Ciekawe dania z kociołka myśliwskiego – co można przyrządzić w ognisku?

Ciekawe dania z kociołka myśliwskiego – co można przyrządzić w ognisku?

Gotowanie to nie tylko sposób na przygotowanie czegoś do zjedzenia. Bywa, że gotowanie to wręcz rytuał. Jeśli pamiętasz smak gotowanych lub pieczonych nad ogniskiem potraw to wiesz, że doznania kulinarne są wówczas nie do zastąpienia. Czasy obozów harcerskich czy ognisk na plaży podczas szalonych lat młodości już za tobą? Nic straconego. Jeśli chcesz znowu cieszyć się niesamowitym smakiem i aromatem potraw to koniecznie pomyśl o żeliwnym kociołku myśliwskim.

Ciekawe dania z kociołka myśliwskiego
Do przygotowania jakich dań przydadzą się kociołki myśliwskie czy też kociołki żeliwne? W takim kociołku można przyrządzać przede wszystkim tak zwane dania jednogarnkowe, do których można wykorzystać właściwie wszystko. Mile widziana jest improwizacja. Najpopularniejsze są „pieczonki”, a więc dania składające się z dowolnego mięsa oraz warzyw (kapustę, ziemniaki, cebulę pokrojoną w grube piórka, czosnek, pokrojoną paprykę). Jak przygotować przykładowe danie?
1. Dno garnka wykładamy plastrami słoniny, dodajemy kilka plasterków boczku.
2. Wykładamy dno liśćmi kapusty.
3. Na przemian układamy pokrojone w kostkę mięso i wybrane warzywa.
4. Składniki lekko ugniatamy, by ułożyły się ciasno.
5. Dodajemy masło.
6. Na górę kładziemy liście kapusty.
7. Zamykamy pokrywę kociołka.
8. Całość gotujemy około godzinę.

Warto wiedzieć, że kociołek żeliwny umożliwia przyrządzanie dań zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Do przyprawiania potraw można stosować dowolne przyprawy: zioła prowansalskie, posiekany czosnek lub całe ząbki czosnku, ziele angielskie, liście laurowe, itp. Ważne jest, by zabezpieczyć danie przed przypaleniem. W tym celu należy użyć liści kapusty na dno kociołka. Przepisy kulinarne do wykorzystania z użyciem kociołka są naprawdę bogaty, a pomysły nieograniczone. W kociołku z powodzeniem można także ugotować pożywną zupę – na przykład gulaszową. Można w nim zapiekać nogi kurczaka lub skrzydełka. Potrawę trzeba podlać płynem – może to być bulion mięsny, wywar warzywny, białe lub czerwone wino, a nawet sama woda.

Dania z kociołka żeliwnego – zalety
Jako że kociołki wykonuje się zwykle z żeliwa – mają one właściwości, polegające na doskonałym rozprowadzaniu ciepła. Żeliwo przez dłuższy czas utrzymuje także ciepło potrawy. Gotowanie odbywa się przy zwiększonym ciśnieniu, a potrawy gotują się praktycznie same. Przygotowane w ten sposób dania są zdrowe i lekkostrawne, gdyż do gotowania czy pieczenia w kociołku nie używa się tłuszczu. Ogromną zaletą jest zachowanie wszelkich wartości odżywczych w produktach, niesamowity smak gotowanych na ogniu potraw oraz intensywny aromat. Nie można nie wspomnieć również o tym, że gotowanie w kociołku żeliwnym wymaga przebywania na zewnątrz, a więc w tym czasie można miło spędzić czas w gronie rodziny czy znajomych. Kociołek to także atrakcja niejednej imprezy, a wspólne gotowanie pozwala zacieśniać rodzinne więzy.

Kociołek myśliwski – jak wybrać?
Jak wybrać klasyczny kociołek myśliwski? Trzeba zastanowić się nad pojemnością, jakiej będziemy potrzebować. Jeżeli planujemy przyrządzać potrawy dla samych siebie lub ewentualnie dla dwóch osób, to wystarczy niewielki kociołek. Dostępne są kociołki o pojemnościach 5, 8, 11 czy nawet 14 litrów. Kolejną kwestią do rozważenia jest sposób użytkowania kociołka – czy ma on stać bezpośrednio w ogniu czy wisieć nad ogniskiem. Można się zdecydować na kociołek z nóżkami, który da się postawić w ognisku, lub kociołek zawieszony na trójnogu. Warto wybrać naczynie z dokręcaną śrubami pokrywą. Warto również wiedzieć, że na rynku dostępny jest garnek rzymski. Jest to alternatywa dla kociołka do domowego zastosowania. Oczywiście nie uzyskamy takiego samego efektu (nic nie zastąpi prawdziwego ogniska i żeliwnego naczynia), lecz pieczenie w glinianym garnku rzymskim również umożliwia przyrządzanie zdrowych i lekkostrawnych potraw.

Napisz komentarz...