Domy szkieletowe - technologia budownictwa XXI

Domy szkieletowe – technologia budownictwa XXI

Współczesne technologie budowy domów pozwalają wybrać wiele materiałów – od tradycyjnego betonu i cegły, przez drewniane bale czy gotowe konstrukcje prefabrykowane. Otwiera to nowe możliwości architektoniczne zarówno prywatnym osobom, jak i developerom i projektantom. Zawsze stawiamy bowiem na wysoką trwałość tych materiałów, odpowiednią termoizolację i bezpieczeństwo domu, który połączy funkcjonalność z niebanalną estetyką. Czy domy szkieletowe spełniają wszystkie powyższe wymagania i zdominują rynek budowniczy?

Czy domy szkieletowe wyprą tradycyjne budownictwo murowane?
Domy murowane były niegdyś gwarancją trwałości na lata. Konstrukcje stawiane z cegły i betonu cieszyły się dużą popularnością jeszcze w czasach PRL-u. Miało to związek z łatwym dostępem do materiałów, żywotnością i stabilnością takich konstrukcji oraz ich dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Jednakże obecne trendy oraz moda na budownictwo ekologiczne coraz bardziej skłaniają się ku nowym technologiom i innowacyjnym rozwiązaniom.

Jedną z tych technologii bez wątpienia są domy szkieletowe zwane popularne Kanadyjczykami. Chętnie też buduje się je w krajach skandynawskich, na zachodzie Europy i w USA. Wykonuje się je z gotowych prefabrykantów, a zatem półproduktów, które służą do budowy domów przy stosunkowo niedużej ingerencji mechanicznej. To, co je wyróżnia to przede wszystkim szybkość ich montażu, lekkość elementów oraz wysoka jakość iglastego drewna konstrukcyjnego. Oznacza to, że domy te można wybudować znacznie szybciej niż domy murowane, bo już w przeciągu 2-3 miesięcy. Dlatego też domy szkieletowe chętnie wybierają osoby, które pragnął jak najszybciej wprowadzić się do swojego wymarzonego domu.

Dodatkowo konstrukcje szkieletowe stawia się z użyciem minimalnej liczby elementów mokrych za wyjątkiem wylewki. Co więcej, prefabrykanty cechuje niezwykła precyzja wykonania poszczególnych elementów, co oznacza wysoką dokładność i estetykę budowanych za ich pomocą Kanadyjczyków. Ta nowoczesna technologia zapewnia trwałość oraz solidną konstrukcję, które niczym nie ustępuje domom murowanym.

Domy szkieletowe są również łatwiejsze do przebudowy i modernizacji całej bryły. W szybkim czasie można przestawić ścianki, zmodernizować instalację lub rozbudować cały budynek. Ogromną zaletą jest także lekkość konstrukcji w przeciwieństwie do domów murowanych. Dzięki temu stawia się je na niestabilnych gruntach tj. terenach podmokłych, wysadzinowych czy po szkodach górniczych.

Domy szkieletowe – energooszczędność i ekologia na wysokim poziomie
Szybkość ich budowy jest niemal czterokrotnie większa, co umożliwia skrócenia czasu pracy ekipy remontowej i zaoszczędzenia sporych pieniędzy. Bardzo ważne są również energooszczędność i ekologia domów szkieletowych. Jeśli chcemy zadbać o środowisko naturalne jest to idealny wybór. Domy szkieletowe posiadają konstrukcję, które wydzielają znacznie mniej gazów zanieczyszczających atmosferę niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Są to również domy energooszczędne i tanie w eksploatacji. Drewniany szkielet o wiele lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz, ponieważ jego współczynnik przenikalności cieplnej jest niemal trzykrotnie niższy betonu i cegły. Ta różnica ma ogromne znaczenia przy ograniczeniach kosztów związanych z ogrzewaniem gazowym bądź elektrycznym. Dodatkowo prefabrykaty, z których buduje się domy szkieletowe w większości pochodzą z naturalnych materiałów. Oznacza to, że w trakcie użytkowania nie emitują one substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia oraz są przyjazne alergikom.

Dzięki zastosowaniu jak najmniejszej ilości elementów mokrych konstrukcji eliminuje się problem związany z przenikaniem wilgoci w zamieszkałych wnętrzach. Wilgoć oraz powstawanie grzybów na ścianach jest częstym problemem w przypadku domów murowanych. Dlatego też domy z prefabrykowanego drewna cieszą się coraz większą popularnością właśnie ze względu na nieustanne dążenie do europejskiego standardu domów energooszczędnych i ekologicznych. Domy szkieletowe oddaje się pod klucz z nowoczesną instalacją oraz ułatwiają montaż paneli słonecznych czy nowoczesnych pomp ciepła.

Bibliografia:
https://wpwinvest.pl/artykuly/domy-szkieletowe

Napisz komentarz...