Jak stworzyć w domu meksykański klimat?

Jak stworzyć w domu meksykański klimat?

Bardzo często chcemy, aby nasze mieszkanie było niepowtarzalne oraz miało swój charakter. Wystrój w stylu nowoczesnym już spowszedniał, teraz poszukujemy naturalnych materiałów oraz używamy więcej słonecznych barw. Dobrą alternatywą jest zastosowanie we wnętrzach stylu meksykańskiego. Cechuje się on kilkoma ważnymi zasadami.

Jakie cechy posiada styl meksykański?
Styl meksykański nawiązuje do klimatu latynoamerykańskiego a swoje korzenie ma w kulturze starożytnych Majów oraz Azteków. Jeśli chcemy zaprojektować coś w tym stylu, powinniśmy kierować się ciepłymi barwami, tj. kolorem żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym. Ściany nie muszą być bardzo gładkie – zróżnicowanie oraz wszelkie nierówności są wręcz wskazane.

Nierówne powinny być zarówno ściany, jak i podłogi. Żeby uzyskać taki efekt można zastosować kafle zwane azulejos, które robione są ręcznie. Pięknie będą prezentować się one w łazience lub w kuchni, pomiędzy blatem a szafkami. Charakterystyczną cechą mieszkania w stylu meksykańskim są również ciemniejsze podłogi – by uzyskać ładny efekt warto użyć naturalnego, egzotycznego drewna. We wnętrzach również należy zastosować meble wykonane z drewna egzotycznego, urozmaicone metalowymi okuciami. Pamiętajmy także o strefie zielonej, czyli o roślinach, które w tym stylu są niezbędne.

Jak w stylu meksykańskim prezentuje się kuchnia?
Łazienka oraz kuchnia to dwie bardzo urokliwe przestrzenie mieszkania w stylu meksykańskim. Podczas projektowania mamy szeroki wybór ręcznie robionych kafli, którymi możemy wyłożyć blat roboczy oraz ścianę wzdłuż niego. W kulturze meksykańskiej popularnym kolorem azelujos jest kobalt, który rewelacyjnie komponuje się z barwą żółtą oraz pomarańczową.

Talavera to kolejny symbol Meksyku – tradycyjna ceramika, dzięki której wnętrze nabiera ciepła i zyskuje przyjemną domową atmosferę.

Styl meksykański w łazience
W łazience w dalszym ciągu królują ręczne kafle i oryginalna armatura łazienkowa. Zwłaszcza wanny, muszle oraz umywalki, na których ujrzeć można precyzyjnie wykonane kobaltowe ornamenty. Pamiętajmy też o zielonych akcentach, czyli o roślinach, tzw. strefie „urban jungle”, która doskonale uwidoczni się w pokoju kąpielowym z oknem. Naturalny charakter łazienki można podkreślić starym lustrem zawieszonym nad umywalką.

Jakie cechy w stylu meksykańskim powinien posiadać salon?
Salon to przestrzeń przeznaczona do wypoczynku. Podczas aranżacji należy skupić się na ciepłych barwach ścian oraz tkanin, uroku doda również zastosowanie egzotycznego drewna na podłodze. W Meksyku często stosuje się na ścianach tzw. „przecierki”, którymi można zatuszować istniejące nierówności wynikające z tego, że ściany nie są jednolicie pomalowane.

W salonie znajduje się również wiele tkanin. Wykorzystywane są dywany z rozmaitymi wzorami, na sofie znaleźć się powinien pled, natomiast w oknie zasłona w charakterystyczne dla Meksyku pasy. Nierozłączny z meksykańskim stylem jest fotel wykonany ze skóry eguipales lub z drewna, czy wikliny. We wnętrzu może się też znaleźć hamak, który oprócz praktycznego zastosowania może okazać się znakomitym akcentem w naszym salonie.

Dekorując ściany możemy użyć tradycyjnych meksykańskich instrumentów muzycznych. W salonie powinny również znaleźć się rośliny w ceramicznych donicach – o klimacie Meksyku przypominać będą kaktusy oraz różne rodzaje sukulentów.

Styl meksykański w sypialni
W sypialni również muszą królować naturalne materiały oraz drewno. Cechą charakterystyczną dla Meksyku jest słońce, dlatego pomalujmy ściany na jasne barwy. Łóżko z baldachimem? To świetny pomysł. Dodatkowo w połączeniu z delikatną firaną oraz zwiewną zasłoną nasze wnętrze nastroi nas optymistycznie na cały dzień. Obowiązkowo na łóżku musi znaleźć się pled w stylu meksykańskim – barwny i pasiasty. Będzie on idealnie komponował się z jasnym pomieszczeniem.

Osoby, które uwielbiają podróżować, pokochają styl meksykański. Dostarcza on bowiem bardzo dużo pozytywnej energii. Z uwagi na fakt, iż jego elementy sprawiają, że jest przytulnie i ciepło, odnajdą się w nim również rodziny z dziećmi. Zatem pozwólmy sobie na odrobinę koloru w naszym życiu, eksperymentujmy, twórzmy, niech nasza wyobraźnia pracuje.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome

Napisz komentarz...