Nie mów nikomu o tych sekretach remontu – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zatrudnieniem ekipy remontowej

Każdemu marzy się ekipa remontowa, która szybko wykona zleconą pracę, a także do wszystkich obowiązków podejdzie sumiennie i z należytą ostrożnością. Aby usprawnić poszukiwania właściwej ekipy remontowej, a następnie uniknąć przykrych niespodzianek, warto zapoznać się ze sprawdzonymi poradami dotyczącymi remontu. Oto 5 sekretów, które mogą ułatwić przyszłą współpracę z fachowcami.

1. Sporządź plan remontu i sprawdź ceny materiałów budowlanych
Brak dobrze sporządzonego planu może sprawić, że na remont wydamy o wiele więcej, niż początkowo planowaliśmy. Pierwsze, po co należy sięgnąć to cennik składu budowlanego. Ponadto warto zorientować się w usługach remontowych, których potrzebujemy. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki cen. Dzięki niej szybko nauczymy się rozpoznawać ekipy, które zawyżają stawkę. Wszystkie znalezione informacje nanieśmy na przygotowany plan remontu i zabierajmy ze sobą na rozmowy, a także miejmy pod ręką w razie kontaktu telefonicznego. Warto pamiętać, że dobry fachowiec nie sporządzi wyceny na odległość, a jedynie może podać orientacyjną cenę za metr.

Niektóre przeróbki wymagają fachowej wiedzy. Nie wstydźmy się zasięgnąć porady u bardziej doświadczonych znajomych lub rodziny, którzy wytłumaczą nam ich specyfikę. W razie konieczności możemy skontaktować się z ekipą remontową i poprosić o opisanie przebiegu prac, dzięki czemu nasze przygotowania okażą się bardziej owocne.

2. Na podstawie planu stwórz wstępny kosztorys prac remontowych
Mając przed sobą plan remontu, a także znając cenniki usług remontowych, sporządźmy wstępny kosztorys. Takie przygotowania znacznie ułatwią nam kolejne rozmowy z fachowcami, a także pomogą uniknąć pomyłek i zakupienia błędnej ilości materiałów budowlanych – o ile planujemy się w nie wyposażyć przed zatrudnieniem ekipy remontowej. Pomocne będą specjalne kalkulatory budowlane, które wyliczają koszt remontu na podstawie wprowadzonych przez nas danych.

Plan remontu i kosztorys ułatwią również inny wybór: postawienie na jednego fachowca lub zdecydowanie się na kompleksową ekipę, którą poprowadzi prace od A do Z.

3. Zwróć uwagę na certyfikaty – ekipy remontowe doszkalają się w wielu dziedzinach
Fachowcy z ekipy remontowej mogą podnosić swoje kwalifikacje i doszkalać się w interesujących ich dziedzinach. Co więcej, udział w szkoleniach oznacza, że firma jest na bieżąco z nowinkami budowlanymi, a także świetnie radzi sobie ze wskazanymi technikami oraz obsługą sprzętu. Każdy profesjonalista z dumą chwali się osiągnięciami i nie będzie zwodził nas, jeśli poprosimy o udokumentowanie umiejętności. Tym, czym także możemy sugerować się w wyborze ekipy remontowej, są jej inne realizacje. Warto przeglądnąć galerię na stronie internetowej lub poprosić fachowców o zdjęcia.

4. Napięty terminarz jest najlepszą rekomendacją fachowców
Przeglądając oferty ekip remontowych, na pewno nie raz trafiliśmy na firmę, która wolne terminy miała dopiero za pół roku. Napięty grafik jest zwykle dobrym sygnałem, gdyż oznacza, że ekipa jest rozchwytywana i chętnie wybierana do wykończeń. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się, jeśli zależy nam na czasie, ponieważ remont spowodowany jest niespodziewaną usterką. Ponadto niektóre ekipy nie przyjmują zleceń z dużym wyprzedzeniem, żeby nie zapychać terminarza.

5. Sporządzanie umowy jest dobrą praktyką i chroni obie strony podczas prac remontowych
Im więcej niedopowiedzeń, tym trudniejsza staje się współpraca. Wcześniej przygotowany plan remontu warto wykorzystać podczas sporządzania umowy. Przyda się też kosztorys, dzięki któremu obu stronom łatwiej będzie przypilnować wydatków. Najważniejsze kwestie, jakie powinny znaleźć się na umowie z ekipą remontową to:

  • ilość i rodzaj prac;
  • kto jest odpowiedzialny za zakup materiałów i jakie są ich koszty;
  • przewidywany termin ukończenia prac;
  • termin i sposób zapłaty za wykonaną pracę;
  • gwarancję.

Współpraca z fachowcami podczas remontu – podsumowanie
Zgodna współpraca z fachowcami podczas remontu marzy się każdemu, kto planuje przeróbki w domu. Warto zadbać o dobry plan wraz z kosztorysem, a także dokładnie wytłumaczyć ekipie, jakie prace i przeróbki przewidujemy podczas remontu. Nie działajmy pochopnie, niech każdy etap będzie dobrze przemyślany. Tym samym ułatwimy prace sobie, a także fachowcom, ponieważ będą rozumieli zakres obowiązków i nasze oczekiwania. Nie obawiajmy się kontroli. Odwiedzanie fachowców podczas prac pokaże im, że zależy nam na solidnie wykonanym remoncie, a także pomoże szybko zareagować w przypadku niespodzianek.

Artykuł przygotowała firma remontowa Pan Remont ze Śląska, specjalizująca się w remontach mieszkań i wykończeniach wnętrz.

Napisz komentarz...