Jak optycznie powiększyć łazienkę za pomocą płytek łazienkowych?

Jak optycznie powiększyć łazienkę za pomocą płytek łazienkowych?

Gdy łazienka w naszym mieszkaniu ma niewielkie rozmiary, skupiamy się na jej wizualnym powiększeniu. Do najbardziej popularnych ze służących temu rozwiązań należy instalacja luster, które stwarzają pozór głębi. Największy wpływ na odbiór przestrzeni w łazience mają jednak znajdujące się na ścianie płytki. Wybór odpowiedniego koloru i wzoru znacznie przybliży nas do tego celu. Jakie konkretnie cechy powinny posiadać kafelki łazienkowe, by poszerzyć lub podwyższyć ściany?

Kolor płytek łazienkowych
Ogólna zasada mówi, że ciemne kolory zbliżają ściany do siebie, podczas gdy te jasne optycznie zwiększają odległości między nimi. To jednak nie wszystko. Barwy w niewielkiej łazience powinny też być raczej zimne. Do najwłaściwszych wyborów należą biel i beż, rzadziej jasne odcienie niebieskiego czy zielonego. Im większe wrażenie transparentności sprawia tonacja kafelków łazienkowych, tym lepszy efekt uzyskamy.

Powierzchnia
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku łazienek o niewielkich rozmiarach będzie dobór płytek o jak największych rozmiarach. Dlaczego? Chcemy bowiem stworzyć wrażenie, że ściana stanowi spójną, jednolitą powierzchnię. Pomocne w uzyskaniu tego rezultatu jest zastosowanie fug w kolorze w największym stopniu zbliżonym do barwy płytek.

Ścienne płytki łazienkowe – poziomo czy pionowo?
Małe łazienki występują w kilku wariantach. Niektóre z nich są zbyt niskie, inne mają wąskie ściany. Każdy z tych problemów wymaga innej reakcji. Jeśli chcemy podwyższyć nieco pomieszczenie, możemy położyć kafelki łazienkowe wertykalnie, poszerzenie ścian będzie natomiast wymagało położenia ich poziomo. Podobne reguły dotyczą wzorów. Jeśli na zamówionych przez nas płytkach znajdują się linie, je również możemy wykorzystać do stworzenia wrażenia, że wnętrze ma o kilka metrów kwadratowych więcej niż w rzeczywistości.

Faktura płytek łazienkowych
W małej łazience nie tylko lustra powinny odbijać światło. Wszystkie elementy jej wyposażenia, a także armatura i płytki łazienkowe powinny być połyskujące. Dzięki temu pomieszczenie jeszcze bardziej wypełni się światłem, a tym samym optycznie powiększy swoją powierzchnię. Aby refleksy spełniały swoją rolę, musimy pamiętać o schowaniu do szafek łazienkowych akcesoriów i sprzętu: chusteczek, suszarki, kosmetyków.

Jak optycznie powiększyć łazienkę za pomocą płytek łazienkowych?

Podsumowanie
Wielkość posiadanej przez nas łazienki jest bardzo często jedynie częściowo efektem podjętych decyzji. Nawet jeśli jesteśmy z niej niezadowoleni, za pomocą kilku trików możemy zniwelować jej niedostatki. O powodzeniu tego przedsięwzięcia zdecyduje wiedza, którą postaraliśmy się tutaj przybliżyć, nie zaś zwiększenie nakładów finansowych przeznaczonych na wykończenie mieszkania. Efekty tych prostych zabiegów pozytywnie Was zaskoczą!

Napisz komentarz...