Jak dobrać oświetlenie do basenu?

Jak dobrać oświetlenie do basenu?

Do oświetlenia prywatnego basenu wykorzystać można różnego rodzaju źródła światła. Ich zastosowanie pozwoli użytkownikom na bezpieczne poruszanie się zarówno w wodzie, jak i wokół zbiornika. Lampy basenowe powinny być przede wszystkim wodoszczelne oraz wytrzymałe, aby nie uległy uszkodzeniom pod wpływem eksploatacji oraz z powodzeniem przetrwały wiele lat. Przy wyborze warto kierować się również estetyką, ponieważ oświetlenie jest bardzo istotnym elementem aranżacji całego basenu.

Wybór odpowiedniej lampy basenowej
Lampy do basenu ogrodowego to w większości oprawy przystosowane do bezpośredniego montażu ściennego, do których energia doprowadzana jest instalacją elektryczną podłączoną do transformatorów. Wybierając tego rodzaju oświetlenie, warto zwrócić uwagę na wyposażenie. Każda lampa do basenu powinna być uzupełniona o komponenty montażowe, takie jak uszczelki, kable czy maskownice. Oprawy te są zwykle dość niewielkie, a ich ilość powinna być dopasowana do wielkości zbiornika, dostępnego miejsca oraz lokalizacji. Obecnie najczęściej stosuje się standardowe lampy basenowe 12V, dlatego transformatory powinny dostarczać do instalacji właśnie takie napięcie. Źródła światła mogą być zasilane maksymalnie napięciem 24V, jednak w praktyce jest to rozwiązanie stosowane rzadko. Istnieją też systemy zasilane prądem stałym, jednak wymagają one wykorzystania odpowiednich zasilaczy.

Technologia oświetleniowa
Obecnie większość prywatnych basenów oświetlana jest za pomocą specjalnie zaprojektowanych lamp LED. Oprawy te są odpowiednio przystosowane do użytkowania w środowisku wodnym, a jednocześnie cechują się długą żywotnością oraz wysoką energooszczędnością. Oświetlenie basenowe LED pobiera niewiele prądu, nie wymagając przy tym wymagającej obsługi. Taka lampa do basenu może być wyposażona w diody o różnym przedziale temperatury światła, co ma duże znaczenie dla widoczności podczas korzystania z basenu. Szeroki wybór podwodnych lamp LED znaleźć można w sklepie internetowym: https://basensklep.pl/collections/lampy-do-basenu. Interesującym rozwiązaniem są też źródła światła w wariancie RGB, pozwalające na zaprogramowanie zmiany koloru strumienia w różnych konfiguracjach. Taka lampa LED do basenu znacząco podnosi atrakcyjność wyglądu niecki, a jednocześnie może działać relaksacyjnie na użytkowników.

Jak dobrać oświetlenie do basenu?

Klasa szczelności i wytrzymałości
Niezależnie od wybranego źródła światła, lampki do basenu powinny być wyposażone w oprawy o wysokim poziomie szczelności oraz dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Standardowo zaleca się wybór modeli oznaczonych jako IP68. Taka klasa szczelności oznacza, że lampa basenowa LED może być zanurzona maksymalnie na głębokość jednego metra. Jeżeli niecka jest głębsza, należy wybrać lampki do basenu z parametrem określającym również poziom zanurzenia. Przykładowo, IP68-3 oznacza możliwość stosowania oprawy nawet na głębokości trzech metrów. Stopień ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi powinien natomiast wynieść IK10. Warto jednak pamiętać, że nawet taka lampa do basenu wymaga regularnej konserwacji uszczelek oprawy. W ten sposób zwiększyć można bezpieczeństwo użytkowników, a także ochronić system transformatorów przed zalaniem.

Dobór miejsca montażu
Planując montaż lamp basenowych, należy umieścić je w miejscach zapewniających łatwy i bezpieczny dostęp do opraw. W ten sposób uniknąć można problemów z ich późniejszą wymianą lub konserwacją. Podwodne oświetlenie LED do basenu może być montowane zarówno przy dnie niecki, jak i na jej ścianach. W obu przypadkach dostęp do światła powinien znajdować się od strony czołowej oprawy, a jej powierzchnia nie może zawierać żadnych ostrych krawędzi. Najlepiej, aby zewnętrza część lampy wyrównała się ze ścianą. Lampy do basenu ogrodowego zwykle montowane są jeszcze na etapie projektowania niecki, zgodnie z wszystkimi wytycznymi. Dotyczy to także prawidłowego wykonania instalacji elektrycznej, która musi spełniać właściwe dla konstrukcji basenowej wymogi budowlane.

Napisz komentarz...