Kamienny dywan

Kamienny dywan – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Najczęściej wykończenie tarasów, balkonów czy schodów polega na ułożeniu na nich różnego rodzaju płytek. Ostatnio coraz modniejsze stają się kamienne dywany, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Czym zatem jest kamienny dywan, jakie ma właściwości i gdzie go można zastosować?

Kamienny dywan – co to takiego?
Kamienny dywan to nowoczesna technologia wykonania różnego rodzaju posadzek, wyglądem przypominających powierzchnię dywanu. Powstaje on w wyniku połączenia ziaren naturalnego kamienia z żywicą poliuretanową lub epoksydową, dzięki czemu otrzymujemy trwałe, łatwe w utrzymaniu, a do tego estetyczne podłoże.

Zastosowanie tego typu technologii daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, zapewniając oryginalność oraz nowoczesny wygląd. Kamienne dywany wyglądają efektownie, a przy tym naturalnie. Posiadają również doskonałe właściwości użytkowe, są funkcjonalne i długowieczne, a do tego mogą być stosowane praktycznie w każdym środowisku.

Kamienny dywan – właściwości
Kamienny dywan jest odporny na działanie warunków atmosferycznych – dobrze znosi działanie promieni słonecznych, jest wodoszczelny (nie nasiąka wodą), wykazuje wysoką mrozoodporność, ognioodporną, a do tego kontakt z solą (do której może dojść zimą) i substancjami chemicznymi, nie powoduje uszkodzenia struktury nawierzchni. Co więcej, tego typu podłoże charakteryzuje się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, nie pęka, nie blaknie i nie ma przebarwień. Zastosowany wewnątrz budynku nie przyciąga i nie pochłania kurzu, w związku z tym nie wywołuje alergii.

System ten cechuje wygoda utrzymania, łatwość czyszczenia i konserwacji, a to za sprawą dobrych właściwościom mechanicznym. Dzięki tym zaletom może być z powodzeniem stosowany jako alternatywa dla kostki brukowej.

Kamienny dywan, ze względu na możliwość zastosowania różnorodnego kruszywa (np. kwarcu, marmuru, granitu, bazaltu, porfiru itp.), daje ogromne możliwości kompozycyjne, stosowany jest więc tam, gdzie istotne są walory etyczne.

Powierzchnia kamiennego dywanu ma właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu, że szybko przewodzi ciepło, może być stosowana do systemu ogrzewania podłogowego. Ziarnista struktura doskonale wycisza i tłumi dźwięki, a zastosowana żywica daje uczucie miękkości podczas chodzenia oraz delikatnie masuje stopy.

Wszystko, co warto wiedzieć o kamiennych dywanach w pytaniach i odpowiedziach

1. Jak długo schnie kamienny dywan?
Czas schnięcia gruntu wynosi od 12 do 24 godzin. W przypadku niskiej temperatury i podwyższonej wilgotności czas wiązania gruntu ulegnie wydłużeniu. Na zagruntowane podłoże nakłada się podwójną powłokę izolacyjną, w odpowiednich odstępach czasu, pozwalając na wyschnięcie poszczególnych warstw izolacji (około 4 godzin na warstwę). Nałożony kamienny dywan wraz z żywicą schnie od 24 do 48 godzin, zależnie oczywiście od wilgotności powietrza i niskiej temperatury.

2. Jak czyścić kamienny dywan?
Kamienny dywan powinno się czyścic regularnie z piasku, gałęzi, liści i innych zabrudzeń, które mogłyby powodować mikrozarysowania warstwy żywicznej. Do tego można użyć szczotki, odkurzacza lub mopa.

Śnieg czy lód można usuwać łopatą wykonaną z tworzywa sztucznego lub drewna. Nie wskazane są łopaty stalowe, ponieważ mogą zostawić na posadzce zarysowania.

Do mycia tarasów, balkonów, schodów i innych posadzek wykonanych z kamiennego dywanu poleca się używanie myjek ciśnieniowych. W przypadku stosowania środków chemicznych, należy zawsze zapoznać się z instrukcją.

3. Jak przygotować podłoże pod kamienny dywan?
Przed położeniem kamiennego dywanu należy prawidłowo przygotować podłoże. Pierwszym krokiem jest dokładne wysprzątanie i usunięcie wszelkich nierówności z tarasu. Następnie należy przygotować szalunek, który posłuży do estetycznego wykończenia. Warto również całe podłoża zagruntować.

4. Ile kosztuje kamienny dywan?
Koszt wykonania kamiennego dywanu będzie zależał od rodzaju i ceny produktów (czyli rodzaju kruszywa oraz życicy) jakie zostaną zastosowane, a także od wielkości i rodzaju powierzchni, jaka zostanie nim pokryta. Należy również wziąć pod uwagę czy sami wykonanym pracę czy też zatrudnimy profesjonalną ekipę (warto pamiętać, że kamienny dywan jest trwałym, praktycznym i estetycznym rozwiązaniem, tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest dobrze wykonany).

Koszt wykonania kamiennego dywanu na bazie żywicy epoksydowej zaczyna się od 65 zł za m2. Dwuskładnikowa żywica na schody, taras czy balkon o wadze 20 kg to koszt rzędu 1060,00 zł. Cena żywicy na schody, taras lub balkon o wadze 1 kg zaczyna się od 40 zł.

Jeden komentarz

  1. A jak mozna usunac taki kamienny dywan? Mam go na schodach i nie wiem czym go usunąć?

Napisz komentarz...