Ogród wertykalny - najlepszy sposób na przyjazne, zielone biuro

Ogród wertykalny – najlepszy sposób na przyjazne, zielone biuro

Czy doszły Cię słuchy o ‘biophilic design’? Pod tym pojęciem kryje się przemycanie do wnętrz elementów natury (lub odsyłających do natury) w taki sposób, aby przywrócić cenną, a obecnie nadszarpniętą więź człowieka z przyrodą. Badania dowodzą, że to właśnie w takich warunkach odnajdujemy się najlepiej – łatwiej jest nam się zrelaksować, ale też skoncentrować na wykonywanych zadaniach. Nic dziwnego, że obecnie złotym standardem stało się zielone biuro, a w kolejnych miejscach pracy pojawiają się donice z okazami słusznych rozmiarów, ogrody wertykalne z żywych roślin, a także zielone ściany służące za przegrody działowe. Pionowe rozwiązania są obecnie wiodącym trendem w nurcie biofilicznego designu – dowiedz się o nich więcej!

Zielone ściany z roślin na wymiar – co to jest i jak to działa?
Ściany wertykalne z żywych roślin to rozbudowane, zorientowane pionowo kompozycje, jakimi obsadza się specjalnie przygotowane konstrukcje. Takie ustawienie zieleni pozwala zaoszczędzić powierzchnię użytkową (na tym samym metrażu można zmieścić o wiele więcej okazów – dziesiątki, a nawet setki roślin), a jednocześnie wprowadza unikalny element dekoracyjny. Zalet jest znacznie więcej, a najważniejsze dla pracowników biur są te, które dotyczą dobroczynnego wpływu obecności natury na zdrowie i samopoczucie. Zielone ściany we wnętrzach przekładają się na lepszą jakość powietrza, poprawę komfortu użytkowania pomieszczenia, a nawet wyższą produktywność. Zanim wrócimy do tego wątku, warto wytłumaczyć, jak działa zielona ściana.

Poszczególne firmy oferujące ogrody wertykalne posiadają specjalistyczne metody ich produkcji i montażu. Na szczególną uwagę zasługuje warszawski zespół 4Nature System, który opracował i opatentował autorski, modułowy system zieleni wertykalnej. Pozwala on na automatyczne nawadnianie i sterowanie ogrodem w oparciu o Internet of Things. Realizacje, które wychodzą spod skrzydeł 4Nature System, to zaawansowana technologia Internetu rzeczy, zdrowe, bujne okazy roślin i wyszukane, atrakcyjne wzornictwo w jednym. Bazą każdego projektu są wentylowane moduły wykonane z recyklingowego tworzywa sztucznego o wymiarach 39×39 cm, połączone ze sobą systemem nawadniania. W jednym takim module mieszczą się cztery kieszenie z roślinami – można je ze sobą łączyć, tworząc ogród wertykalny o preferowanych wymiarach. Nie dość, że pionowe ułożenie roślin oszczędza przestrzeń, to jeszcze można wykorzystać dokładnie tyle miejsca, ile mamy do dyspozycji.

Każda ściana z roślin na wymiar, jaka zostaje zamówiona u 4Nature System (4naturesystem.com/pl/zywe-sciany-na-wymiar-sciany-wertykalne), jest realizowana kompleksowo – od indywidualnego projektu, przez produkcję, aż po montaż (a nawet regularny serwis na życzenie). Kompozycja, w tym dobór poszczególnych gatunków, jest dopasowywana do charakteru pomieszczenia i preferencji zamawiającego. Rośliny do biura są starannie wyselekcjonowane – każdy okaz prezentuje się estetycznie i zdrowo. Z kolei ramy, które okalają wertykalny ogród, są możliwie proste i neutralne, dzięki czemu nie odwracają uwagi od tego, co najważniejsze: od żywej natury.

Ściany z roślin – minimum pielęgnacji
Zielona ściana z roślin odpowiada na dwa kluczowe problemy, z jakimi zmagamy się na co dzień w pracy i życiu osobistym: oderwanie od przyrody i chroniczny brak czasu. Wielu pracowników i właścicieli biur chciałoby wprowadzić rośliny do miejsca pracy, ale przeszkadza im w tym niedobór przestrzeni oraz zbyt ciasny terminarz, żeby móc odpowiedzialnie zajmować się kwiatami. Tymczasem ściana wertykalna z automatycznym systemem nawadniania pozwala ograniczyć pielęgnacyjne rytuały do niezbędnego minimum.

Sterowanie częstotliwością i obfitością nawadniania można prowadzić z poziomu dedykowanej aplikacji – na dobrą sprawę wystarczy ustawić sterownik czasowy, a technologia uczenia maszynowego dostosuje charakter pielęgnacji do panujących warunków (na przykład zwiększy dystrybucję wody w okresie grzewczym). Wstępny harmonogram, który będzie uwzględniał upodobania poszczególnych gatunków roślin, można w razie potrzeby skorygować. Najważniejsze, że żywa ściana dostanie tyle wody, ile będzie potrzebować (ani mniej, ani więcej, co ma znaczenie także w kontekście optymalizacji kosztów utrzymania), a użytkownicy nie będą musieli na co dzień zaprzątać sobie tym głowy.

Mało tego – energooszczędne, LED-owe oświetlenie asymilacyjne sprawia, że ogrodowi wertykalnemu nigdy nie brakuje światła. Rośliny otrzymują je przez okrągły rok, przez co pozostają w nienagannej kondycji niezależnie od tego, czy za oknem panuje wiosna, czy jesień. Kilka metrów kwadratowych bujnie rosnących okazów, piękne, zielone biura, a przy tym zero biegania z konewką – brzmi kusząco, prawda?

Żywa zieleń w biurze – maksimum bliskości z naturą
W codziennej gonitwie i natłoku spraw do załatwienia – szczególnie w godzinach pracy – stopniowo oddalamy się od natury. Biophilic design, który wprowadza do wnętrz elementy przyrody lub przynajmniej do nich nawiązuje, pomaga odbudowywać tę wartościową więź. Na konferencjach architektonicznych i w trakcie paneli wnętrzarskich powtarza się to jak mantrę – badania wykazują, że zieleń do biura wywiera pozytywny wpływ na well-being pracowników, poprawia ich samopoczucie i komfort, ułatwia relaks i koncentrację, obniża poziom stresu oraz stymuluje kreatywność. Jakby tego było mało, duże zagęszczenie roślinności pomaga podtrzymywać optymalny poziom wilgotności (co ma znaczenie szczególnie w zimie, w sezonie grzewczym, kiedy nagminnie dokucza nam suchość gardła, oczu czy śluzówek nosa). Wiele gatunków roślin poprawia jakość powietrza – pomaga oczyścić je z drobnoustrojów, działa antysmogowo i wpływa pozytywnie na cały mikroklimat.

Nowoczesne, zrównoważone, przyjazne pracownikom miejsce pracy wprost nie może obejść się bez zieleni – a skoro rośliny w biurze to obecnie złoty standard, warto pójść o krok dalej i zainwestować w unikalny, wertykalny ogród z automatycznym sterowaniem. Taka ściana będzie jednocześnie pełnić funkcję reprezentacyjną i uatrakcyjni daną przestrzeń w oczach pracowników – tych bieżących i tych potencjalnych.

Roślinne ścianki działowe i wynajem roślin do biur
Wertykalna technologia rozprawia się z wymówkami, że na rośliny brak czasu i miejsca – przestrzeń da się wygospodarować wszędzie tam, gdzie znajdzie się fragment pustej ściany albo chociaż… kawałek podłogi. Oprócz konstrukcji naściennych 4Nature System oferuje bowiem opcje wolnostojące, w tym ścianki na kółkach. Takie mobilne, roślinne przegrody to strzał w dziesiątkę, jeśli zależy nam na wydzieleniu przestrzeni w open space albo chcemy odgrodzić od siebie pojedyncze miejsca pracy.

Żeby wyjść naprzeciw rynkowym potrzebom, 4Nature System uruchomiło usługę, w ramach której można wynająć rośliny do biura w abonamencie – www.4naturesystem.com/pl/zielone-biuro-w-abonamencie-rosliny-do-biura-na-wynajem. Stojące, wiszące i przesuwne meble z wbudowanym ogrodem wertykalnym są dostępne w modelu subskrypcji na elastycznych warunkach. Wystarczy zdecydować się na jeden z planów abonamentowych (najlepiej po konsultacji z ekspertem), a pionowe ogrody zostaną dowiezione do biura; w cenie ujęty jest także comiesięczny serwis pielęgnacyjny i techniczny. Serwisanci przejmą na siebie całą opiekę nad roślinami, od podcinania liści po wykonywanie profilaktycznych oprysków.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pionowy ogród na wymiar, czy zielone przegrody mobilne w abonamencie, nie ulega wątpliwości, że wertykalna technologia uprawy roślin to rozwiązanie godne uwagi.

Napisz komentarz...