Jak wybrać idealne schody do domu?

Jak wybrać idealne schody do domu?

Wybór schodów, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się banalny, wymaga od nas skupienia i dokładnej analizy potrzeb domowników. Jeżeli właśnie projektujesz swój przyszły dom albo mieszkanie i szukasz gotowych rozwiązań, skrojonych na miarę, czytaj dalej! Podpowiemy, czym kierować się wybierając schody.

Jak wybierać schody?
To, jakie wybierzemy schody do naszego wnętrza, powinno przede wszystkim zależeć od wielkości domu. Na rynku znajdziemy prawdziwą mnogość designów. Od dużych, masywnych schodów z kutymi, ozdobnymi poręczami po niewielkie, smukłe stopnie z delikatną, niemal niedostrzegalną poręczą. Schody powinny być także dobierane pod względem bezpieczeństwa. Zastanówmy się więc, kto będzie po nich chodził i jak często. Pod tym kątem dobierzemy odpowiedni rodzaj stopni i materiał wykonania. Jeżeli ze schodów będą korzystać również dzieci i osoby starsze należy pomyśleć o specjalnych zabezpieczeniach i solidnych poręczach. Szerokie przerwy między stopniami i balustrada nie sprawdza się przy dzieciach. Mogą stanowić dla nich spore zagrożenie, dlatego lepiej zainwestować w gęsto osadzone stopnie i balustrady poprowadzone do linii podlogi. Dla osób starszych idealnym rozwiązaniem będą gęsto zamontowane stopnie z niewielkim spadkiem, tak aby seniorzy nie musieli zbytnio się męczyć pokonując schody. Najlepiej jeśli balustrada będzie zbudowana z kilku szczebli. Dzięki temu osoba starsza w razie potrzeby będzie miała możliwość złapania za każdy jej element, na różnej wysokości.

Równie duże znaczenie ma usytuowanie schodów. Jeśli szukamy rozwiązania do wewnątrz, stopnie z pewnością będą się od siebie różniły. Schody zewnętrzne muszą być odpowiednio zaimpregnowane i odporne na działanie czynników środowiskowych, takich jak deszcz, silny wiatr, śnieg i mróz. W tym przypadku często sprawdzają się schody stalowe. Zewnętrzne rozwiązania muszą być też o wiele bardziej stabilne i mocno osadzone w podłożu.

Typ schodów, a pomieszczenie
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rodzaj pomieszczenia ma ogromne znaczenie w momencie wyboru schodów. Jeżeli mamy do dyspozycji dość ograniczoną przestrzeń, lepiej będzie zdecydować się na niewielkie stopnie i smukłe balustrady. W naprawdę małych mieszkaniach stosuje się nawet rozwiązania wyglądem przypominające drabinki. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że przestrzeń jest dodatkowo zabierana na rzecz masywnych stopni. Jeśli natomiast, mamy bardzo duże mieszkanie lub dom, schody mogą stanowić ciekawy punkt dzielący np. strefę wypoczynku od strefy jadalnianej. Masywne poręczne można dodatkowo wykorzystać do przywieszenia dekoracji. Można także częściowo zabudować przestrzeń pod schodami tworząc system schowków albo sypialnię dla zwierząt domowych.

Gdzie szukać schodów?
Wybierając schody do domu najlepiej jest zdać się na specjalistów. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego warto wybrać firmę specjalizującą się w projektowaniu i montażu schodów. Dzięki temu zyskamy pewność, że nikomu z domowników nic się nie stanie, a całość będzie idealnie pasowała do wnętrza. Internet świetnie sprawdzi się w poszukiwaniach. W sieci można znaleźć mnóstwo opinii na temat firm i recenzji zadowolonych klientów. Najlepiej porównać ofertę kilku stron, takich jak Stalmar, żeby dokonać trafnego wyboru. Dobrym pomysłem będzie także konsultacja ze specjalistami danej firmy. Czasami wystarczy już kilkanaście minut rozmowy z obsługą klienta, żeby zdobyć cenne informacje, które pomogą podjąć decyzję.

Napisz komentarz...