Zabezpieczenia przeciwpożarowe w domu

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w domu – gdzie montować czujki dymu?

Wiele osób bagatelizuje kwestie ochrony przeciwpożarowej w prywatnych domach jednorodzinnych bądź mieszkaniach, chociaż ryzyko wystąpienia pożaru istnieje zawsze, niezależnie od zastosowanych materiałów wykończeniowych. Warto więc zamontować specjalne urządzenia pozwalające szybko i skutecznie wykryć dym lub ogień zanim zacznie się on rozprzestrzeniać.

Dlaczego warto zdecydować się na czujnik dymu w mieszkaniu?
Wśród najczęstszych przyczyn pożarów wymienia się gapiostwo i nieostrożność, a ogień nierzadko zostaje zaprószony przez samych domowników – nieprawidłowe korzystanie z piecyków grzewczych, zapomniana patelnia na włączonej kuchence gazowej bądź pozostawiony niedopałek papierosa mogą spowodować groźny w skutkach pożar. Chociaż wiele osób jest zdania, że największym zagrożeniem w takich sytuacjach jest ogień i poparzenia, w rzeczywistości bardziej niebezpieczny bywa dym. Zamontowanie sprawnych urządzeń pozwalających na szybkie jego wykrycie w początkowej fazie pożaru to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa domowników i ograniczenie strat materialnych.

Gdzie należy montować czujki dymu?
Najlepszym rozwiązaniem zapewniającym szybkie wykrycie pożaru jest montaż czujnika dymu w każdym z pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Jeśli jednak ze względów ekonomicznych nie jest to możliwe, należy detektor zamontować na każdej z kondygnacji budynku. Istotne znaczenie ma także wybór konkretnego pomieszczenia. Ze względu na fakt, że to w kuchni najczęściej pojawia się zagrożenie pożarem, warto właśnie tam założyć detektor dymu. Dobre miejsce na montaż czujnika to także korytarz w pobliżu sypialni lub przy pokoju dziecięcym. Kolejna ważna kwestia to umiejscowienie czujki w samym pomieszczeniu. Najlepiej jest zamontować ją na suficie, na środku bądź jak najbliżej środka pokoju czy korytarza – dzięki temu urządzenie szybko wykryje pożar niezależnie od tego, w którym miejscu zostanie on zaprószony. Należy przy tym pamiętać, że detektor dymu nie może znajdować się za blisko urządzeń grzewczych, a także klimatyzatorów czy wentylatorów, ponieważ może to powodować fałszywe alarmy wywołane emitowanym przez nie ciepłem lub parą. Po zamontowaniu alarmu konieczne jest sprawdzenie, czy dźwięk sygnalizujący zagrożenie słyszalny jest w całym mieszkaniu lub domu.

Jak wybrać urządzenie do wykrywania pożarów?
Wśród dostępnych na rynku detektorów dymu wyróżnić można urządzenia działające w oparciu o różne systemy wykrywania zagrożenia pożarowego. Wśród nich wymienia się czujki optyczne, rozproszeniowe ultrafioletowe i podczerwone, a także dwusensorowe podczerwone, oraz urządzenia wykrywające zmianę temperatury w pomieszczeniu. Renomowani producenci, jak np. firma Awex, mają też do zaoferowania detektory ciepła i dymu, które łączą w sobie funkcjonalność obu tych rozwiązań. Kupując detektory wykrywające pożar należy kierować się przede wszystkim jakością tego typu urządzeń, warto też sprawdzić, czy mają one certyfikaty potwierdzające skuteczność ich działania.

Napisz komentarz...