Funkcjonalne oświetlenie w salonie

Funkcjonalne oświetlenie w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Warto zadbać zarówno o jego funkcjonalność, jak i estetyczny wygląd. Należy przy tym pamiętać, że salon pełni zazwyczaj kilka istotnych funkcji. Ich połączenie w jednym wnętrzu wymaga przemyślanych działań aranżacyjnych.

Spotkania z przyjaciółmi i znajomymi, relaks przed telewizorem, czas spędzany z rodziną, czy wspólne spożywanie posiłków – wszystkie te czynności mają zazwyczaj miejsce w salonie. Wystrój pomieszczenia powinien odpowiadać wielu pełnionym przez nie funkcjom. Dotyczy to zarówno wprowadzonych do wnętrza mebli i dodatków, jak i oświetlenia. Ogromną rolę odgrywa zwłaszcza to ostatnie. Odpowiednio zaaranżowane może optycznie powiększać pomieszczenie, wprowadzać do niego przyjemną atmosferę i wpływać na nastrój użytkowników.

Podziel salon na strefy
Funkcjonalność salonu może zapewnić podział pomieszczenia na strefy o różnym przeznaczeniu. Warto zaaranżować w nim miejsce przeznaczone do wypoczynku, w którym stanie wygodna sofa lub narożnik oraz niewielki stolik do kawy. Kolejna strefa to miejsce do spożywania posiłków. W salonach połączonych z kuchnią stół jadalny stawia się zwykle na granicy obu pomieszczeń. Każda z tych stref powinna mieć swoje własne oświetlenie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zaaranżowania oświetlenia ogólnego w pomieszczeniu oraz ewentualnie oświetlenia o charakterze dekoracyjnym.

Strefa wypoczynkowa
W miejscu przeznaczonym do relaksu nie może zabraknąć wygodnego kompletu wypoczynkowego. Oprócz stolika, na którym będzie można postawić filiżankę z kawą, powinno mu towarzyszyć stosowane oświetlenie. Powinno mieć ciepłą barwę i tworzyć miłą, sprzyjającą relaksowi atmosferę. W roli takiego oświetlenia doskonale sprawdzą się kinkiety. Inwestorzy często decydują się też na modne w ostatnim czasie duże lampy wiszące o nieregularnych kształtach. Zdarza się też, że całkowicie rezygnują z takiego oświetlenia, pozostawiając jedynie oświetlenie ogólne. Warto jednak pamiętać, że znacznie przyjemniej jest odpoczywać przy przytłumionym świetle. Zatem, jeśli nie kinkiety i lampa wisząca to może chociaż ustawiona w rogu lampa podłogowa?

Strefa jadalna
Miejsce, w którym ustawiono stół, musi być na tyle dobrze oświetlone, by stwarzać przy jedzeniu miłą atmosferę i zapewniać równomierne światło na całej jego powierzchni. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampy wiszące, które w zależności od wielkości i kształtu stołu mogą posiadać jedno lub kilka źródeł światła. Różnorodność lamp lampy.it przeznaczonych do montażu nad stołem jest tak duża, że każdy klient z pewnością znajdzie model idealnie wpisujący się w jego potrzeby. Znajdziemy wśród nich duże lampy z jednym źródłem światła, które stylistyką nawiązują do industrialnej lampy „kwoki”, lampy o betonowych kloszach, żarówki Edisona charakteryzujące się różną długością kabli, a także lampy o bardzo eleganckich, smukłych i idealnie komponujących się z nowoczesnymi wnętrzami kloszach.

Oświetlenie ogólne
Oprócz opisanego wyżej oświetlenia strefowego, warto zadbać w salonie również o oświetlenie ogólne. Jego rola polega na równomiernym doświetleniu całego wnętrza. Dawniej montowano w tym celu żyrandole. Dziś stały się one znacznie mniej popularne, a ich miejsce zaczęły zajmować instalacje świetlne z udziałem plafonów natynkowych oraz lamp wpustowych. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów, co widać po tworzonych współcześnie aranżacjach.

Na koniec pozostało nam jeszcze oświetlenie dekoracyjne. Choć nie zawsze pojawia się w naszych salonach, warto pamiętać, że może dodać pomieszczeniu wiele uroku. Dyskretnie podświetlony sufit lub szafka potrafi prezentować się bardzo efektownie. Ostateczna decyzja należy jednak do samego inwestora. Naszym zadaniem jest co najwyżej służyć radą i życzyć szczęścia w tworzeniu udanych aranżacji.

Napisz komentarz...