Żyrandol

Dekoracja i nowoczesność. Czy żyrandole są wciąż modne?

W większości przypadków żyrandole kojarzą się nam z dawno minioną epoką blichtru, ozdobników i wielkich sal balowych, najlepiej w pięknych wnętrzach pałacowych. Często nawet nie doceniamy olbrzymiego potencjału, drzemiącego w tym klasycznym typie lampy, która tak naprawdę może zagościć pod każdym dachem. Ostatni sezon przyniósł wielki powrót żyrandoli do i na salony. Przeszły drobny lifting, zyskały bardziej nowoczesną formę, niekiedy mogą nawet mocno zaskakiwać. Jak znaleźć ideał i czym wyróżniają się współczesne, najmodniejsze żyrandole?

Na jakie elementy zwracać uwagę, szukając żyrandola?
Przede wszystkim należy zacząć od dobrego planu. Żyrandol jest dość okazałym rodzajem lampy, dlatego też wymaga dobrego wpasowania w przestrzeń salonu.

Zmierzmy dokładnie przestrzeń. Zbyt mały żyrandol w dużym pomieszczeniu nie daje wystarczającej ilości światła, ani tym bardziej nie może być efektowną dekoracją. Z kolei za duża forma może przytłaczać i sprawiać, że salon zaczyna być zagracony i mało komfortowy.

Dekoracja i nowoczesność. Czy żyrandole są wciąż modne? Współczesne żyrandole, podobnie jak inne typy lamp, wprowadzanych do wnętrz, muszą przede wszystkim być formami skrajnie funkcjonalnymi. Znajdźmy zatem takie rozwiązania, które nie utrudniają swobodnej komunikacji w pomieszczeniu, nie są zbyt długie i nie sprawią, że będziemy o nie zahaczać głową.

Oprócz wyżej wymienionych cech równie istotna jest również stylistyka. Żyrandol stanowi najczęściej oświetlenie główne w salonie, ale nie sposób odmówić mu funkcji dekoracyjnej. Często stanowi wręcz podstawowy akcent ozdobny. Z tego też powodu musi być dobrze wkomponowany w całą przestrzeń i stanowić z nią jedność estetyczną.

Praktycznym rozwiązaniem jest powiązanie stylistyczne wszystkich elementów systemu oświetleniowego w danym wnętrzu. Zyskujemy w ten sposób poczucie porządku i ładu.

Klasyka czy nowoczesność bryły?
Dzięki aktualnej modzie na żyrandole można wybierać z mnogości różnorakich form i kształtów. Na który najlepiej się zdecydować?

Jeśli zaaranżowaliśmy salon w stylu skandynawskim, bynajmniej nie musimy rezygnować z wprowadzenia do niego żyrandola. Trzeba jednak podejść ostrożnie do zagadnienia i znaleźć produkt o skrajnie prostej formie, najlepiej o drewnianej konstrukcji, która nawiązuje do pozostałych elementów wnętrza.

Style minimalistyczno-nowoczesne z kolei preferują rozwiązania, łączące metal ze szkłem. Żyrandol zyskuje w ich przypadku zupełnie oszczędną formę, przeplatających się figur geometrycznych, na przykład owali. Dzięki temu staje się ciekawym uzupełnieniem wnętrza. Zdecydowanie bliżej mu do abstrakcyjnych kompozycji rzeźbiarskich niż klasycznych produktów oświetleniowych.

Art déco, które znów jest niezmiernie modne, od zawsze kochało żyrandole. W tej stylistyce powinny być one okazałe, mocno zgeometryzowane. Raczej powinniśmy zrezygnować z rozwiązań z kryształkami na rzecz większych płaszczyzn szkła, skontrastowanych z mocno wypolerowaną konstrukcją mosiądzu lub chromu.

Nawet w przypadku nowoczesnego retro mamy niezmiernie bogaty wybór form, które niekoniecznie są zbliżone do klasycznego żyrandola. Pojawiają się piękne konstrukcje lamp z lat 60. Króluje choćby niesamowity Sputnik, czyli żyrandol zbudowany z centralnie położonej kuli i prostych ramion, zakończonych źródłami światła.

Jakie są cechy nowoczesnych żyrandoli?
W przypadku żyrandoli szczególnie dobrze widać, jak bardzo zmieniają się gusty estetyczne. Dążymy do coraz większego upraszczania formy. Dawne ornamenty i wzory ulegają syntetyzacji, a sam materiał przejmuje rolę głównego akcentu dekoracyjnego. Pojawiają się podstawowe bryły geometryczne, powtarzające formy obecne w minimalistycznych wnętrzach.

Dlaczego warto zdecydować się na produkt tego typu? Żyrandol, bez względu na stylistykę, jest okazałym rodzajem lampy, o mocno dekoracyjnym charakterze. Pozwala stworzyć niesamowite aranżacje, z pomocą naprawdę niewielu elementów. Często stanowi główny akcent ozdobny przestrzeni, w której się znajduje.

Przy tym nowoczesne żyrandole są bardzo funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości, a także potrafią być energooszczędne, jeśli zdecydujemy się na rozwiązania oparte na technologii LED.

Najczęściej żyrandol stanowi oświetlenie główne w pomieszczeniu, które powinno być uzupełniane o dodatkowe źródła światła, dla uzyskania jak największej funkcjonalności. W ten sposób otrzymujemy możliwość dowolnego kształtowania ilości i natężenia światła, które możemy dopasowywać do aktualnych potrzeb.

Dodatkowo, w nowoczesnych trendach pojawiają się koncepty, według których żyrandole przestają być przywiązane wyłącznie do wnętrza salonu lub sypialni. Coraz chętniej bywają montowane w przedpokojach a nawet w łazienkach, stanowiąc ciekawe rozwiązanie, łączące dekoracyjność z funkcjonalnością. Mnogość koncepcji i form powoduje, że żyrandole najpewniej zostaną z nami na dłużej.

Więcej informacji o lampach uzyskasz na stronie Azzardo.com.pl

Napisz komentarz...