Całość jest łatwa w sprzątaniu i utrzymaniu porządku, ponieważ rzeczy zamknięte wewnątrz nie ulegają nadmiernemu kurzeniu się. Jak widać, współczesna meblościanka może być nie tylko wysoce praktyczna, ale również modna, ponadczasowa i oryginalna.

Napisz komentarz...