Meble do salonu - klasyczne czy nowoczesne?

Meble do salonu – klasyczne czy nowoczesne?

Urządzanie domu może być prawdziwą przygodą i frajdą, wyzwaniem oraz możliwością twórczej ekspresji. Aranżacja poszczególnych pomieszczeń w domu wymaga jednak również sporego zaangażowania, znajomości trendów i analizowania ofert sklepów. Warto mieć zatem jakiś ogólny drogowskaz w głowie, zanim podejmiemy się tego zadania. Dobrym pomysłem jest zatem zbieranie różnych inspiracji w postaci zdjęć i kolaży, zamieszczanych w internecie oraz czasopismach. Poza tym dobrze jest też pomyśleć o własnych oczekiwaniach i odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stylu chcę mieszkać?

Twój dom Twoje miejsce
Dom to dla wielu osób ukochane miejsce na ziemi. Aby wspaniale czuć się w nim, przestrzeń trzeba zaaranżować zgodnie z własnym smakiem i gustem. Dobrze jest zatem poznać swoje osobiste upodobania, a także potrzeby. To właśnie one powinny mieć duży wpływ na to, jak zostaną zaaranżowane poszczególne pomieszczenia. Dzisiaj skupimy się na pomysłach na urządzenie przestrzeni pokoju dziennego, który bywa nazywany również salonem. Jak wypełnić to pomieszczenie meblami oraz dodatkami, aby dobrze się w nim czuć? Na początek warto postawić sobie jedno dosyć ważne pytanie: czy preferuje się przestrzeń urządzoną w stylu klasycznym, czyt też w bardziej nowoczesnym? To absolutnie nie musi być klasyka w najczystszej postaci lub totalnie niszowe, ekstrawaganckie meble od nowoczesnych projektantów. Z pewnością każdy rozumie pewną subtelną granicę pomiędzy klasyką a nowoczesnością oraz potrafi wskazać własne preferencje.

Salon urządzony w stylu klasycznym
W salonie urządzonym w stylu klasycznym, często stawia się na prostotę oraz meble doskonałej jakości, wykonane z materiałów takich jak drewno, często to orientalne, o głębokich i nasyconych barwach. Klasyczne meble do salonu, które aranżuje się w strefie wypoczynku, to meble niejednokrotnie skórzane lub obite za pomocą eleganckich tkanin (na przykład pluszu lub aksamitu). Kolorystyka mebli jest stonowana, utrzymana w jasnej lub ciemnej palecie. Stosuje się pikowania i przeszycia, które dodatkowo podkreślają klasyczny charakter. Z takiego wnętrza bije prawdziwa harmonia. Rzeczy mają swoje miejsce i są uporządkowane. Półki na regałach są zaaranżowane w elegancki, symetryczny sposób. Często stosowane dodatki to eleganckie wazony wypełnione kwiatami, lustra, duże stołowe lampy oraz miękkie eleganckie dywany. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się dodatki w kolorze złotym lub srebrnym.

Cechy charakterystyczne stylu klasycznego
Podsumowując niejako powyższy opis, warto wyłonić charakterystyczne cechy stylu klasycznego. Są nimi:
– jasna kolorystyka mebli
– ciemna kolorystyka naturalnych materiałów takich jak drewno czy marmur
– proste i ponadczasowe formy mebli
– zdobienia w kolorze złota lub srebra
To tylko kilka podstawowych i charakterystycznych wyznaczników tego stylu. Kto będzie czuł się dobrze w takim domu? Takie aranżacje z pewnością spodobają się osobom ceniącym ponadczasowy styl i klasę. Elegancko urządzone wnętrza bardzo często nawiązują do minionych epok w designie, czerpiąc z ich spuścizny. Dom urządzony w stylu klasycznym, wypełniony tego typu meblami, może nawiązywać do popularnego w naszym kraju stylu skandynawskiego lub Hampton’s. Ten drugi to bardzo charakterystyczny dla Amerykanów sposób eleganckiego urządzania wnętrz, który staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. W tym przypadku kolorystyka dodatków bardzo często oscyluje wokół srebrnego, miętowego i turkusowego, nasyconej mocnej zieleni i granatu. Salony urządzone w taki sposób prezentują się naprawdę doskonałe. Są eleganckie, mają swój wyjątkowy charakter. Jednocześnie są bardzo jasne i wydają się przez to bardziej przestronne. Większość mebli oraz dodatków, jak również ściany i podłoga, utrzymane są w jasnej, lekko opalizującej kolorystyce.

Salon urządzony w stylu nowoczesnym
Totalnym przeciwieństwem stylu klasycznego będzie styl nowoczesny. Salon urządzony w taki sposób wypełniony jest meblami wykonanymi z metalu, w których bardzo często stosuje się też sporo szkła. Takie futurystyczne meble mają proste, często geometryczne kształty. W przypadku mebli wypoczynkowych, przybierają one lekko surową postać. Są minimalistyczne, bez zbędnych ozdobników, natomiast zawsze wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły i detale. To zresztą wyróżnia styl nowoczesny. Nowoczesne meble do salonu mogą mieć różną kolorystykę, jednak najczęściej jest ona monochromatyczna. Poza tym to często kolory mocne i nasycone lub po prostu klasyczna biel.

Co świetnie komponuje się z meblami nowoczesnymi do salonu?
Salony urządzone w nowoczesnym stylu nie muszą być salonami pustymi i smutnymi. Z tego typu meblami świetnie komponują się na przykład biokominki, oczywiście te utrzymane w nowoczesnym duchu , które dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Okna nie są zbyt często osłaniane w sposób klasyczny, zatem rzadko stosuje się firany i zasłony. Popularne są natomiast różne panele zaciemniające, które mogą pełnić również funkcję dekoracyjną, na przykład, jeżeli wybierze się wzór z nadrukiem. Styl nowoczesny to również bardzo ciekawe lampy, obrazy i plakaty na ścianach, które dopełniają całości. Co można zrobić, by dodać odrobinę więcej przytulności takiemu salonów?
– warto stosować ozdobne poduszki oraz pledy o różnych fakturach materiału
– dobrze sprowadzić do wnętrza trochę roślin zielonych w atrakcyjnych donicach
– należy zwrócić uwagę na rolę światła w budowaniu klimatu
– zawsze pięknie wyglądają też cięte kwiaty

Meble do salonu – klasyczne czy nowoczesne?
Podsumowując, decydując się na którąś z powyżej opisanych aranżacji salonu, warto jest się kierować po prostu własnym gustem. Poza tym czasami można stworzyć też wnętrze w stylu elektrycznym. Jego cechą jest mieszanie różnych tendencji, dzięki czemu całość jest niebanalna i naprawdę jedyna w swoim rodzaju. Jeżeli zatem trudno jest się zdecydować na którąś z klasyczny w aranżacji w mocno zdefiniowanym stylu, najzwyczajniej w świecie można eksperymentować i je mieszać ze sobą.

Nowoczesne oraz klasyczne meble do salonu znajdziesz w sklepie internetowym mebloteka24 – https://mebloteka24.pl/salon

Napisz komentarz...