Jak zaprojektować miejsce do pracy w mieszkaniu?

Jak zaprojektować miejsce do pracy w mieszkaniu?

Podobnie jak na Zachodzie, w Polsce coraz częściej pracujemy z domu. Ma to swoje zalety, ale także wady. Do pracy w domu potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, której stworzenie jest trudniejsze na małym metrażu. Nawet jeśli nie masz dużego mieszkania, możesz urządzić w domu mały gabinet lub kącik do pracy. Miejsce do pracy łatwo stworzysz w salonie, sypialni, a nawet przedpokoju.

Miejsce do pracy w salonie – różne możliwości
Salon to zwykle największe pomieszczenie w mieszkaniu, więc najłatwiej zaprojektować w nim przestrzeń do pracy. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, jeśli w czasie, gdy pracujesz, z dużego pokoju będą często korzystać inni ludzie. Jeżeli nie masz tego problemu, możesz na różne sposoby wygospodarować w salonie kącik do pracy.

Dzięki dodatkowej ściance działowej blisko rogu pomieszczenia wydzielisz mały gabinet w domu, który nie będzie rzucał się w oczy po pracy. Wystarczy tyle miejsca, by zmieścić niewielkie biurko, a nad nim półkę. Jeśli chcesz oszczędzić więcej miejsca, zamiast odgradzania przestrzeni lepszym rozwiązaniem jest składany blat montowany do ściany, który w czasie, gdy nie pracujesz, będzie elementem dekoracyjnym.

Miejsce do pracy w salonie może też być integralnym elementem pomieszczenia – masz tu co najmniej dwie możliwości. Możesz wybrać taki stolik umieszczony w środkowej części pokoju – na przykład frontem do kanapy – który będzie odpowiedni zarówno do pracy, jak i spełni funkcje rekreacyjne po niej. Potrzebujesz wtedy dodatkowo tylko wygodnego krzesła lub fotela.

Alternatywą jest kącik do pracy przy jednej ze ścian. Wybierz małe biurko – koniecznie pasujące do wystroju salonu. Przydatna może być też tablica korkowa albo magnetyczna. Ciekawym rozwiązaniem jest także fototapeta współgrająca z Twoją pracą, która zaznaczy przestrzeń i stworzy odpowiedni nastrój.

Przytulna sypialnia z miejscem do pracy
Sypialnia powinna być miejscem relaksu i odpoczynku, więc mały gabinet w tej części domu trzeba projektować z wyjątkowym wyczuciem. Zwykle w sypialni lepiej sprawdzą się proste meble, nieprzytłaczające pomieszczenia. Często wybierane rozwiązanie, to małe biurko pod oknem, które zapewnia dostęp naturalnego światła (nawet wtedy jednak lampka biurowa może być niezbędna). Innym przykładem może być drewniany blat zamontowany na koziołkach, który przypomina stół kreślarski.

Żeby biurko nie zakłócało odpoczynku, możesz je też ustawić w innej części pokoju, za lekką, półprzezroczystą ścianką albo estetycznym parawanem. Ciekawym pomysłem na sypialnie z miejscem do pracy są też współczesne wersje nieco zapomnianego mebla, czyli sekretarzyka. Mniejszy, wysuwany stolik oferuje tu potrzebną przestrzeń roboczą, ale gdy go złożysz – w ogóle go nie widać. Główna, wyższa konstrukcja będzie z kolei bardzo efektownie wyglądać w sypialni i może pełnić funkcje niezwiązane z pracą.

Mały gabinet w domu – we wnęce i pod antresolą
Bardzo oszczędnym i pomysłowym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni roboczej jest wnęka lub dolna część wnętrza dużej szafy. Gdy nie korzystasz z miejsca do pracy, możesz je wtedy zamknąć i ukryć za przesuwanymi drzwiami. Na górnych półkach możesz też jednocześnie przechowywać różne sprzęty domowe czy ubrania. To bardzo oszczędne rozwiązania sprawia, że praca w bardzo małym stopniu ogranicza Twoją przestrzeń życiową.

Możesz stworzyć takie miejsce do pracy w salonie, ale też w sypialni, a nawet…w przedpokoju. Często pomieszczenie to jest bardzo słabo wykorzystywane, więc warto rozważyć, czy nie zmieści się w nim estetyczny i wygodny kącik do pracy. Z drugiej strony, to ważne, żeby za Twoimi plecami nie chodzili często inni domownicy, co może Cię rozpraszać. Jeśli w godzinach pracy w mieszkaniu są Twoi bliscy, sprawdź, czy wybrane miejsce nie leży przy głównych szlakach, którymi będą się poruszać.

Równie praktyczna jest sypialnia z miejscem do pracy pod antresolą. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się, jeśli masz wyższe mieszkanie. Często wymaga zamówienia mebli na wymiar, ale pozwala stworzyć bardzo funkcjonalną przestrzeń do pracy. Pod schodami umieść na przykład estetyczny regał lub półki, a pod ścianą obok – przytwierdzony do niej blat z desek, który zajmie bardzo mało miejsca. Pamiętaj jednak, że wszystkie aranżacje, gdzie kącik do pracy jest schowany pod antresolą lub we wnęce, wymagają dobrego oświetlenia biurkowego.

W jakich mieszkaniach najłatwiej stworzyć kącik do pracy?
Rzecz jasna im wcześniejszy etap aranżacji mieszkania, tym prościej i taniej jest zaprojektować w nim odpowiednie miejsce do pracy. Z kilku względów najłatwiej zrobisz to w nowych mieszkaniach. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i wielu innych większych miastach rynek pierwotny rozwija się bardzo dynamicznie, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem lokalu odpowiadającego Twoim potrzebom (sprawdź na przykład mieszkania deweloperskie w Warszawie od dewelopera Develia: https://www.develia.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/warszawa/w-sprzedazy). W mniejszych miejscowościach czasami też pojawiają się ciekawe projekty mieszkaniowe.

Dlaczego jednak to nowe mieszkania w Warszawie i innych miastach dają Ci większe możliwości aranżacyjne? Mieszkania deweloperskie oferują nowoczesne, funkcjonalne rozkłady o lepszym rozplanowaniu przestrzeni, przez co łatwiej zmieścić kącik do pracy także w małym mieszkaniu. Przede wszystkim jednak możesz znacznie prościej dostosować lokal do własnej wizji dzięki tak zwanym zmianom lokatorskim.

Czasami możesz ich dokonać na różnym, także późnym etapie rozwoju inwestycji. Najlepiej jednak zrobić to, zanim deweloper zrealizuje rozkład pomieszczeń w mieszkaniu i powstaną wszystkie ściany działowe. Zazwyczaj będziesz mógł wtedy więcej zmienić, a za wprowadzone modyfikacje zapłacisz zauważalnie mniej.

Zmiany lokatorskie mogą obejmować między innymi usytuowanie nienośnych ścianek działowych i wewnętrznych otworów drzwiowych, a także rozmieszczenie grzejników oraz lokalizację punktów oświetleniowych, gniazd czy przyłączy tele-internetowych. Dzięki powyższym zmianom będzie Ci znacznie łatwiej zaprojektować miejsce do pracy w salonie, sypialni czy innym pomieszczeniu, albo wydzielić ścianką mały gabinet w domu. Nie musisz już tylko dostosowywać swoich pomysłów do zastanego rozkładu, ale możesz też zmienić przestrzeń tak, by lepiej pasowała do Twojej wizji.

Napisz komentarz...