Jak wybrać idealne meble do swojej kuchni?Jak w Jak wybrać idealne meble do swojej kuchni?

Jak wybrać idealne meble do swojej kuchni?

Urządzając mieszkanie lub po prostu remontując je jednym z pomieszczeń, jakie pochłania większość naszej uwagi jest kuchnia. To właśnie w niej spędzamy sporą ilość czasu, przygotowujemy posiłki, wspólnie jemy i rozmawiamy. Jakość więc w tym przypadku ma ogromne znaczenie na odczucia jakie będą wiązały się z wykonywanymi czynnościami. Jaka powinna być więc ergonomiczna kuchnia podpowiemy w tym artykule.

Kuchnia gotowa czy na wymiar
Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia spełniała nasze oczekiwania dobrze, aby była zaprojektowana specjalnie dla nas. Gotowe kuchnie są dobre do miejsc, w których przebywamy i gotujemy okazjonalnie np. domek letniskowy. Nie ma możliwości, aby coś co jest dedykowane dla wszystkich spełniało indywidualne potrzeby. Spójrzmy chociażby na wymiar. W autorskim projekcie kuchni każda z szafek może być stworzona do co milimetra, a przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji maksymalnie wykorzystana. Dobrze, skoro ustaliliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie kuchnia na wymiar, otwiera się przed nami olbrzymie pole do popisu. Jaka więc ma być?

Kolor i materiał frontów
Oprócz samego kształtu kuchni, który omówimy w kolejnym punkcie wybierając meble do swojej kuchni warto pochylić się nad materiałem i kolorem, bo to właśnie fronty będą tworzyły główne wrażenie wywierane na nas i naszych gościach. Mogą być one wykonane z płyty meblowej i pokryte być lakierem błysk lub mat, z drewna lub z wykorzystaniem niestandardowych elementów np. lacobelu. Ciekawe połączenia materiałów wraz z doskonałą precyzją wykonania łączy firma zajmująca się wykonaniem mebli na wymiar Kamela Studio. Nowoczesne projekty i ciekawy design to ich wizytówka, a przystępne ceny sprawiają, że szybko zyskali szerokie grono zadowolonych Klientów.

Kolor, jaki króluje we wnętrzach kuchennych to zdecydowanie biel i szarość z dodatkami w kolorze srebra i czerni. Obojętnie czy w wersji matowej czy błyszczącej, tego rodzaju kuchnia jest nie tylko optycznie większa ale też niezwykle elegancka.

Alfabet kształtu kuchni
Nagłówek mówiący o alfabecie nie jest nadany przypadkowo. Popularne ustawienie kuchni zostały przyporządkowane do kształtu konkretnych liter. I tak np. kuchnia zaprojektowana w jednym rzędzie odpowiada literze ,,I”. Sprawdza się dobrze w otwartych na salon aneksach, gdzie domownikom zależy na zachowaniu jak największej przestrzeni i wtopienie kuchni tak, aby cała przestrzeń wydawała się być jej pozbawiona. Litera ,,L” to nic innego jak kuchnia składająca się z dwóch prostopadłych boków, przy czym zwykle jeden z nich jest krótszy i może stanowić np. podział między częścią kuchenną a salonem. Idealnie sprawdzi się we wnętrzach, w których nie mamy stołu, a miejsce jadalniane zastąpi nam blach krótszego boku i dostawione do niego hockery. Litera ,,U” to pokaźna kuchnia, która może wkomponowana być w samodzielne wnętrze. Często aranżowana w pomieszczeniach wąskich a długich. Jej niewątpliwą zaletą jest duża liczba szafek, w których możemy zmieścić nie tylko sztućce, zastawę stołową i garnki ale szereg przydatnych w kuchni sprzętów. Wyspa to upragniony przez wiele pań domu element kuchni, który dedykowany jest tylko tym kuchniom, których metraż umożliwia swobodne jej zaaranżowanie. Zwykle w wyspie zainstalowany jest okap i płyta gazowa lub indukcyjna, umożliwiająca kulinarne szaleństwa.

Podział szafek kuchennych
Jak zobaczyć można w wielu wizualizacjach zabudowy kuchennej dostępnych jest wiele wariantów dzielących szafki. Zróżnicowane jest to pod kątem szafek dolnych – stojących i górnych – wiszących. Szafki dolne mogą być szufladami płytkimi – na sztućce oraz o wiele głębszymi, np. do przechowywania garnków czy przypraw. W zakresie szuflad warto wspomnieć o modnej w ostatnim czasie szufladzie typu cargo – wąska i długa szuflada na wysokość szafek stojących lub słupka przy zabudowie lodówki czy piekarnika jest idealnym miejscem na spiżarnię lub przechowywanie środków czystości. W opcji standardowej dolne szafli są jednak otwierane uchylnie a ich wnętrze wypełniają półki. Podobny system może zastosowany być w szafkach wiszących – górnych. Odpowiednia liczba półek zapewni maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Szafki wiszące mogą otwierane być na dwa sposoby, mianowicie w górę i w bok. To od nas zależy jaki sposób wybierzemy. Przy otwieraniu w górę warto jednak pomyśleć o solidnych siłownikach, dzięki którym front nie opadnie nam na ręce i o tym czy bez trudu tak otwartą szafkę uda nam się zamknąć.

Dodatki do szafek
W tym temacie pewnie można dyskutować godzinami. Jedni stwierdzą, że im mniej tym lepiej inni chcieliby, aby ich meble kuchenne na wymiar były prawdziwą ozdobą salonu. Aby połączyć efekt ,,wow” z funkcjonalnością doradzamy pasek LED. Dodatkowe oświetlenie montowane pod szafkami wiszącymi nie tylko ładnie oświetlą nam blat ale może być też dyskretnym źródłem światła dla całego pomieszczenia.

Uchwyty to kolejny dodatek lub jego brak, który przesądzi o efekcie końcowym całej aranżacji. Nowoczesny design wymaga nie stosowania uchwytów w zamian za co we frontach tworzy się odpowiednie frezowanie umożliwiające otwieranie szafek. Kiedy jednak wolimy chwycić i otworzyć dobrze jest wybrać uchwyty nawiązujące do koncepcji całego wnętrza a wybór na rynku jest przeogromny. Otwieranie za pomocą kliknięcia to także wygodna opcja, niestety trzeba liczyć się z koniecznością częstszego przecierania frontów z racji odcisków palców zostawianych na meblu.

Projektując kuchnię należy pomyśleć o wielu aspektach. Często w ferworze urządzania zapominamy o wielu z nich. Dlatego w tej kwestii dobrze zdać się na profesjonalistę, który doradzi i pomoże stworzyć meble, które posłużą nam na lata.

Napisz komentarz...