Sposób na izolację w miejscach wilgotnych

Sposób na izolację w miejscach wilgotnych

Jeżeli zależy nam na skutecznej termoizolacji, powinniśmy pamiętać, że musi ona pozostać odporna na oddziaływanie wilgoci. W takich przypadkach bardzo istotna jest cecha jaką charakteryzuje się styropian, który… prawie wcale nie chłonie wody. Jednak niektóre płyty izolacyjne, wykonane z tego materiału, wykazują jeszcze mniejszą zdolność absorpcji płynów. To wszystko dzięki odpowiedniej metodzie produkcji! Właśnie takie produkty z powodzeniem możemy wykorzystać w miejscach o podwyższonej wilgotności – takich jak piwnice, fundamenty czy dachy.
Styropiany perymetryczne, czyli wodoodporne, są niezwykle skuteczne dzięki specjalnej technologii wytwarzania agregatowego. Oznacza to, że każda płyta produkowana jest osobno, a nie wycinana z bloku. System drenów sprawia, że woda zostaje na bieżąco odprowadzana, a płyta pozostaje sucha. Pomimo wilgotnego środowiska, takie tworzywo jest bardzo dobrym termoizolatorem. Jednym z najbardziej innowacyjnych materiałów izolacyjnych na rynku, doskonałym do miejsc o podwyższonej wilgotności, jest styropian Styropmin Hydromin. Przeznaczony jest on do izolacji fundamentów poniżej poziomu gruntu, cokołów, ścian piwnic oraz podłóg, ścian i stropów. Znajduje zastosowanie również jako izolacja termiczna dachów odwróconych, czyli takich konstrukcji, w których zamieniona jest kolejność warstw hydroizolacji i termoizolacji w stosunku do dachów tradycyjnych.

Najpierw fundamenty
Właściwa hydroizolacja oznacza stworzenie szczelnej i wytrzymałej powłoki – szczególnie istotne jest to w miejscach tak newralgicznych jak styki ścian fundamentowych z ławami bądź płytami fundamentowymi. „Wiemy powszechnie jak zatrzymać ciepło uciekające przez dachy i ściany, ale zazwyczaj zapominamy o „stopach” domu. Stosując analogię do człowieka to czapka i kurtka zatrzymują ciepło, ale abyśmy czuli się komfortowo, musimy mieć suche i ciepłe obuwie. Podobnie w naszym domu. Jeśli będziemy mieli zimne i mokre fundamenty, odczujemy dyskomfort cieplny” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Odpowiednio ocieplone fundamenty to nie tylko ochrona przed niskimi temperaturami, ale też przed rozwojem mikroorganizmów na powierzchni ściany. Dlatego właśnie tak ważne jest zastosowanie styropianu dedykowanego miejscom o wysokim poziomie wilgotności.

A co z piwnicą?
Sposobów zagospodarowania piwnicy jest bardzo wiele. Nie musi służyć nam ona jedynie za pralnię, suszarnię lub spiżarnię. Jest to miejsce doskonałe także na kino domowe, siłownię czy pokój gier i zabaw. Czasem jednak wiemy, że nie będziemy korzystać z tego pomieszczenia bezpośrednio po budowie domu, lecz taka chęć lub konieczność pojawia się dopiero kilka lat później. Dlatego właśnie lepiej jest przygotować je w trakcie budowy tak, by potem aranżacja była możliwa w dowolnym momencie, idealnie dostosowanym do naszych potrzeb. Do izolacji termicznej piwnicy powinniśmy wybrać materiały odporne na wilgoć oraz pleśń. Istotne jest również, by miały dużą wytrzymałość mechaniczną, ponieważ będą wystawione na napór gruntu. Izolacja termiczna jest najczęściej umieszczana na izolacji przeciwwodnej i zabezpiecza ją właśnie od strony gruntu. W tej roli doskonale sprawdzi się styropian. „Zewnętrzne ściany piwnicy zaleca się ocieplać w całości – nie tylko do strefy przemarzania. Warto również zwrócić uwagę na miejsca, które mogą przemarzać i ocieplić je ze szczególną starannością – chodzi tu przede wszystkim o drzwi, zjazdy do garażu oraz okna” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Napisz komentarz...