Zabezpieczenia przeciwpożarowe w domu

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w domu – gdzie montować czujki dymu?

Wiele osób bagatelizuje kwestie ochrony przeciwpożarowej w prywatnych domach jednorodzinnych bądź mieszkaniach, chociaż ryzyko wystąpienia pożaru istnieje zawsze, niezależnie od zastosowanych materiałów wykończeniowych. Warto więc zamontować specjalne urządzenia pozwalające szybko i skutecznie wykryć dym lub ogień zanim zacznie się on rozprzestrzeniać.

Dlaczego warto zdecydować się na czujnik dymu w mieszkaniu?
Wśród najczęstszych przyczyn pożarów wymienia się gapiostwo i nieostrożność, a ogień nierzadko zostaje zaprószony przez samych domowników – nieprawidłowe korzystanie z piecyków grzewczych, zapomniana patelnia na włączonej kuchence gazowej bądź pozostawiony niedopałek papierosa mogą spowodować groźny w skutkach pożar. Chociaż wiele osób jest zdania, że największym zagrożeniem w takich sytuacjach jest ogień i poparzenia, w rzeczywistości bardziej niebezpieczny bywa dym. Zamontowanie sprawnych urządzeń pozwalających na szybkie jego wykrycie w początkowej fazie pożaru to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa domowników i ograniczenie strat materialnych.

Gdzie należy montować czujki dymu?
Najlepszym rozwiązaniem zapewniającym szybkie wykrycie pożaru jest montaż czujnika dymu w każdym z pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Jeśli jednak ze względów ekonomicznych nie jest to możliwe, należy detektor zamontować na każdej z kondygnacji budynku. Istotne znaczenie ma także wybór konkretnego pomieszczenia. Ze względu na fakt, że to w kuchni najczęściej pojawia się zagrożenie pożarem, warto właśnie tam założyć detektor dymu. Dobre miejsce na montaż czujnika to także korytarz w pobliżu sypialni lub przy pokoju dziecięcym. Kolejna ważna kwestia to umiejscowienie czujki w samym pomieszczeniu. Najlepiej jest zamontować ją na suficie, na środku bądź jak najbliżej środka pokoju czy korytarza – dzięki temu urządzenie szybko wykryje pożar niezależnie od tego, w którym miejscu zostanie on zaprószony. Należy przy tym pamiętać, że detektor dymu nie może znajdować się za blisko urządzeń grzewczych, a także klimatyzatorów czy wentylatorów, ponieważ może to powodować fałszywe alarmy wywołane emitowanym przez nie ciepłem lub parą. Po zamontowaniu alarmu konieczne jest sprawdzenie, czy dźwięk sygnalizujący zagrożenie słyszalny jest w całym mieszkaniu lub domu.

Jak wybrać urządzenie do wykrywania pożarów?
Wśród dostępnych na rynku detektorów dymu wyróżnić można urządzenia działające w oparciu o różne systemy wykrywania zagrożenia pożarowego. Wśród nich wymienia się czujki optyczne, rozproszeniowe ultrafioletowe i podczerwone, a także dwusensorowe podczerwone, oraz urządzenia wykrywające zmianę temperatury w pomieszczeniu. Renomowani producenci, jak np. firma Awex, mają też do zaoferowania detektory ciepła i dymu, które łączą w sobie funkcjonalność obu tych rozwiązań. Kupując detektory wykrywające pożar należy kierować się przede wszystkim jakością tego typu urządzeń, warto też sprawdzić, czy mają one certyfikaty potwierdzające skuteczność ich działania.

Leave a Reply