Sofa rozkładana w salonie

Sofa rozkładana w salonie

Zastanawiasz się, jak dodać wnętrzu dodatkowego charakteru? Pomyśl o stylowych dodatkach, w tym meblach. Przykładem może być sofa rozkładana lub fotel. Dzięki temu całe wnętrze nabierze charakteru. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in.:
• jak wybrać sofę rozkładaną do salonu,
• jakie designerskie meble można znaleźć,
• o pomysłach aranżacyjnych z sofą w roli głównej,
• jak ustawić sofę w małym salonie,
• jakie rodzaje może mieć sofa rozkładana.

Jak wybrać sofę rozkładaną do salonu?
Wybierając sofę do salonu, warto zwrócić uwagę na to, jaką funkcję będzie ona pełnić w pomieszczeniu. Czy będziemy na niej wyłącznie siedzieć w trakcie dnia i czasami przyjmować gości, czy może będziemy na niej spać każdej nocy. W zależności od wybranej funkcji warto zwrócić uwagę m.in. na takie elementy jak:
• materac,
• materiał obicia sofy,
• stabilność nóżek,
• kolorystykę.

Pierwszą kwestią jest materac. Jeżeli mamy w planach sporo spać na sofie warto, aby wybrać odpowiednią twardość materaca, w zależności od swoich preferencji. Może być on miękki, średni lub twardy. Kolejną kwestią jest materiał obicia sofy. Tutaj producenci oferują wiele rozwiązań m.in. skórę, eko skórę, zamsz. Wśród nich znajdują się te, które mają wysoką chłonność i łatwo spiera się z nich brud. Na tę kwestię warto zwrócić szczególną uwagę, gdy w domu, czy mieszkaniu są małe dzieci lub zwierzęta.

Z materiałem obicia wiąże się również kolejny walor estetyczny, czyli nóżki sofy. Nie tylko mogą być one z różnorodnych materiałów: plastyk, drewno, szkło, ale mogą mieć różne kształty. Mogą one dodać charakteru całemu salonowi.

Sofa rozkładana w salonie – funkcjonalność i design
Rozkładana sofa w salonie ma również wielki atut, który odróżnia ją od standardowych łóżek. Posiada ona schowek. Dzięki temu nie ma problemu z przechowywaniem pościeli. Można w niej trzymać nie tylko pościel, prześcieradło i poszewki, ale również drobne gadżety, na które nie znajdujemy często miejsca, zwłaszcza w niewielkim metrażowo mieszkanku.

Patrząc na funkcjonalność sofy, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak: wymiary salonu oraz rozmieszczenie okien i usytuowanie wejścia do pomieszczenia. Może mieć to znaczenie np. w przypadku, gdy nie chcemy, aby budziło nas słońce przez wpadające do pomieszczenia promienie np. wprost na naszą twarz.

Aby dodać designerskiego smaku pokojowi, warto zdecydować się na odważny kolor sofy. Kolorami, które wciąż dominują podczas wyboru sofy są szarość i odcienie ziemi oraz granat. Jednak odważne kolory takie jak czerwień, musztarda, czy charakterystyczne wzór (pas, kwiaty) dopełnią salon i stworzą go bardziej niepowtarzalnym.

Sofa rozkładana w salonie- pomysły aranżacyjne
Sposobów aranżacji ze sofą w roli głównej jest wiele. Jedną z bardziej popularnych jest kupno takiej sofy, aby stała się punktem wyróżniającym w pokoju np. w kolorze pięknej czerwieni lub butelkowej zieleni. Sofy mogą być komponowane w zestawy z fotelami i kolejno do nich podnóżkami, aby stworzyć pełen zestaw wypoczynkowy.

Innym sposobem aranżacji, często stosowanym w małych powierzchniach jest postawienie sofy w centralnym punkcie pokoju, który odgrodzi salon od kuchni z aneksem. Ten element stworzy wrażenie oddzielenia tych dwóch części. Często stawiany jest za nią również regał.

Sofa rozkładana w małym salonie
W przypadku małego mieszkania taka rozkładana może okazać się zbawiennym wyjściem. Zostanie ona potraktowana jako mała sypialnia w nocy, a w dzień miejsce na wypoczynek przed telewizorem, czy kącikiem czytelniczy. Dlatego w tym przypadku warto postawić na wygodę. Kształty i rozmiary sof rozkładanych sprawiają, że sprawdzą się one praktycznie w każdym metrażu pomieszczenia i mogą zmieścić się w kącie pokoju.

Rodzaje sof rozkładanych do salonu
Na rynku istnieje kilka rodzajów sof a dokładnie systemów jej rozkładania. W zależności od danego rodzaju różnią się one np. liczbą schowków, czy sposobem rozkładania. To szczególnie ważne w przypadku, gdy ma to robić osoba starsza lub np. z problemami z kręgosłupem. Warto wybrać wtedy taki model, w którym nie będzie konieczne podnoszenie całej, ciężkiej konstrukcji do rozłożenia posłania. Wśród rodzajów systemów rozkładania wyróżnia się:

• System rozkładania sofy DL – najpierw wysuwane jest siedzisko, kolejno składane oparcie. Powierzchnia, na której śpimy jest dość równomierna i sprężysta.
• System rozkładania sof Delfin – spod siedziska wysuwa się wózek, a potem z jego pomocą podnosimy leżący materac i łóżko jest rozłożone.
• Wersalka z systemem rozkładania klik-klak – to system otwierania, które z pewnością pamiętają nasi rodzice. Siedzisko jest unoszone aż do usłyszenia charakterystycznego kliku. W tym momencie można rozłożyć sofę na płaską powierzchnię.
• System rozkładania sofy tzw. automat belgijski – należy wyciągnąć konstrukcję, która jest złożona pod siedziskiem, a potem rozłożyć tak elementy stelaża, aby była oparta na tzw. nogach.
• Systemy rozkładania sof – typ wózek – rozkładanie rozpoczyna się od wyciągnięcia wózka do przodu, Kolejno należy rozłożyć materac. Ten system rozkładania daje nam jedną z większych powierzchni do spania.

Na jaką sofę Wy byście się zdecydowali?

Napisz komentarz...